Üçüncü doz için acele etmeyin

Yayın Tarihi: 27/07/21 07:00
okuma süresi: 5 dak.
A- A A+
  • Serakıncı: “Sağlık çalışanı veya kronik hasta değilseniz, 3. doz için acele etmeyin”
  • “Sinovac sizi korumayacak gibi düşünmeyiniz. En güvenilir olan Sinovac’tır” 

Cumhurbaşkanlığı Sağlık Danışmanı ve Biyoloji-Genetik Uzmanı Prof Dr Nedime Serakıncı ile dün oldukça önemli ve güzel bir canlı yayın yaptık.

Uzun zamandır kendisini konuk almak için plan yapmama karşın kısmet dündü diyelim.

Gündem malum hızla artan vakalar ve buna bağlı olarak iki doz aşı yaptıranların üçüncü dozu yaptırıp yaptırmaması meselesi.

Nedime hanım oldukça mantıklı ve farklı bir açıdan değerlendirmelerde bulundu.

Bildiğiniz gibi kamuoyunda Biontech aşısının aşırı güvenli ve güçlü bir aşı olduğu hatta Korona’nın bulaşmasını engellediği yönünde son derece yanlış bir algı var. Ve bu algı her geçen yayılarak artıyor. Evet Biontech aşısı güçlü bir aşı bu doğru ancak Biontech aşısının ciddi yan etkileri artık ispatlandı. Yapılan birçok bilimsel değerlendirmede Biontech’in miyokard yani kalp kası iltihabı yaptığı ve özellike 30 yaş altı için ciddi riskler oluşturduğu kesinleşti.

Gelin görün ki iki doz sinovac olanların bir doz da Biontech olmaları salık veriliyor özellikle Türkiye Sağlık Bakanlığı tarafından.

Hatta Sinovac’ın hiçbir işe yaramadığı yönünde ya da koruyuculuğunun düşük olduğu yönünde de bir algı var. Nedime hanım bununla ilgili de oluşan son derece yanlış bilgilerin doğrusunun ne olduğunu uzun uzun anlattı.

Serakıncı , Sağlık çalışanı veya kronik hastalığın olmaması halinde üçüncü doz için acele edilmemesi gerektiğine ısrarla vurgu yaparak, “Sinovac sizi korumayacak gibi düşünmeyin. En güvenilir olan Sinovac’tır” dedi.

İşte söyleşinin detayları...

Prof Dr Nedime Serakıncı, Delta varyantının her yerde baskın bir duruma geçtiğini belirterek, “Avrupa’da bazı ülkelerden aldığım verilerde, yüzde 95’ten yüzde 98’i arasında her pozitif çıkanın Delta varyantı oluyor” şeklinde konuştu.

Delta varyantının daha hızlı yayıldığını ancak yoğun bakım ve ölüm oranının daha seyrek ilerlediğini aktaran Serakıncı, Delta varyantının hayatta kalmaya çalışan bir virüs olduğunu dile getirdi.

“2022 YILININ SONUNDA BU İŞ BİTECEK”

Tüm dünyada vaka sayıları yükselirken, KKTC’de olmamasının beklenemeyeceğini ifade eden Serakıncı, “Ekim’e kadar bu tempoda gideceğiz. 2022’nin sonunda bu iş bitecek. Bitecek derken, yok olacak bir daha karşılaşmayacağız değil, hayatımızda kalacak. Ancak normal yaşantımızda devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

“SINOVAC AŞISI KÖTÜ BİR AŞI DEĞİL”

Sinovac aşısının kötü bir aşı olmadığının da altını çizen Serakıncı, “Tercih etme lüksümüz olduğunda ben yine de Sinovac derim” dedi ve MRNA’ya dayalı aşıların, uzun vadede hastalık gruplarını tetikleyebileceğini aktardı.

Üçüncü doz hakkında da açıklamalarda bulunan Nedime Serakıncı, “Kronik rahatsızlığı olan veya sağlık çalışanı olanlarda bu konuşuluyor” diye konuştu.

“KORKUYA DAYALI BİR POLİTİKA GÜDÜLDÜ”

“Kıbrıs’ta korkuya dayalı bir Koronavirüs politikası güdüldü” diyen Serakıncı, “Kendimiz yarattık bunu… Bundan da şikâyet ediyoruz. Her hasta bireyseldir” dedi.

“EN GÜVENİLİR OLAN AŞI SINOVAC’TIR”

Türkiye’nin elinde şu anda Sinovac olmadığını BioNTech olduğunu da dile getiren Serakıncı, sağlık çalışanı veyahut kronik rahatsızlığı olmayanlar için şu anda üçüncü dozun çok erken olduğunun altını çizdi.

Nedime Serakıncı üçüncü doz için acele edilmemesi gerektiğine de vurgu yaparak, “Sinovac sizi korumayacak gibi düşünmeyiniz. En güvenilir olan Sinovac’tır” ifadelerini kullandı.

“PANİKLE HAREKET EDİLMEMELİ”

Moderna, BioNTech gibi aşıların uzun vadede ne yapılacağının bilinmediğini, panikle hareket edilmesinin doğru olmadığını aktaran Serakıncı, sosyal mesafe, hijyen ve maskeye özen gösterilmesi gerektiğine dikkat çekti.

OCAK AYINDA ‘PİK’ BEKLENİYOR

Kış aylarında virüsün yeniden yükselmesinin beklendiğine işaret eden Serakıncı, “Ocak ayında ‘pik’ bekleniyor… Ancak kapanmayı gerektirdiğini düşünmüyorum, istatistiklere göre yeniden değerlendirilir tabiki” dedi.

Günün Sözü

"Cehennem boş ve bütün şeytanlar burada."

Shakespeare

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.