Harmancı siyaseten ne yapacak?

Yayın Tarihi: 14/06/21 07:00
okuma süresi: 5 dak.
A- A A+

Bazı belediye başkanlarının parti kuracağı yönünde bir haber çıktı. Bu konuyu yarın ki köşe yazımda değerlendireceğim. İsmi geçen belediye başkanlarının her birinin aslında partisi olsa dahi bağımsız belediye başkanlarıdır. Parti kurarlar mı yoksa yerel sorunlara dikkat çekmek için mi böyle bir atraksiyon yaptılar yakında anlayacağız. Yalnız adı geçen belediye başkanlarının hepsi UBP tabanından oy alıyorlar ağırlıklı olarak. Bu UBP’ye yapılmış bir oy darbesi mi yoksa beyhude bir uğraş mı bunu ilerleyen günlerde. Çıkan bu haber üzerine yeni parti düşüncesini bir kritik yapmayı düşündüm ama bugüne Mehmet Harmancı’yı yazmaya karar vermiştim. Bu nedenle biz bugüne Harmancı’yı konuşalım.

Cumartesi günü bir basın toplantısı düzenledi Harmancı. Açık pazarın yeni yerini tanıttı. Uzun uzun yaşanan zorlukları ve bu aşamaya nasıl geldiklerini anlattı. İyi de bir çalışma olmuş, tebrik ediyorum kendisini. Terminalin içinde bölge trafiğini kilitleyen bir yerden daha sakin bir yere taşınması iyi oldu.

Ancak Harmancı’nın konuşması yaptığı icraatları anlatmakla geçti. Yapacaklarını dikkat ettim anlatmadı. Kelimeler arasında şunu yapacağız, önümüzde şu büyük proje var kelimeleri yoktu. Varsa da ben fark etmedim açıkçası.

Bu daha fazla bir veda konuşması gibiydi, “ eminim bizden sonra da gelecek olan arkadaşlar aynı şekilde devam edeceklerdir” gibi bir şeyler söyledi.

Hepimiz biliyoruz ki Harmancı’nın TDP’nin başına geri dönme düşüncesi var. Ne kadar aksi bir durum ki TDP’nin bu yıl kurultayı var, Belediye seçimleri de gelecek yıl yapılacak.

Harmancı’ya ne yapacağını sordum, yani siyasete nasıl devam edeceğini; “bugünkü basın toplantısına gölge düşürmek istemiyorum bu soruya cevap vererek, yapamadığımız programa yaparsak anlatırım” dedi gülerek.

Doğrudur bir program için sözleştik ancak benden kaynaklanan bir problem nedeniyle iptal etmiştik. Aslında kendisini bugünkü programıma davet edecektim ama Canan benden önce davrandı. Başkanı artık bir başka haftaya konuk alacağız, yapacak bir şey yok.

TDP Genel Başkanlığına dönecek olursak “partisel siyasete dönüp dönmeyeceğini Şubat ayından sonra karar verecek Harmancı”.

Harmancı’ya daha hızlı düşünmesini tavsiye ederim, çünkü seçim Nisan 2022 tarihinden çok önce gerçekleşebilir ve şubatta aday olmamaya karar verip nisan ayında TDP listelerinden vekil adayı olup önce parlamento sonra olağanüstü kurultayla parti başkanlığı planı zamanlama açısından çalışmayabilir.

Başbakan Ersan Saner her ne kadar seçim tarihini Nisan 2022 olarak zikretse de güvenilir yerlerden kurultaydan hemen önce ya da hemen sonra bir erken seçimin gerçekleşmesi mümkün olabilir ki bu kuvvetle ihtimal iki seçenek.

Hali hazırda zorlamayla olsa dahi Hükümet gelecek yılın ilk yarısına kadar gider mi söylemesi zor.

Tabii diğer yandan kurultayda son kez aday olacağını açıklayan bir de Cemal Özyiğit var. Başkanla bir program yapmış ve bu söylemini kendisine sormuştum.

“ilahi nihai bu koltuklarda kalacak değiliz” diye cevaplandırmış ve başka aday var mı sorusuna biraz düşünceli “bilmiyorum şimdilik yok göreceğiz” diye yanıtlamıştı.

Akıncı Cumhurbaşkanı, Harmancı Belediye Başkanı oldu, Cemal Hoca da parti başkanlığını öyle ya da böyle başarıyla yürüttü. Anladığım kadarıyla birileri kendisinden kibarca “toparlan” ricasında bulundu.

Hoca gururlu adamdır ve her zaman ne yapması gerektiğini bilir.

Ancak TDP’li dostlara tavsiyem Cemal hocanın kalbini kırmadan üzmeden siyasi yaşamlarına devam etmeleridir.

Zira TDP hem bir süre önce bölünmüş olmanın sıkıntılarını yaşıyor hem de bir kitle partisi değil. Bir çıkış yapabilir mi harmancı Başkanlığında yapabilir ama bunun için belli bir süreç ve dönem gerekir bu yarın sabah olacak bir iş değildir. Hatta 2022 seçimlerinde de olması mümkün değildir.

Velev ki Akıncı aktif olarak katı sol oyları ve CTP tabanından bazı kesimleri TDP’ye kaydırmayı başarsın.

Kolay iş değildir vesselam.

Bu nedenle Harmancı dostum TDP’ye Meclis çatısı altında görev alarak hizmet etmek istiyorsa bunu ciddi ciddi düşünmelidir ve zamanlanmasını iyi ayarlamalıdır.

Genel seçimde olası adaylığını kazara dahi olsa kaybederse belediye başkanlığı da siyasi hayatı da bir dakika içinde kapanır ve ajandaya yazılan herşey barış ateşinin yandığı varel de yanar gider.

Anlaşılır bir dil kullandığımı düşünüyorum.. Daha çok konuşacağız..

***

Günün Sözü

“Yaşamak dünyadaki en nadir şeydir. İnsanların çoğu var oluyorlar, hepsi bu.”

Oscar Wilde

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları