Korna çalsak korona kaçar mı?

Yayın Tarihi: 10/05/21 07:00
okuma süresi: 6 dak.
A- A A+

Korona vaka sayıları azaldı azalmasına ama gelin görün ki birçok insan Facebook sayfasından pozitif olduğunu duyurmaya devam ediyor. Rakamlar yanlıştır demiyorum, demek istediğim şu; her gün 40 ya da 44 vaka çıksa bile bilmemiz gereken bir şey var, çıkan her rakamı 3-5-7 ile çarpacaksınız. Zaten bundan dolayıdır ki standart olarak hiç eksilmeden her gün 40-60 arası vaka çıkıyor. Genelde pozitifleşen vakaların yakın temaslıları peyder pey pozitife dönüyor.

Demek ki neymiş herhangi bir pozifleşen kişiyle yakın temasınız varsa sinip kalmamanız gerekiyor. Aksi takdirde bunu yayıyorsunuz.

Peki aşılanmadaki son durum nedir gelin bir de ona bakalım.

Sinovac aşısı 140 adet toplamda ülkemize geldi. Bu aşıları çift doz olarak kabul ederseniz ki öyle tahmin ediyorum halen son gelen partiden aşılanmalar devam ediyor.

140 bin doz aşı demek 70 bin kişinin aşılandığı anlamına geliyor ya da toplamda aşılanacağı anlamına geliyor.

Sağlık Bakanlığının 26 Nisan tarihli açıklamasına göre Ocak 2021 tarihinden bu yana toplamda 61,490 kişiye birinci doz 48,877 kişiye ikinci doz aşı yapıldı ve aşılar yapılmaya da devam ediyor. Bu da demek oluyor ki 10 Mayıs tarihi itibarıyla bu iki rakamın biraz üstünü de alır ve Pfizer ve Astra aşılarını da hesaba katarsak 70 bin kişiye yakın bir oranın aşılandığını söyleyebiliriz.

Bir başka bilgiye göre Avrupa Birliği’nden temin edilen 10 bin 330 doz Biontech aşısı ve 4 bin 900 doz Astra-Zeneca aşısı da ikinci dozları muhafaza edilmek kaydıyla yapıldı yapılıyor.

Yani özetle KKTC’ye 140 bin doz Sinovac aşısı, 15,230 da Avrupa aşısı temin edildi, yapıldı yapılıyor.

Günün sonunda 155,230 aşı kaydı yapıldı. Bunu ikiye bölerseniz 77,615 kişinin toplamda aşısının yapıldığını düşünebiliriz

ÇOK GEZENİN AYAĞINA… BULAŞIR

Gelelim bu Korona bulaşına. Siz sayının düştüğüne bakmayın, yakın zamanda yeniden patlayacak. Patlayacak olmasının iki önemli nedeni var. Birincisi Bayram tatilinde gezmenin tozmanın serbest olmuş olması. Sağlık bakanlığı her ne kadar çekirdek aile ziyareti yapın dese de bizim insanımızın inanılmaz saçma özgüveni bu virüsün bayramdan sonraki hafta patlamasının zeminini hazırlayacağını düşünebiliriz.

Çünkü bizim insanımız korkusuz korkaktır. Yani hem korkar hem de dolaşmaya hem de yakın etkileşimde bulunmaya devam eder. İşte bu nedenle bayram tatilinde kucak kucağa bulaşmaların yaşanacağını söyleyebiliriz. İzleyin ve görün.

Bir diğer konu ise “bulaşacaksa her yerden bulaşır” atasözünün toplum genelinde hakim olması. Bu atasözünü bireysel hayatında uygulayan Kıbrıs Türkü inanılmaz bir açlıkla buluşmalara ve alışverişe akın edecektir, etmektedir. İşte bu nedenle siz okurlarıma tavsiyem market alışverişlerinizi bayram arifesine bırakmayın ve erkenden yapın. Marketlerde aşırı kalabalıklara dahil olmak istemiyorsanız.

%50 AŞILAMA OLMADAN TURİZM HATA OLACAK

Şimdi ne söyleyecek bir anlamı yok. Çünkü turizm sektörü açılım istiyor. 10 Haziran’da belirli kriterlere bakılarak açılım yapılacak. Önümüzde bir Türkiye ve Hindistan örneği var. Vakalar sakinledi diye açılan birçok ülke şu an hem kapanmayla hem de ağır vaka yayılması ve ölümlerle bunun diyetini ödüyorlar.

Bu nedenle KKTC’de en azından ülkenin en az yarısı aşılanmadan turizm açılımı en fazla bir ay sonrasında ciddi vaka artışı ve kapanmayla kendini gösterecektir.

Ama takdir edersiniz ki bizim gibi milletler her kötü şeyi tecrübe ederek öğrenme yanlısıdır.

Ülke nüfusunu 380-400 bin civarında kabul edersek 150 bin aşılanmaya 250 bin aşılanmanın daha eklenmesi şarttır. Peki böyle bir şey en azından şu an mümkün mü? Ne yazık ki değil. İşte bu nedenle temkinli olmak zorundayız.

Bir başka önemli konu daha var. Sinovac aşısını olduktan sonra hızla ikinci dozu olmanız gerekiyor. Bu da yaklaşık olarak 25-30 gün sonrası demek. Çünkü sinovac aşısı Avrupa aşıları gibi hızlı koruma sağlamıyor. Ancak ikinci dozdan sonra koruma oluşuyor vücutta. Yani sinovac olmuş bir kimsenin tam korunma elde edebilmesi için en iyi ihtimalle 40 güne ihtiyacı var ama Avrupa aşısı olmuş bir kimse 3 hafta içinde kendini koruma altına almış oluyor.

Tabii bu yazdıklarım normal Korona virüsü ve İngiliz Mutandı için geçerli. Burada Hindistan ya da Brezilya Mutandından bahsetmiyoruz.

Sonuç olarak bu virüsün bir yere gittiği yok. en büyük umudumuz Türkiye’nin bir an önce aşıyı geliştirip, onay alıp KKTC’yi aşıyla doldurmasında yatıyor. İşte o zaman bir nebze rahat nefes alacağız.

Son söz olarak Allah aşkına gezmeyi dolaşmayı ve kucak kucağa oturmayı bir yana bırakın artık.

***

Günün Sözü

“Ben senin sevgilin, baban, ağabeyin, arkadaşınım… Biri bitse biri kalır. Seni hiç bırakmayacağım.”

Cemal Süreyya

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları