İngiltere ile Türkiye domine ediyor!

Yayın Tarihi: 29/04/21 07:00
okuma süresi: 5 dak.
A- A A+

Cenevre’de ilginç şeyler oluyor bu açık. Türk tarafının sunduğu altı maddeye ilk baktığınızda “bu iş burada biter” diyebiliyorsunuz rahatlıkla. Özellikle birinci maddesinin kabul edilmesi mümkün dahi değil. Ancak hemen panik yapmayın çünkü perde gerisinde tıkır tıkır işler mi bilemeyiz ama başka bir plan var. İngiltere bu işe ciddi ciddi müdahil olmuş durumda. İngiliz Dışişleri bakanı Dominic Raab’ın son birkaç aydır açıklamalarına bakarsanız şunu net olarak görürsünüz “Kıbrıs sorununun çözülmesine yardımcı olmada rolümüzü tam oynayacağız." Bu ifadeler Birleşik Krallık Hükümetini temsil ediyor.

Hepimiz biliyoruz ki halen Dünya Londra’daki Başbakanlık ofisinden yönetiliyor, buna kimsenin şüphesi olmasın ve Kıbrıs sorununun yaratıcısı ve bu hale gelmesinin baş sorumlusu nasıl ki İngiltere ise çözecek olan da yine İngiltere’dir; bunu bir kez daha anlamış olduk.

PERDE GERİSİNDE NE VAR?

Gelen bilgilere göre, İngiltere masaya Birleşik Krallık’ın oluşumu gibi bir plan sundu ya da sunacak. Peki nedir bu ? Bildiğiniz gibi Birleşik Krallık, İngiltere, Galler, İskoçya ve Kuzey İrlanda’dan oluşuyor. Çok devletli bir yapı. Belki biraz konfederasyon gibi ama tam değil. Düşünün, Birleşik Krallık Avrupa Birliği üyesiyken ayrı ayrı bu devletler AB’de temsil edilmiyordu çünkü Birleşik Krallık çatısı altındaydılar ama her bir devletin kendi güvenlik birimi, Meclisi ve yönetimleri var. İçte ayrı ayrı devletler ama dışta bir. Bir tür desantralize federasyon modeli. Zaten bu fikrin sahibi de Birleşik Krallık bildiğiniz gibi.

Asıl fotoğrafı görebilmek için bugünün bitmesini beklememiz gerekiyor. İddiaya göre süreç bir gün daha uzatılabilir deniliyor...

PEKİ, NEDİR BU İNGİLİZ PLANI?

Bir süreden beridir ısıtılan İngiliz Planının içeriğinde ne var. Bunları sizlerle paylaşıyorum.

1-Kıbrıs'ta 1960'tan beri iki toplum vardır ve bugün bulunan iki ayrı egemen toplum (Community States) Kıbrıs Federal Cumhuriyeti'ni oluşturacak. Bunu aynen 1960 anlaşmalarında olduğu gibi yapacaktır. Kurulduktan sonra AB ve BM'nin doğal üyesi sayılacaktır.

2-Ortak federal devlet, dış politika, ekonomi, güvenlik ve vatandaşlık gibi konularda yetkili olacaktır. 6'ya 3 bakanlar kurulu olacak ve bunun eşit statüde iki eş başkanı olacaktır. Bu kabine üyelerinin atanmasında ya Belçika modeli (her toplum kendi bakanını kendi atar) ya da Kuzey İrlanda modeli (meclisteki siyasi partilerin temsiliyet oranına göre atanır) ile olacaktır.

3-Yasama organı (meclis) 36 temsilciden (24-12) oluşacaktır. Azınlık olan taraf için çeşitli veto mekanizmaları oluşturulacaktır.

4-Planda 'Community States' diye adlandırılacak olan devletlerin kendi anlaşma hakları olacaktır. Uluslararası kuruluşlara üye olabilecekler, uluslararası spor mücadelelerine katılma hakkına sahip olacaklardır. (İskoçya, Kuzey İrlanda ve Galler gibi)

5-İki 'Community States' de uluslararası ilişkiler ve AB konularındaki kararların merkezi hükümet tarafından alınmasına rıza göstereceklerdir. Eğer oy birliği, sağlanamazsa, Kıbrıs uluslararası oylamadan ve AB içindeki oylamalarda çekimser kalacaktır. (Aynen 3 yıldır  Belçika'ya olduğu gibi)

6-Garantiler konusunda, Türk ordusu anlaşmanın imzalandığı anda çoğu bölgeden çekilecektir. Türkiye bunun ardından tek taraflı müdahale hakkı kararını geri alacaktır. 10 yıl boyunca garantiler devam edecek ve sonunda tüm askerler çekilecektir.

7-Toprak konusunda, Maraş ve Güzelyurt da dahil, Akıncı ile Anastasiadis'in üzerinde mutabık kaldığı yüzde 28.2-yüzde 29.2 aralığında bir alan Rumlara geri iade edilecektir.

8-Taşınmaz Mallar konusunda, duygusal bağ kabul edilecek, malın şu anki sahiplerine de söz hakkı verilecektir. Bu konu iade, tazmin ve takas ile halledilecektir.

https://www.kibrispostasi.com/c35-KIBRIS_HABERLERI/n366539-iste-ingiliz-planinin-detaylari

Günün Sözü

"Bugün özel bir cesarete ihtiyacımız var. Savaşta ihtiyaç duyulan türden değil, doğru bildiğimiz her şeye karşı bizi ayakta tutan bir türdür."

Kraliçe Elizabeth

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları