Erhürman: “Bu iş mahkemede sonlanır”

Yayın Tarihi: 18/05/21 07:00
okuma süresi: 8 dak.
A- A A+

Çok tartışılan Ad-Hoc komitesi oy çokluğu ile meclisten geçti. Haliyle Muhalefet bu konuya ateş püskürüyor. Hukukçu dostum Feyzi Hansel’e bu konuyu sordum, muhtemelen kendisini bugün sabah ki programımda da konuk alacağım. Feyzi, toplum tarafından kabul görmüş saygın bir hukukçudur. “İnceleyip sana bir dönüyorum” dedi ve birkaç saat sonra aradı. “Kardeşim yasayı inceledim, Ad-Hoc komite kurulmasının Anayasa ile çelişen bir tarafı yok” dedi ve bu konuda biraz sohbet ettik, kritik yaptık.

Gelin görün ki Muhalefet bu konuda böyle düşünmüyor. Muhtemelen Muhalefet partileri, Hükümetin erken seçim tarihini ötelemesinin ötesinde başka bir ince noktaya daha takmış bulunuyorlar. Hükümet bu şekilde Meclis İç tüzüğünü değiştirmeyi de planlıyor. Akılların gerisinde yatan konu bu anladığım kadarıyla.

Kıbrıs Postası’nda dün sabahki programıma Üç Muhalefet liderini telefonla bağladım. Meclis gerginliği öncesi benim için son derece önemliydi bu bağlantılar.

Muhalefet parti liderlerinin söylediklerini paylaşıyorum sizlerle...

Ana Muhalefet Partisi Lideri, CTP genel Başkanı Tufan Erhürman Hükümetin, bu tavrını diktatör bir uygulama olarak gördüğünü söyledi ve bu yapılanların herhangi bir akılla uyuşmadığını anlattı.

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı Tufan Erhürman, Kıbrıs Postası TV’de Gökhan Altıner’in sunduğu “Sabah Postası” programına telefonla bağlanarak, iktidarın kendi istediği seçim tarihini onaylatmak adına önermeye hazırlandığı ad-hoc komite ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

“SANER TEHDİTLER SAVURMAYA BAŞLADI”

Erhürman, “Bu konuda bizim tavrımız son derece net. Seçim tarihiyle ilgili yetkili olan komite, Hukuk ve Siyasi İşler Komitesidir. Meclis Başkanlığı’nın da kendilerinde olmasını dikkate alarak Meclis Başkanı’nın oyuyla ad-hoc komitede çoğunluk sahibi olmak ve kendi istedikleri seçim tarihini geçirmek istiyorlar. Anayasa’ya göre komitelerin oluşumu, Meclis’teki grupların temsil edildiği sayıya bakılarak yapılır. Burada hükümet, Anayasal ilkeyi ihlal ederek, kendinin çoğunlukta olacağı bir komite tasarladı. Anayasa’daki temel ilkelere tamamen aykırı. Amaç ne? Çoğunlukta olmadığınız bir komitenin yetkisinde olan bir konuyu, çoğunlukta olacağınız bir komite kurarak yetkiyi almak. Tamamen iktidarın kendi istediği kararı çıkarmak amacıyla yapılan bir öneri. Haziran’da gerçekleşmesi gereken ara seçimi de sallaya sallaya, Meclis’i, Anayasayı ihlal eder bir duruma düşürdüler. İmzasına rağmen bunu da kendi lehine değişmeye çalışıyor. Öyle bir diktatör anlayışı yansıtıyorlar ki sanki komiteler hükümetin lehine karar üretmek zorundaymış ve bu görevini yerine getirmiyormuş gibi” dedi.

Erhürman, “diktatöryal bir yönetsel zihniyet… Demokrasiyle uzaktan yakından ilgisi yok” yorumunda bulundu. Hükümetin ad-hoc komite dayatmasının devam etmesi halinde, sürecin mahkemede sonlanacağını vurgulayan Erhürman, “Bunu tehdit olarak algıladılar. Mahkemeye gitmek, hukuku korumak için ortaya konan bir adımdır. Mahkemeye gitmek, muhalefetin sorumluluğudur, tercihi değil” dedi.

Tufan Erhürman: “Hükümetin ‘ad-hoc komite’ önerisi Anayasa’daki temel ilkelere tamamen aykırı”

ÖZERSAY: “AZINLIK HÜKÜMETİ OLDUKLARINI HATIRLTACAĞIZ”

Halkın Partisi Genel Başkanı Kudret Özersay, Hükümetin çoğunluğun Hükümeti gibi davrandığını ancak azınlık hükümeti olduklarını ifade ederek “tekrar hatırlatacağız” dedi

Özersay, “Eğer hükümet görevdeyse ve güvenoyu aldıysa, karar almak, yasa yapmak, memleketin hayrına bir şey yapmak için muhalefetle uzlaşı içerisinde olması gerekir. Çünkü kendisi bir azınlık hükümetidir. Yeniden Doğuş Partisi’nin Milletvekili Bertan Zaroğlu’nun istifa etmesi halinde hükümetin sayısının 23’e düşeceğin bilmek lazım.  Bu nedenle bu bir azınlık hükümetidir. Güvenoyu almış olsa da komitelerde temsil edilme sayısı da bu şekilde olmuştur. Danışma Kurulu’nda oy birliğiyle imza attılar. Başbakan’ın kendi kararıyla olmuştur. Başbakan ve partisini temsil eden vekiller, kendileri kabul ettiler. Kimse zorla kabul ettirmedi. Komitelerin temsiliyet oranlarını değiştireceğim demek  hem demokratik değildir hem de hukuka aykırıdır. Etik dışı, ahlak dışı biçimde kendi imza attığı, kabul ettiği komitelerin temsiliyet oranını değiştirmeye çalışıyor. Azınlık hükümeti değilmiş gibi davranıyor… Yapmış olduğu açıklama artık komik bile değil. Ayıptır artık. Azınlık hükümetinin Başbakanısın sen. Böyle hükümetlerin yasa geçirmesi, karar alması için ‘uzlaşır’ olması gerekir. Ad-Hoc Komite çeşitli konularda kurulabilir ancak ‘canınız çekti’ diye ‘şimdi beğenmediniz’ diye temsiliyet sayılarını değiştiriyorum diyemezsiniz.  Güvenoyu verdikleri için 3 bağımsız milletvekilinin hükümetin içerisinde, UBP’nin içerisinde olduklarını iddia ediyorsa Başbakan, çıkıp bunu da söylesin” dedi.

Kudret Özersay: “Azınlık hükümeti olduklarını tekrar hatırlatacağız”

ÖZYİĞİT: “UBP’LİLER BİLE BU HÜKÜMETTEN UMUTLARINI KESTİ”

Toplumcu Demokrasi Partisi  Genel Başkanı Cemal Özyiğit de yaptığı açıklamada Başbakan Ersan Saner’in erken seçim tarihi olarak ısrarla Nisan 2022 tarihini ifade ettiğini belirterek, Saner’e defalarca parti başkanları olarak oturup, bir seçim tarihinde uzlaşı sağlanması gerektiğini söylediklerini aktardı.

Hükümetin güven oylaması sırasında seçim tarihi olarak 'Ekim 2021' dediğine işaret eden Özyiğit, “Bu çerçevede güvenoyu istedin. Bağımsızlardan destek aldın, o günlerde vaka sayılarında artış olacak şeklinde bir endişeniz var ise oturup konuşalım. Bize göre bir uzlaşı noktası en olumsuz noktasıyla Ekim ayında olmasıydı… Başbakan Kurultay hesabıyla hareket ediyor. Hükümet ortaklarının da kendi içerisinde sıkıntıları var, partizanca istihdamlar yapılıyor. Milletin olanakları, millet yararına kullanılacağına kurultay hesaplarına göre kullanılıyor. Ayartılan 3 tane milletvekilinin desteğiyle ölü doğmuş bir hükümettir. Bunlardan icraat beklemek, ölü gözünden yaş beklemektir. Onlar bile bu hükümetten umutlarını kesmişler, 'götürün bu hükümeti' diyorlar... Bir an önce halka gitmeliyiz, hemen yarın gidelim demiyoruz; pandemi koşullarının el verdiği tarihe göre gidelim. Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi görüşleri çerçevesinde, parti başkanları oturup konuşalım bir uzlaşı noktası bulalım. Ad-Hoc Komiteyi seçim tarihini belirlemek için değil, seçim tarihi belirlenmiş bir şekilde kuralım, Seçim ve Halk Oylaması Yasası’nı önümüze alalım. Bu yasayı konuşalım; daha iyisini, daha demokratik bir yapıya getirmeye çalışalım” dedi.

Cemal Özyiğit: “Bir araya gelelim, erken seçim tarihi konusunda uzlaşalım”

Bu hafta muhalefet liderlerini programda da ağırlayacağım, bakalım bu iş nereye everilecek.

***

Günün Sözü

“Genç olmak insanın uzun zamanını alır.”

Picasso

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları