Bugün çok şeylere gebe...

Yayın Tarihi: 29/07/21 07:00
okuma süresi: 7 dak.
A- A A+
  • Özersay’dan Zehir Zemberek Açıklamalar... “Berova’yı Çok Yadırgadım”... “Eğitim Bakanı Çok Büyük Bir Hata Yaptı”...  “Arıklı Görevi İade Etsin”...  “Diplomatik Girişimler Yetersiz Kaldı”

Aslında bugünkü yazımda Sağlık Bakanı Ünal Üstel’i konu etmek isterdim. Sağlık ve Pandemi konusunda son derece hassas bir dönemden geçiyoruz. Hem kapanma yapmadan hem de vakaları kontrol altında tutarak Sağlığı son derece başarılı yöneten bir Sağlık Bakanımız var.

Başbakan Ersan Saner, Ünal Üstel’i sağlık bakanı yapmakla son derece doğru bir hareket yapmıştır ki bunu her geçen gün daha iyi anlıyoruz.

Dediğim gibi bu konuyu uzun uzun yazmak isterdim ancak yarına bırakacağım. Çünkü bugün çok gelişmelere gebeyiz. Bekleyip hep birlikte göreceğiz.

Kıbrıs Postası’nda dün sabah HP Genel Başkanı Kudret Özersay konuğumdu. Kudret hocayı severim ve ona saygısızlık yapmak istemem. Bu nedenle bugünkü köşemi Kudret Hocanın anlattıklarına ayıracağım.

Özersay her geçen gün siyasetle olgunlaşan ve yıldızı yeniden parlayan bir siyasetçidir benim nazarımda.

İşte dünkü söyleşinin detayları..

ÖZERSAY: “BEROVA’YI ÇOK YADIRGADIM”

Özersay, Ulusal Birlik Partisi (UBP) Milletvekili Özdemir Berova’nın salgın yönetimini eleştirmesine tepki göstererek, “Ciddi bir kriz içerisindeyiz böyle bir salgın yönetimi olmaz, demesi çok manidardır, çok yadırgadım” ifadelerini kullandı.

Berova’ya çağrı yapan Özersay, “Gidin oturun Başbakanla konuşun. Probleme ilişkin ilave tedbirler alın… Sorumlu davranmak zorundalar. Yeri geldiğinde bir harman övünüyorlar. Mademki 'kriz yönetiminde kriz var' diyor bunun sebebini açıklasın. Kişisel sebepler varsa bunu konuşalım yoksa eğer kişisel değil objektif sebepler varsa çıkıp söylemelidir” dedi.

Artan Koronavirüs vakalarına değinen Özersay, “Düğünlerle ilgili olarak da bayramla ilgili olarak da sanki bir bu hastalık geçmiş gibi davrandık. Herkes elini vicdanına koysun, tedbiri elden bırakmamalıyız” şeklinde konuştu.

“EĞİTİM BAKANI ÇOK BÜYÜK BİR HATA YAPTI”

HP Genel Başkanı Özersay, bu yılın başında Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı’nın çok büyük bir hata yaptığına işaret ederek, ‘öğretmenlerin aşılama süreci tamamlanmadan yüz yüze eğitimi başlatmam’ cümlesinin oldukça yanlış olduğunu dile getirdi.

Pek çok kişi için bunun bir bahaneye dönüştürüldüğünü de belirten Özersay, yüz yüze eğitim başlamamasından ötürü birçok öğrencinin mağdur olduğunu da aktardı.

Dünyada çok sayıda ülkenin yüz yüze eğitimden vazgeçmediğinin de altını çizen Kudret Özersay, bakanlığın Sağlık Bakanlığından bağımsız bir şekilde bu açıklamayı yapmasına tepki gösterdi.

“YÜZ YÜZE EĞİTİM MUTLAKA BAŞLAMAK ZORUNDADIR”

Geçtiğimiz günlerde yeniden bir açıklama yapan Eğitim Bakanlığının velileri ve öğrencileri yine umutsuzluğa sürüklediğine de dikkat çeken Özersay, şöyle devam etti:

“Eğitim Bakanlığı programını doğru biçimde yaparak yüz yüze eğitimi başlatabilmesi gerekir. Tek hedefi bu olmalıdır. Bu konuda bakanlık Sağlık Bakanlığının koymadığı kriterleri, sırf popülizm olsun diye kriterler koymaya kalkmalıdır. Gençlerimize, çocuklarımıza bir dönem daha kaybettirecek bir yaklaşıma girmemelidir. Yüz yüze eğitim mutlaka başlamak zorundadır, bunu yapamazlarsa kapatsınlar dükkânı…”

“ARIKLI GÖREVİ İADE ETSİN”

Özersay, ciddi bir zam furyasından geçildiğine vurgu yaparak, bugün KIB-TEK’te yapılacak olan Yönetim Kurulu toplantısında elektriğe zam geleceği yönünde bir bilgi edindiklerini kamuoyu ile paylaştı:

"Ekonomi ve Enerji Bakanı Erhan Arıklı’nın bakanlığa başladığı günden itibaren yapmış olduğu açıklamaları da değerlendiren Özersay, “Kendisi başlangıçta deseydi ki ben oldum ama ekonomiyi ben idare edemiyorum dolayısıyla benden bir şey beklemeyin demiş olsaydı eleştirmeyecektim. 8 ay sonra sorumluluğu üzerinden atması kabul edilebilir bir şey değildir. Yapamıyorsa görevini iade etsin. Arıklı’nın Robin Hood olmak çok hoşuna gitti. Erhan Beye şimdi çakma Robin Hood denmeye başlandı."

“KAPALI MARAŞ’IN ESKİ SAKİNLERİNE AÇILMASINI DESTEKLEYEN BİR SİYASİ PARTİYİZ”

Kapalı Maraş’ın KKTC yönetiminde eski sakinlerine açılmasını 7-8 sene önce gündeme getirdiklerini de hatırlatan Özersay, şöyle devam etti:

“İnsanlara sözümüzü tutup, hükümetteyken Bakanlar Kuruluna da götürdük. Böylece ilk başlangıç vuruşunu yaptık ve hükümet politikası haline getirdik. Kapalı Maraş’ın eski sakinlerine açılmasını destekleyen bir siyasi partiyiz. Ve bunun doğru yapılmasını istiyoruz.”

Maraş’ın açılmasının iç siyaset malzemesi haline getirildiğini de savunan Kudret Özersay, Cumhurbaşkanlığı seçimlerine işaret etti ve “Bir adayı desteklemek için aceleye getirildi. Eski sakinler konusu bir kenara koyuldu, seçime yetiştirmek için 'açalım' dediler. İkisi paralel ilerlemesi gerekirken, kimse gıkını çıkaramazdı. Zamanlama hatası yapıldı. Diplomatik seferberlikle toparlanabilir” diye konuştu.

“DİPLOMATİK GİRİŞİMLER YETERSİZ KALDI”

Diplomatik girişimlerin eksik kaldığının da altını çizen HP Genel Başkanı Özersay, şunları söyledi:

“Biz hükümette olmasak da başarılı olunmasını isteriz. Çok geç kalmadan zararın neresinden dönersek kârdır. Kurumlarıyla bu devletin sürekli görünür olması, dünyayla bu teması kurması gerekir. BM Güvenlik Konseyi’nin çok da adil bir kurum olduğunu düşünmüyorum. Ama ağlamayan çocuğa da meme yoktur. Sen ilk önce üzerine düşeni yap… Diplomasi böyledir. Diplomatik bir seferberlik başlatarak, üzerlerine düşeni yapmaları lazım.”

***

Günün Sözü

“Sil ağzının kenarını, yine gülüşünden cennet akıyor…”

Özdemir Asaf

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.