YDP rüyası bitiyor mu?

Yayın Tarihi: 07/07/21 07:00
okuma süresi: 6 dak.
A- A A+

Bertan Zaroğlu, iki bini aşkın YDP Üyesi ile birlikte YDP’den istifa etti ve artık bağımsız bir milletvekili. Tabii bu istifanın Meclise ulaşması ve işleme alınması gerekiyor. Bertan Zaroğlu ile dün sabah ki televizyon programım da bir telefon bağlantısı gerçekleştirdik. Zaroğlu belli ki artık çok dolmuştu ve uzun uzun anlattı yaşadığı sıkıntıları.

İki bin üye ile istifa az bir sayı değil. Arıklı’ya ve YDP’ye sert bir darbe oldu bu.

Tabii seçim kapıda ne zaman olur bilemeyiz çok uzayacağını sanmıyorum erken seçimin. Zaroğlu, Millet Partisi isimli bir de parti kuruyor, bu partinin seçimlerde aday olabilmesi için altı ayını doldurması lazım. Bu nedenle Bertan’ın kuracağı parti ilk erken seçimlere katılabilir mi burası muamma.

Katılırsa başarı elde edebilir mi ? Evet edebilir. Çok yüksek değil ama edebilir.

YDP’Yİ ERKEN SEÇİM KURTARIR

Söyleşinin detaylarını vereceğim birazdan ama şuna da değinmek lazım. Erhan Arıklı eğer YDP’nin kan kaybını durdurmak istiyorsa ivedi bir şekilde hükümetten çekilmesi ve erken seçime gidilmesini sağlaması gerekiyor. Aksi takdirde Nisan 2022’de olacak bir seçime kadar Millet Partisi, Zaroğlu Başkanlığında bir miktar daha üye alabilir YDP’den. Bu da YDP’nin ciddi anlamda zayıflaması anlamına gelir.

Sonuç ne olur derseniz, bu bölünme Parlamentoda iki çok küçük parti yaratır. Bir veya 2 vekilli. Daha fazlası olur mu pek emin değilim. Bunu bekleyip görmek lazım.

Ancak mevcut durumla Erhan başkan devam edeyim 2022’ye kadar hükümette kalayım derse şu an çalıştığının üç katı dört katı çalışması gerekecek.

 İşte Bertan Zaroğlu ile yaptığımız telefon bağlantısının detayları...

Zaroğlu, Kurultaydan önce başlayan bir süreç olduğuna dikkat çekerek, YDP’nin hükümette yer almaması için çalışma yaptığını ifade ederek, “Erhan Arıklı bize rağmen, hükümetin içerisinde bulundu” dedi.

“Arıklı’nın Başbakan Yardımcısı olmasına ben vesile oldum” diyen Zaroğlu, “Benim kurultayda aday çıkma gibi bir düşüncem olsaydı, evvelinde Arıklı’nın Başbakan Yardımcısı, Ekonomi ve Enerji Bakanı olmasını sağlamazdım” şeklinde konuştu.

"SİYASİ PARTİ, AİLE ŞİRKETİNE DÖNÜŞTÜRÜLDÜ"

Yapılan yanlışlar nedeniyle kurultayda aday olduğunu aktaran Bertan Zaroğlu, “Karşımdaki isim Başbakan Yardımcısı, Ekonomi ve Enerji Bakanı, mevcut Genel Başkandı… Arıklı, 40 yıldır siyasetin içerisinde yer almış, tabiri caizse ‘kaşarlanmış’ bir siyasetçi… Karşısındaki adayı toy olarak niteleyen bir siyasetçi” ifadelerini kullandı.

Zaroğlu, “Aile terbiyeme yakıştırmadığım bir şekilde kurultay süreci yaşadım. Siyasi parti, aile şirketine dönüştürüldü…” diye konuştu.

"KESİNLİKLE KABUL EDEMEYECEĞİM ŞEKİLDE ADIMLAR ATILMAYA BAŞLANDI"

Hükümetin devam etmesi için gerekli desteği verdiğini de belirten Bertan Zaroğlu, şöyle devam etti:

“Kesinlikle kabul edemeyeceğim şekilde adımlar atılmaya başlandı. Bu süreç hayat pahalılığı ödeneği ile başladı. Bu kadar sıkıntı içerisinde her şeye zam gelirken hayat pahalılığından kesinti yapmaya kalktılar, bunun karşısında durdum. Ardından neyi 'yapacağız' dedilerse yapmadılar, neyi 'yapmayacağız' dedilerse de yaptılar.”

"ARIKLI İKİ KERE BAKANLAR KURULU'NA BET İZNİ ÖNERİSİ SUNDU, KABUL ETMEK MÜMKÜN DEĞİL"

Bertan Zaroğlu, Erhan Arıklı’nın iki kere Bakanlar Kurulu’na ‘bet’ izni önerisi verdiğini de savunarak, “Bunu kabul etmek mümkün değildir. Bu gerekçelerle hızla ilerledik ve bugüne kadar geldik” dedi.

"BAKAN OLACAĞIMI DUYUNCA İSTİFAMI İSTEDİLER"

2 bin 10 kişiyle birlikte bugün YDP’den istifa edeceklerini de dile getiren Zaroğlu, açıklamasının devamında şunları söyledi:

“İstifa etmiş olsaydım Ad-Hoc Komitede sıkıntı olacaktı. Bu yüzden istifamı erteledim. Başbakan teşekkür etti. 3 kişinin isteği üzerine 'onların ricasını kırmıyorum' diyerek, hükümetin temsilcilerinin isteği üzerine istifa etmedim. Ad-Hoc Komite toplandı, seçim tarihi belirlendi.  Ama bir anda YPD MYK’sı toplandı ve benim istifamı istedi.

YENİ BİR PARTİ KURARKEN BAKANLIĞI BEN ALMAZDIM

Burada yaşanan süreç büyük ayıp. Burada şark kurnazlığı var. Çalışma Bakanlığının boşalması neticesinde adımın geçtiğini duydular. Yeni bir siyasi parti kuruluyor. Genel merkezinden tüm ilçe binalarına kadar hazır. Bu partinin ilanı yapılacakken bakanlığı ben almazdım. Ben burada samimiyet testi gerçekleştirerek, üyelerin hakikati görmesini sağladım… Şahsıma her türlü ayrıştırma, baskı ve sorun yaratılıp istifa etmem için ellerinden geleni yapan Arıklı ve etrafındakilerdir.

Bakın gördünüz mü partiyi bölüyor, gidiyor diyenler Bakan olacağımı duyunca istifamı istediler. Bu halkın huzurunda gerçekleşti…”

MİLLET PARTİSİ...

Yeni partisinin adının ‘Millet Partisi’ olacağını da açıklayan Zaroğlu, detayları kamuoyuna açıklayacağını aktardı.

ZAROĞLU NİSABA DESTEK VERMEYECEK

Zaroğlu, hükümetten desteğini çekeceği yönündeki iddiaları da yanıtlayarak, “Şimdi burada hükümetten desteğimi çekeceğim cümlesi çok keskindir… Ancak halkımızın menfaatine, ülke çıkarlarına uygun olan yasaların Meclise gelmesi için desteğimi vereceğim. Fakat tam tersi olursa desteğimi vermeyeceğim…” dedi.

Öte yandan Zaroğlu, Meclis’in açılması için nisaba destek vermeyeceğini de açıkladı.

Bertan Zaroğlu: "Nisaba sınırlı destek vereceğim"

Günün Sözü

“Hayat yaşandığı kadardır. Ötesi ya hatıralarda bir iz ya da hayallerde bir umuttur.”

Pablo Neruda

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.