İngiltere’den nasıl turist gelecek?

Yayın Tarihi: 07/06/21 07:00
okuma süresi: 6 dak.
A- A A+
  • Avrupa Birliği (AB) yüksek vaka sayıları nedeniyle "riskli ülke" olarak değerlendirdiği Türkiye'yi, seyahat kısıtlamalarının kaldırılacağı ülkeler listesine yine dahil etmedi. AB Komisyonu "turuncu" listede yer alan Türkiye'ye, zorunlu haller dışında seyahat edilmesini önermiyor.

Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu ile uzun bir aradan sonra Kıbrıs Postası’nda buluşup samimi bir program yaptık. Programdan sonra Lokmacı Barikatındaki kapı açılışına gidecekti. Ona rağmen yayından sonra oturup değerlendirme yapmaya devam ettik. Sınır kapılarının ve Turizm sezonun açılışının ilk günü olması hasebiyle bizim programı tercih etmesi iyi olmuştu. Son derece açık konuştuk ve bu açık sözlülük aslında Bakan Ataoğlu’nun sözlerinin çarpıtıldığını da ortaya koydu.

Örneğin geçtiğimiz hafta programımda Ataoğlu’nu nasıl PCR’sız girişleri destekleyebilir diye sert bir dille eleştirmiştim. PCR konusu son derece önemli bir konu, doğrudan bunu sordum kendisine ve “kesinlikle desteklemiyorum” diye yanıtladı.

“Mümkün mü PCR’sız girişi savunayım. Şimdi KKTC’nin %80’i aşılanır sonra PCR’sız giriş olsun diyebilirsiniz. Memleketin % 80’i aşılansın o zaman PCR’a gerek kalmayabilir ama henüz böyle bir durum yok” dedi.

“BAZI ARKADAŞLARI KIRDIK AFFOLA”

Bildiğiniz gibi bir süreden beridir Sağlık Bakanlığı ile Turizm Bakanlığı arasında ciddi bir gerginlik var. Bu gerginlik Turizm sezonunun açılma tarihiyle ilgiliydi. Sağlık Bakanlığı 10 Haziran’da barkot sistemine tam anlamıyla geçilmesinin ardından bu açılmanın olmasını istiyordu ancak Turizm Bakanlığı ise bunu farklı değerlendiriyordu.

Bakan Ataoğlu’na bunu sordum ve sahte PCR tehlikesine dikkatini çektim.

Ataoğlu “Bazı arkadaşların kalbini kırdıksa affola ama meyvesini hep birlikte yiyeceğiz merak etmeyin. Sağlık Bakanlığındaki arkadaşlarla fikir ayrılıklarımız oldu ama bana 10 Haziran olabilir duruma bakılacak dendi. 10 Haziran da vakalar tekrar yükselirse ne olacaktı, yine açılım yapamayacaktık. Turizmden ekmek yiyen ve şu an işsiz kalan birçok insanımız var. Rum tarafıyla olan sınır kapılarının açılması son derece önemli bizim için. Arasta esnafı kan ağlıyor, oradaki esnafı yaşatmamız lazım. Otelcilere önceden tarih vermeseydik hazırlanamazlardı. Bu nedenle 4 haziran dedik ve verdiğimiz sözü tuttuk, eğer biz bu sözü vermeseydik onlar hazırlanamazdı. Turizm bu ülkenin önemli bir gelir kapısı ve biz Turizm sezonu tüm dünyada açılırken oturup bekleyemezdik” dedi..

Aslında Sağlık Bakanlığının kaygıları ile Turizm Bakanlığının kaygıları aynı, öyle tahmin ediyorum ki siyasette zaman zaman ortak noktada buluşamama durumları olabiliyor.

Unutmayın ki şu an ki Sağlık Bakanı Ünal Üstel de , Turizm Bakanlığı yapmış biri. Yani her iki bakan da Turizmin ülke için önemini biliyor.

Bu konuda Bakan Ünal Üstel ile de konuştum geçtiğimiz hafta. Ünal bey de kendi açısından haklı; Üstel de PCR konusunda ve ülke bir anda girebilecek Korona vakalarının endişesini taşıyor.

BU HABER ÖNEMLİ

Avrupa Birliği (AB) yüksek vaka sayıları nedeniyle "riskli ülke" olarak değerlendirdiği Türkiye'yi, seyahat kısıtlamalarının kaldırılacağı ülkeler listesine yine dahil etmedi. AB Komisyonu "turuncu" listede yer alan Türkiye'ye, zorunlu haller dışında seyahat edilmesini önermiyor. https://www.bbc.com/turkce/haberler-turkiye-57350144

İNGİLTERE’DEN NASIL TURİST GELECEK?

Bu son derece önemli bir soru. Bildiğiniz gibi DSÖ, Türkiye’yi kırımızı renkten turuncu renge çeviriyor ancak İngiltere’nin halen Türkiye’ye seyahat konusunda ciddi kısıtlamaları var ve Kuzey Kıbrıs Turizmi için İngiltere pazarı son derece önemli bir Pazar. Hem İngiltere’den gelecek turistler hem de İngiltere’de yaşayan soydaşlarımızın KKTC’ye gelmeleri meselesi.

Şu an için İngiltere’de yaşayan herhangi bir kimsenin Türkiye üzerinden KKTC’ye gelmesi söz konusu değil. İlerleyen haftalarda bu ne olur bekleyip göreceğiz. Bunu Bakan Ataoğlu’na sordum. Malum İngiltere’den KKTC’ye gelecek olan herkes Rum tarafından gelmek durumunda. Başka geliş seçeneği şimdilik yok. Bu konuda bakan yuvarlak kelimeler kullandı. Türkiye’nin turuncu renge döndüğünü ve yakında düzeleceğini anlattı. Ama şimdilik gerçek bu  “Rum tarafı üzerinden geliş mümkün”.

Bunun da çeşitli sıkıntıları olacaktır diye düşünüyorum.

Sonuç olarak temkini elden bırakmadan bu süreci doğru yönetmek lazım. Umarım Turizm ülkeye ciddi bir gelir yaratır ve bu geliri yaratırken üç ay sonra yeniden kapanmayı beraberinde getirmez.

***

Günün Sözü

“Kalbi kırdıktan sonra gelen özür, doyduktan sonra sofraya gelen tuz gibidir. ‘İhtiyaç’ kalmaz.”

Pablo Neruda

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları