Taçoy’un çıkışları önemli

Yayın Tarihi: 29/06/21 07:00
okuma süresi: 5 dak.
A- A A+

UBP Lefkoşa Milletvekili Hasan Taçoy ile geçtiğimiz hafta bir program yapmıştık. Çok uzun bir aradan sonra bir araya gelmiştik. Söylediklerini kaleme almıştım, centilmence geçen bir programdı ki en ağır eleştiren gazetecilerin başında gelen biri olarak her istediğim soruyu sormuştum. Kendisi de her sorduğum soruya samimiyetle cevap vermişti.

Başbakan Ersan Saner ile oluşan iyi ilişkilerimiz uzun süren bir kavganın sonrasında olmuştur ki kendisi de bunu sık sık dile getirir. Umarım Taçoy ile yaptığımız o program iyi bir dostluğun başlangıcı olur. Her zaman söylemişimdir ben siyasilerin politikalarını eleştiririm kişiliklerine bir garezim yoktur.

Geçtiğimiz hafta Erhan Arıklı, Faiz Sucuoğlu’nun Başbakan olması halinde hükümetten çekileceklerini açıklamış ve ilk ağır tepkiyi Taçoy’dan almıştı. Bana da sürpriz oldu desem yeridir. Taçoy burada son derece olgun davranıp kurultayda hesaplaşacağız dediği rakibine UBP’li olması hasebiyle sahip çıktı.

Taçoy’un bu tavrı herşeyden önce UBP’li olduğunu gösterdi herkese ve takdir topladı. Zira ellerini ovuşturması beklenirken O bunu yapmak yerine UBP’nin vekiline toz kondurmadı.

Tabii UBP içindeki tatlı kavga devam ediyor diğer yandan.

UBP’NİN İKTİDAR VURGUSU

Önceki zamanlara göre Taçoy’un açıklamalarında ciddi farklılıklar gördüğümü söylemem lazım. Önceleri yaptığı her açıklamaya baktığımızda “yahu bu adam kendinde değil bu açıklamaları yaparken” dememize karşın son zamanlarda yaptığı çıkışlar 20 yıldan beridir siyasette olan bir siyasetçinin olgunluğunda.

UBP için bunu açıkça ortaya koymak gerekiyor ki ilk erken seçimde UBP’nin kan kaybedeceği ve birinci parti çıkmayabileceği gibi çıksa da CTP ile arasında pek az fark olacağı yönünde. Hatırlayacaksınız Derviş Eroğlu’nun siyasete geri döndüğü yıllarda seçim sloganı “tek başına iktidara” şeklindeydi. Öyle de oldu Derviş Eroğlu, UBP’yi tek başına iktidara taşımıştı, hem de 26 vekille.

UBP kan kaybediyor, bu normal çünkü iktidarda ve ciddi maddi zorluklarla uğraşıyor ve haliyle de yıpranıyor.

UBp seçmeni ya sandığa gider oyunu UBP’ye mühür olarak vurur ya da sandığı protesto eder. Demem o ki UBP’lileri sandığa götürmek lazım. İşte bu noktada Hasan Taçoy’un dün çıktığı televizyon programında kullandığı “UBP tek başına iktidara gelecek” söylemi basit görünse de algı oluşturma noktasında son derece önemlidir.

Evet UBP’nin bir kurultayı var ve Taçoy bu kurultayın iddialı isimlerinden biri. O kadar adayın içinde ikinci en fazla oyu almış ve kendisinden sonra gelen rakiplerine 1700 fark atabilmiş adaylardan biri. İki binin üzerinde oy alan Taçoy bu oyun ne kadarını koruyabilecek bilemeyiz ama UBP’yi sahiplenme, tek başına iktidar yapma noktasındaki çıkışları son derece önemli. Henüz bu çıkışları diğer adaylarda görmüyoruz.

Yani aslında adaylar UBP’ye sadece bir kurultay düzleminde bakmamalı. Bu yarış gerçekleşecek ve biri kazanacak. Kurultayın ötesinde UBP’nin gideceği yol haritası ve seçmenin tekrardan UBP’ye görev vermesini sağlayabilmek UBP’ye başkan olacak kişinin en temel birinci, görevi olmalı.

Taçoy’un bu çıkışlarını henüz diğer adaylarda görmüyoruz. Onlarda aynı vizyonu sergilemeli kesinlikle. Taçoy, seçmenin bilinç altına kurultayda kazanacağı fikrinden ziyade ki bunu her aday söylemektedir, UBP’nin tek başına iktidara geleceği ve ülkenin tek çıkış yolunun yine UBP’de olacağı algısını yerleştirme meseledir.

Olaya bakılması gereken asıl pencere budur.

Haa UBP midir bu ülkenin tek çıkış yolu o tartışılır, ben bu fikre tam anlamıyla katılmıyorum. UBP’nin yeni isimlerle tecrübenin gerçek anlamda birleşmesine ihtiyacı vardır.

Zaten UBP bunu yapabilirse başarılı olabilir.

Bakalım yarınlar nelere gebe, bana sorarsanız yarınlardan ziyade bugün çok ama çok şeye gebe…

Günün Sözü

"Düşmanlarınızı sevin çünkü kusurlarınızı yalnız onlar açıkça söyleyebilir."

Benjamin Franklin

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları