Özersay: “Hükümetin müdahale yeteneği yok…”

Yayın Tarihi: 01/09/21 07:00
okuma süresi: 5 dak.
A- A A+

Halkın Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Kudret Özersay ile dün sabah oldukça verimli canlı yayın yaptık. Ağırlıklı olarak test konusunda yaşanan kriz, akaryakıt konusu ve Kıbrısın Kuzey bölgesini tehdit eden yakıt sızıntısını konuştuk. Kudret Hoca akaryakıt sızıntısıyla ilgili dersine iyi çalışmış ki örnekler vererek bu tehlikenin ve bundan sonra oluşabilecek tehlikelerin nasıl bertaraf edilebileceğini anlattı ve başta Cumhurbaşkanı olmak üzere Türkiye dışında birçok bölgesel etkenlerin ülke menfaatine nasıl kullanabileceğini açıkladı. Başbakan Yardımcısı Erhan Arıklı’nın da “üç sene siz hükümette kaldınız Kıbtek için ne yaptınız bir filtre bile almadınız” eleştirilerini ”evet filtre pahalıydı diye biz alamadık belki ama kirli yakıt konusunda taviz vermedik. Bugün oldu hala ihalesiz akarkayıt alınıyor ve yakıtın kirli olduğun bilinmesine rağmen Ekonomi Bakanlığın bir açıklama yapmak kaçınıyor” diye uzun uzun anlattı ve oldukça önemli bir noktanın altını çizdi. Özersay “akaryakıt uygunluğunun kıstasları bu hükmet tarafından düşürüldü, belli ki bir alımın ön hazırlığı yapılıyor. Bile bile kirli akaryakıt alacaklar” dedi.

İşte söyleşinin detayları...

Halkın Partisi Genel Başkanı Kudret Özersay, Gökhan Altıner ile Sabah Postası programına konuk oldu. Kudret Özersay, KKTC kıyılarına doğru ilerleyen Suriye kaynaklı petrol sızıntısına ilişkin açıklamasında, bu gibi durumlarda kriz yönetiminin önemini vurgulayarak, “Kriz yönetimlerini ciddiyetle ele almamız gerekiyor. Küresel salgın, sel felaketleri, yangın, müsilaj gibi felaketler yaşanıyor ve kriz yönetimlerinin önemi bu durumlarda çok bariz görülüyor. Kriz yönetiminde tecrübeli insanlara ihtiyaç var.

Güney Kıbrıs, Türkiye, Suriye, Ürdün, Mısır gibi bölgelerle uluslararası işbirliğini zorlayan bir dış politikaya ihtiyacımız vardır, ortak sorunlarımız vardır. Türkiye’den yardım istenmesi doğru bir hamledir fakat bunlar global sorunlardır, Türkiye’yi de aşabilir” dedi.

Kudret Özersay, vaka artışının düğünlerde, tombalalarda, gece eğlencelerinde ve aile buluşmalarında tedbirlerin yok sayılmasından kaynaklı olduğunu düşündüğünü söyledi. Yaz döneminde bu salgının daha iyi idare edilebilecek olduğunu, fakat denetimsizlik ve tedbirlerin yok sayılmasından dolayı bunu başaramadığımızı belirtti. Ayrıca 21 günde bir test kararının çok yersiz oluğunu, her yerde testi zorunlu kıldım demenin bir manası olmadığını ve masrafı artırmaktan başka bir şey yapmayacağını söylerken, doğru zamanda doğru tedbiri uygulamanın gerektiğini vurguladı.

Özersay, “Biz görevdeyken bu memlekette kirli yakıt kullanılmasına 3 yıl boyunca müsaade etmedik. Şimdi planlanma yapılmadığı için yakıt son dakika alınmaya çalışıldı, halkı elektriksiz bıraktılar. Aldıkları yakıtı normal yoldan da almadılar, tankerlerle getirdiler, tahlillerde de yakıt kirli çıktı.

Sorumluluk hem UBP’de, hem DP’de hem YDP’dedir. Sadece Erhan Arıklı değil, Ersan Bey de sorumludur. Tahlilin kirli olduğunu biliyorsan ve yine aynı nitelikte yakıt almaya niyet ediyorsan, insanları bile isteye zehirliyorsun demektir. Muhalefet tarafı olarak konuyu mahkemeye de taşıdık” yanıtını verdi.

Son olarak Başbakan Ersan Saner’in kurultay açıklaması ile ilgili, “Bugün hükümet düşse UBP kurultayından önce seçim yapılamaz. Güncel hükümetin icraatlarında kamu yönünde güven yerlerdedir, ciddi bir koordinasyonsuzluk sorunu vardır. Halkın Partisi’nin önerisiyle geniş tabanlı bir koalisyon hükümeti kurulmalıydı ama kimse ciddiye almadı. Şu anki hükümetin toplumsal temeli yok, sorunlara müdahale yeteneği yok, hem kendi içinde uyumlu değil. Halk iradesine başvurmak kesinlikle gerekmektedir” yorumunda bulundu.

***

Günün Sözü

“Kadınsız bir erkek horozsuz bir tabanca gibidir; erkeği ateşleyen kadındır.”

Victor Hugo

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları