Tatar: “Özgürgün’e kırgınım”

Yayın Tarihi: 01/07/21 07:00
okuma süresi: 11 dak.
A- A A+
  • “Özgürgün’ün bu açıklamaları, Özersay’a olan öfkesinden dolayı yapmıştır diye düşünmekteyim”
  • “Allah var, nizam var. polemiğe girmem, makamıma yakışmaz”
  • “UBP – HP başarılı bir hükümetti”
  • “Tahsin bey ile kıbrıs sorunu bağlamında nüansımız var… Aynı tonda açıklama yapmak önemli”
  • “Tek adaylığın rağbet göreceğini düşünmüyorum”
  • “Aday olsun, çok iyi olur”

UBP Lefkoşa Milletvekili Hüseyin Özgürgün'ün, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’a yönelik yapmış olduğu sert eleştirilere Tatar dün sabah ki programımızda cevap verdi ve “aramızın iyi olduğunu sanıyordum ama açıklamalara kırıldım” diyerek uzun uzun değerlendirdi.

Programa Kıbrıs Postası'nı eleştirerek başladı, daha doğrusu başlamaya çalıştı. Söyleşinin detaylarına geçmeden ilk önce buna birkaç kelime değinmem gerekiyor. Hüseyin Özgürgün benim programıma bağlanarak bu değerlendirmeleri yaptı. Bildiğiniz gibi çok uzun zamandır Özgürgün hiçbir gazeteciye ya da kuruma herhangi bir değerlendirmede bulunmamıştı.

Gazetecilik mesleği adına kendisi KKTC’de olmamasına rağmen sürekli gündem olan bir siyasetçinin Kıbrıs Postası’nı seçmesi ve bilhassa bana bu değerlendirmeleri yapması benim için son derece manidardır.

Cumhurbaşkanıyla bir gece önce konuşmuştuk ve telefon bağlantısını ayarlamıştık. İyi de oldu bağlanması. Programa hiddetli sözlerle başlamak istedi, kırgındı belki Özgürgün’e zaten programın akışında da bunu birkaç kez dile getirdi ama Kıbrıs Postası’nın Özgürgün’ün açıklamalarını gün boyu manşette tutmasını eleştirdi.

Sn. Başkanı severim, kendisi de bunu bilir, iyi de bir dostluğumuz vardır. Ama Sn. Cumhurbaşkanının, Kıbrıs Postası’nın habercilik anlayışına ve yayın ilkelerine gereken saygıyı göstermesi gerektiğini kendisine hatırlatırım. Zaten hemen müdahale ettim ve konuşmamız gereken konuya geçtik.

Tatar, gazetelerin ve gazetecilerin haber yapma özgürlüğüne aslında en fazla hoş görüyü gösteren siyasilerden biri olmasına karşın zaman zaman gazetecilere tepki gösterip sonra keşke yapmasaydım demesine de gerek kalmamalı.

Kaldı ki Kıbrıs Postası’nın bazı yazar ve programcıları, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Sn. Tatar’a hayli destek vermiştir. Eleştirenler de olmuştur, çünkü Kıbrıs Postası özgür gazeteciliğin sınırlarını sonuna kadar zorlayan bir kurumdur.

Özgürgün’ü konuk alan programın yapımcısı olarak buna değinmem gerekirdi, değindim.

Şimdi geçelim Sn. Tatar ile dünkü söyleşimize.

Dediğim gibi öfkeliydi aslında. Sn. Tatar’ın yapıdır, erken sinir olur sonra sakinleşir. Hatta çoğu zaman da kalp kırar sonra barışmak içinde olağanüstü çaba harcar. Benim çok eski bir dostum olduğu için ben onu anlarım ama herkes anlamak zorunda değil.

Özgürgün’e kırıldığını anlattı, yakın geçmişteki dostluklarını da anlattı ve Sn. Özgürgün’ün kıymetli annesine karşın duyduğu saygıyı da dile getirdi.

Sert çıkışlarla başlayan program beş dakika sonra sakinleşen bir tona değişti.

Karşınızda sonuçta bir Cumhurbaşkanı var ve akışı iyi yönetmeniz gerekir. Neyse ki o tecrübeye ve hukuka sahibiz. Genelde daha sert olmam gerektiği konusunda eleştirilirim de, bir gazeteci olarak benim işim bazen sert çoğu zamanda konuğumu severek konuşturmaktır.

Sn. Tatar’la ilgili de öyle oldu zaten. Güzel manşetler de çıktı.

Haber merkezindeki sevgili meslektaşlarımın çözümünü sizlerle paylaşıyorum..

“AÇIKLAMALAR İKİ GÜN SONRA UNUTULUR AMA ÖZGÜRGÜN’E KIRGINIM”

Özgürgün’ün açıklamalarına işaret ederek, “İki gün sonra unutulur ama bunlar tamam değil” diyen Tatar; “Hüseyin Bey’e kırıldım, mümkün mü kırılmamam” şeklinde konuştu.

“NE YAPMIŞ ERSİN TATAR? ÖZGÜRGÜN’E KARŞI KURULTAY KAZANMIŞ”

Hüseyin Özgürgün’e yönelik tepkisini dile getiren Tatar, şöyle devam etti:

“Hüseyin Bey, ‘her şeyin müsebbipti Ersin Tatar’dır diyor. Hangi ruh haliyle bunu söyledi? Ne yapmış Ersin Tatar? Özgürgün’e karşı kurultay kazanmış. Maliye Bakanlığı’nı bile Serdar Denktaş’a veren Özgürgün, halkın içinde çalışarak, UBP’nin içinde çalışarak Genel Başkan olmuş biridir Ersin Tatar.”

“KUDRET BEY BENİM DÜRTÜKLEMELERİMLE, DÖRTLÜ KOALİSYONA DEVAM EDEMEDİ”

Dörtlü koalisyona karşı muazzam bir muhalefet yaptığını söyleyen Tatar, Kudret Özersay’ın, dörtlü koalisyondan istifasının, açıklandığı gibi “arazi” meselesi değil; kendisinin “dürtüklemeleriyle” gerçekleştiğini iddia etti:

“Kudret Bey, benim de dürtüklemelerimle, ‘sen federasyonu değil; iki devletli çözümü savunuyorsun’ sözlerimle, öyle bir ortam oldu ki dörtlü içinde devam edemedi. Verdiğim mücadeleyle zemin oluştup, UBP – HP Hükümetini oluşturdum. Ben, memleketin kaderini değiştirdim; yeni bir misyon getirdim.”

ÖZGÜRGÜN’ÜN DOKUNULMAZLIĞININ KALDIRILMASI KARARI…

Hüseyin Özgürgün’ün, dokunulmazlığının kaldırılması konusundaki tepkisine ilişkin de konuşan Tatar, “Bu konuda UBP’nin aldığı karar, grupta alınan bir karardır. Zaten Hüseyin Bey, verilmeyecek bir hesabının olmadığını söylemişti. Grup kararı, herhalde benim oyumla alınmamıştır. UBP kendi değerlendirmesini yaptı. Hüseyin Bey’in verilmeyecek bir hesabı olmadığından ötürü de böyle bir karar çıktı. Ama Ersin Tatar bu işin sorumlusu demek ne demek?” şeklinde konuştu.

“ALLAH VAR, NİZAM VAR. POLEMİĞE GİRMEM, MAKAMIMA YAKIŞMAZ”

“Ben bu makamda, milli davamızı savunuyorum” diyen Tatar, “Bu noktada Ersin Tatar'ın son 4 senede ortaya koyduğu performans, UBP’ye kazandırdığı makamlar ve verdiği mücadeleler, devam eden çalışma tempom… Allah var, nizam var. Polemiğe girmem, makamıma yakışmaz” ifadelerini kullandı.

 “ADAY OLSUN, ÇOK İYİ OLUR”

Özgürgün’ün “İade-i itibar” amacıyla yeniden Milletvekilliği seçimine gireceği yönündeki açıklamasıyla ilgili konuşan Tatar, “Aday olsun, çok iyi olur” dedi.

“BU AÇIKLAMALARI, ÖZERSAY’A OLAN ÖFKESİNDEN DOLAYI YAPMIŞTIR DİYE DÜŞÜNMEKTEYİM”

Tatar, “Ben hükümetteyken, kendisiyle (Hüseyin Özgürgün) çok konuştum. İstanbul’da da buluştuk. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde bana destek oldu, kendisine teşekkür ettim. İnşallah yakın bir gelecekte, tekrar konuşma fırsatımız olur. Bu açıklamalarını, Özersay’a olan öfkesinden dolayı yapmıştır diye düşünmekteyim. Ben kendim için bir şey yapmadım, hep KKTC için yaptım. Kazandığım seçimleri ve yaptığım işleri hep bu bağlamda değerlendiriyorum” ifadelerini kullandı.

ÖZGÜRGÜN’ÜN “ELÇİLİK” AÇIKLAMALARI…

Özgürgün’ün “Elçiliğin kapısını aşındırma, elçi senden randevu alsın, sana gelsin” sözlerine de değinen Tatar, “Ben şimdi elçilik konularına girmeyeyim, Sayın Büyükelçi ile çok güzel bir ilişkimiz var. Eğer bir durum varsa, randevu alır ve gelir. Hüseyin Bey bu açıklamasıyla bir yerlere mesaj veriyor” şeklinde konuştu.

“BEN NANKÖR BİR İNSAN DEĞİLİM… BİRİLERİNİN DÜRTMESİYLE FARKLI ŞEYLER SÖYLENEBİLİR”

Özgürgün’ün ülkeye pek çok hizmeti olduğunu ve kendisini sevdiğini söyleyen Tatar, “Sporcu olarak da verdiği hizmetler vardır. Ben nankör bir adam değilim. Annesi yıllarca kapı kapı gezerek bu partinin güçlenmesi için hizmetler vermiştir. Benim kendisine büyük saygım ve hürmetim vardır. Birilerinin dürtmesiyle farklı şeyler söylenebilir” ifadelerini kullandı.

“UBP - HP, BAŞARILI BİR HÜKÜMETTİ”

Cumhurbaşkanı Tatar, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Tüm bunların sorumlusu Tatar’dır denildiğinde, Kudret Bey’in dediklerini yaptığım yönünde bir algı olduğunu anlıyorum. UBP’yi tabi ki hükümete taşımak istiyordum. Dörtlü koalisyonun ülkeye hizmet veremeyeceğini, Türkiye’nin Kıbrıs konusundaki hassasiyetini biliyorduk. Benim Kudret Bey’i dürtmemle bu hükümet kuruldu. Başarılı bir hükümetti. Pandemiyi de iyi yönettik” şeklinde konuştu.

“İSTİKRAR İSTİYORSAK ŞAHSİ MESELELERİ İKİNCİ PLANDA OLMALI”

Mevcut koalisyonu değerlendiren Tatar, “Hükümete bakıyorum, yazıktır… İstikrar istiyorsak şahsi meseleleri ikinci planda olmalı. Halkım adına, Cumhurbaşkanı olarak istikrar ve halka hizmet istiyorum. Hükümet programı varsa, buna göre hareket edilmeli. Popülizmin bir getirisi olmaz, önemli olan protokole ve sözleşmelere uymaktır” dedi.

“BANA GÖRE SEÇİM İÇİN NİSAN, DOĞRU BİR TARİHTİR”

Meclis’teki nisap sorununa değinen Tatar, “Meclis’te görülen tablo herkesi üzüyor. 27 vekille çıkılan bu yolda, hesap tamamdı. Nisan’a kadar hükümet iktidarda kalacaktı. Bana göre seçim için Nisan, doğru bir tarihtir. Hükümetin biraz insanlara hizmet etmesi gerekir. Bu hükümet iş yapsın da sonra seçime gidilsin. Bu halk, iki kez Cumhurbaşkanlığı seçimi için sandığa gitti. Bu sıcakta seçime mi gideceğiz?” diye sordu.

“KURULTAYLAR HER ZAMAN BÖYLE OLUR, PARTİ GÜNÜN SONUNDA TOPARLANIR”

Yaklaşan UBP Kurultayı konusunda, soru üzerine açıklama yapan Tatar, “Ben de kurultaylara girip çıktım. Kurultaylar her zaman böyle olur. Parti, günün sonunda toparlanır. Herkes sonuca saygı duyar. Kurultaydan sonra süratle bir toparlanma olur diye düşünüyorum” dedi.

“TEK ADAYLIĞIN RAĞBET GÖRECEĞİNİ DÜŞÜNMÜYORUM”

Tatar, Tahsin Ertuğruloğlu’nun, “kurultaya tek adayla gidilmeli” yönündeki çağrısına üstü kapalı bir şekilde işaret ederek, “Ben demokratik bir partide, özellikle evvelki yaşananlarla bilekte bakıyorum; hevesli arkadaşlar var. Tek adaylığın rağbet göreceğini düşünmüyorum” ifadelerini kullandı.

“TAHSİN BEY İLE KIBRIS SORUNU BAĞLAMINDA NÜANSIMIZ VAR… AYNI TONDA AÇIKLAMA YAPMAK ÖNEMLİ”

Başbakan ya da Dışişleri Bakanı ile herhangi bir sorun yaşayıp yaşamadığına ilişkin soru üzerine Tatar, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kimseyle aram kötü değil. Sadece Tahsin Bey ile Kıbrıs konusu bağlamında nüansımız var. Müzakereleri, hükümetle istişare içinde, seçilmiş Cumhurbaşkanı yürütür. Tahsin Bey ile hedefimiz aynıdır. Hedefe giden yolda bazen nüans farkları olabilir. Gazetecilerin sordukları sorulara cevap verirken dikkat etmek gerekir. Aynı tonda açıklamalar yapmak önemli. Aksi taktirde ‘aralarında fark var’ denir.”

Cumhurbaşkanı Tatar, Özgürgün’ün açıklamalarına Kıbrıs Postası’nda yanıt verdi

Günün Sözü

"Birini sevmek, onu Tanrı’nın istediği gibi görmektir."

Fyodor Dostoyevski

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları