Üstel: “Hedef 200 bin aşı daha”

Yayın Tarihi: 21/04/21 07:00
okuma süresi: 7 dak.
A- A A+

Sağlık Bakanı Ünal Üstel göreve kısa bir süre önce gelmiş olmasına karşın oldukça başarılı bir grafik çiziyor ve hayli başarılı bir şekilde bu işi yürütüyor. Sağ olsun Sn. Bakan ne zaman arasak telefonlara çıkıyor ve ihtiyacımız olan bilgileri bizlere veriyor ki sağlıklı ve doğru habercilik yapabilmemiz için bu durum son derece elzemdir. Dahası ne zaman davet etsek bizleri kırmıyor ve programlarımıza geliyor.

Ünal beyin Sağlık Bakanlığını sonuna kadar layıkıyla yapacağına inancım gerçek anlamda tamdır. Siz okurlarıma da tavsiyem Ünal Üstel’e tam anlamıyla güvenmenizdir.

Bakan Üstel dün Kıbrıs Postası’nda bir araya geldik ve son derece verimli bir canlı yayın yaptık.

Türkiye’den gelen 40 bin doz aşının ardından Bakan Üstel’in bize konuk gelmesi ve hem aşı konusunda hem de Ev Karantinası konusunda değerlendirmeler yapması son derece yerinde oldu.

Bakan Üstel, özellikle Birleşik Krallık’ta yaşayan soydaşlarımızın Kıbrıs’a evlerine tatil için gelmelerinin önünün açılması sağlamak için evde karantinanın koşullarının genişletileceğini ifade etti.

Aşı konusunda ise ülkenin yarısının aşılanması halinde rahat bir nefes alınacağını ve daha cesur adımlar atabileceklerini anlattı.

Sayın Bakana, Türkiye’nin geliştirdiği ve sonuçlandırmak üzere olduğu Korona Faz üç aşısının durumunu sordum.

Üstel, Türkiye Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile sıkı bir iletişim içinde olduklarını ve ilerleyen aylarda Türkiye’nin yerli aşı üretiminde önemli bir noktaya geleceğini, böyle bir durumda ise hiçbir aşı sıkıntısının kalmayacağını söyledi ve İsrail ile İngiltere örneğini verdi.

Son derece verimli geçen söyleşinin detaylarını paylaşıyorum sizlerle..

https://www.kibrispostasi.com/c1-KIBRIS_POSTASI_GAZETESI/j160/a37402-ustel-tam-ev-karantinasi-cok-yakinda

AŞI MERKEZLERİ ÇOĞALACAK

Aşı merkezlerinin de bugünden itibaren çoğalacağını söyleyen Sağlık Bakanı Ünal Üstel, Haziran ayında hedefledikleri oranda aşılamanın yapılmasıyla birlikte açılımların gerçekleşeceğini dile getirdi.

“HEP BİRLİKTE ÜLKEYİ BİR NOKTAYA GETİRECEĞİZ”

Kapalı devre turizm sistemine gelen kişilerin dışarı çıkmasının sağlanması gerektiğine de vurgu yapan Üstel, “Bunun arkasının gelmesiyle Haziran ayında bu süreci tamamlayacağız… Esnafımız, eğitimcimiz, turizmcimiz sıkıntı içerisinde… Bundan sonraki süreçte halkımızla, sektörle, muhalefet partileriyle, sendikalarla birlikte bu ülkeyi bir noktaya getireceğiz” dedi.

Ünal Üstel, ara seçim konusunda muhalefet partilerle bir anlaşma yapılması gerektiğine de dikkat çekerek, “Birlik ve beraberlik ile ilerleyeceğimiz bir zamandır. Şu anda ülkemizi ayağa kaldırma zamanıdır” şeklinde konuştu.

“PROTOKOLLER KAPSAMINDA AĞIR YAPTIRIMLAR VAR”

Ülkenin çok zor günlerden geçtiğine vurgu yapan Ünal Üstel, turizmin başlamaması halinde çarkların duracağını, kapalı devre turizm sisteminde Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi’nin koymuş olduğu kriterler çerçevesinde hareket edildiğini belirtti.

Sağlık Bakanı Üstel açıklamasında şöyle devam etti:

“Hayatta risksiz hiçbir şey yoktur. Riski ortadan kaldıracak kararlar alırsanız sorun olmaz... Otellerle yapılan protokoller var kapsamında ağır yaptırımlar var…”

“EV KARANTİNASINI YAVAŞ YAVAŞ GENİŞLETECEĞİZ”

Belirlenen kriterler çerçevesinde başlatılan ev karantinası sistemi hakkında da konuşan Üstel, şöyle devam etti:

“Ev karantinasını yavaş yavaş genişleteceğiz. İnsanını da aşılayacaksın ki çift aşılı gelen rahat dolaşabilsin… Yüzde 50-60 oranında tamamlamayı hedefliyoruz. 200 bin doz aşı daha geldiğinde istediğimiz noktaya geleceğiz.

“KAPANMA BİZİM GÜNDEMİMİZDE YOK”

Mayıs ayı içerisinde bir açılım yapacağız. Üst Komite ile görüşme içerisindeyiz. Her şey vaka artışına göre gidiyor. Halk ne kadar kurallara uyarsa o kadar açılıma hız verirler. Kapanma bizim gündemimiz de yok. İnsanımız kurallarla yaşamayı öğrenirse, kapanma yaşamayız. Bir yandan aşılanmaya hız veriyoruz. Bundan sonraki süreçte ise ülkemizin önü açılır ve rahat ederiz...

“TÜRKİYE HER ATTIĞI ADIMDA BAŞARILI OLUYOR…”

Türkiye her attığı adam da başarılı oluyor. Aşı denemesinde yaptığı çalışmalarda bir noktaya geldiler. Haziran sonrasında seri üretimi başlayacaktır. Hem Türkiye rahatlayacaktır hem de biz rahatlayacağızdır. KKTC burada da dünyanın ambargolarla karşı karşıya, bize bu aşıyı göndermiyorlar. Türkiye biz her istediğimiz de bize aşıyı da verir, gerekli finansmanı da sağlar. Ana vatanın aşısı da ortaya çıktığında, bizde büyük bir nefes alacağız.”

“UBP NE KURULTAYLAR ATLATTI…”

UBP’nin bu ilk kurultayı olmadığına vurgu yapan Üstel, şöyle konuştu:

“UBP ne kurultaylar atlattı… Birbirimizi üzmeden yol alabilirsek daha güzel günlere gideceğiz. Ekim’de kurultay var, bazı kesimlerin beklentisi var 'o olacak bu olacak' diye bir şey yok. UBP’nin ne ilk kurultayıdır ne de son…”

“ARA SEÇİM ŞART MI? 1 SENE SONRA GENEL SEÇİMLE BİRLİKTE YAPALIM…”

Herkesin sağduyulu hareket etmesi gerektiğini ifade eden Üstel, Ulusal Birlik Partisi’nin (UBP) seçimden kaçmadığını belirtirken, “Bu ekonomi bu kadar daralırken, maliyenin girdileri küçülürken, insanlarımız bu kadar sıkıntı içerisindeyken, çarşıda insan yokken ülkeyi nasıl seçime götüreceksiniz… Ülkeye bir nefes aldırdıktan sonra konuşalım seçim tarihini… Ara seçim bana göre olmaz. Olursa ülkeye de zarar veririz. Ekonominin çarklarını çevirmeye çalışırken, illa şart mı ara seçim? Yoksa bunu bırakalım 1 sene sonra genel seçimle birlikte yapalım” ifadelerini kullandı.

“TIP-İŞ BİR PRTOKOLLE EYLEMLERİNE SON VERECEKLER”

Kıbrıs Türk Hekimler Sendikası’nın (TIP-İŞ) grevde olmasına da işaret eden Sağlık Bakanı Ünal Üstel, Kamu Hizmetleri Komisyonu’ndan (KHK) kadro açılmadığını ve bu yüzden doktorların sözleşmeli olarak çalışmak zorunda kaldığına dikkat çekti.

Bu sorunların süratle halledildiğini vurgulayan Üstel, bütün sağlık çalışanlarının bağlı olduğu birimlerle temas halinde olduğunu, dün Sendika yetkilileriyle görüştüklerini ve bir protokol çerçevesinde eylemlerine son vereceklerini aktardı. 

Günün Sözü

“Evren bana bir hayat borçlu, diyerek ortalıklarda dolaşmayın. O, size hiçbir şey borçlu değil.”

Mark Twain

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.