Arıklı: “Pahalılığın sebebi UBP”

Yayın Tarihi: 17/09/21 07:00
okuma süresi: 5 dak.
A- A A+
  • Arıklı “Sebze – meyve türevi maddelerin denetimi, Tarım Bakanlığı’nın elinde. Temizlik, hijyen gibi ürünlerin denetimi ise Sağlık Bakanlığı’nda. Bize bağlı olan şeker, tuz gibi ürünlerin fiyatları zaten ucuz. Türkiye ile hemen hemen aynı. Denetim yetkisi tamamen bize verilmeli”

Başbakan Yardımcısı, Ekonomi ve Enerji Bakanı Erhan Arıklı ile oldukça uzun bir aradan sonra dün biraraya geldik ve samimi bir program yaptık. Kendisini eleştirdiğim herşeyi sordum. Hatta hem program öncesinde hem de program sırasında kendisine yaptığım ağır eleştirilerin şakasını yaptık. Birçok konunun yanlış bilindiğini ve sanıldığı gibi sorumluluğun bazı konularda kendisinde değil hükümet ortağı UBP’de olduğunu anlattı.

Kıbrıs Postası TV’de Gökhan Altıner’in sunduğu “Sabah Postası” programına konuk olarak, hayat pahalılığa ilişkin merak edilenleri yanıtladı işte söyleşinin detayları..

“DENETİME KARIŞAMADIĞIMI FARK ETTİM”

Hayat pahalılığının her geçen gün artması ve market reyon fiyatlarındaki astronomik rakamların denetlenmesiyle ilgili Arıklı, “Göreve ilk geldiğimde, ‘asgari ücreti ne kadar arttırırsak arttıralım, yeterli olmayacak, bu nedenle piyasayı ucuzlatmalıyım’ demiştim. Bu konuda samimi bir şekilde çalışmaya başladım ama daha sonra denetime karışamadığımı fark ettim” dedi.

“ETİKET TÜZÜĞÜ YILLARDIR KOMİTEDE BEKLİYOR”

Etiket Tüzüğü ile Hal Yasası’nın Meclis’ten geçemediğini, bu nedenle pahalılıkla mücadele edilemediğini söyleyen Arıklı, “Özellikle etiket tüzüğü yıllardır bekliyor. Biz YDP olarak Komite’de temsil edilmiyoruz. Bu nedenle tüzük Komite’den geçemiyor” şeklinde konuştu.

“ORTAKLARIM ETİKET TÜZÜĞÜNE İTİRAZ ETTİ, AYKIRI OLDUĞUNU SÖYLEDİ”

Etiket tüzüğü sayesinde, örneğin domatesin alım fiyatının da marketin koyduğu gider ve kar miktarının da ürün üzerindeki etikette yazacağını ve vatandaşın şeffaf bir şekilde görebileceğini söyleyen Arıklı, “Ortaklarım buna itiraz etti. UBP, bunun serbest piyasa ekonomisine aykırı olduğunu söyledi” ifadelerini kullandı.

“KARIŞAMIYORUM”

Domates örneği üzerinden devam eden Arıklı, “Tarım Bakanlığı, domates ithal iznini belli kişilere veriyor. Onlar da örneğin Antalya’dan 1 TL’ye domatesi alıyor, buraya getirip 12 TL’den satıyor. Benim gidip ‘kaça aldın, kaçtan satıyorsun’ diye sorabilmem lazım. Ama karışamıyorum” dedi.

“MEYVE – SEBZE TÜREVİNİN DENETİMİ TARIM BAKANLIĞI’NDA, TEMİZLİK ÜRÜNLERİNİN DENETİMİ İSE SAĞLIK BAKANLIĞI’NDA”

Sadece gıda maddelerinin denetim yetkisinin Ticaret Dairesi’nde olduğunu söyleyen Arıklı, “Sebze – meyve türevi maddelerin denetimi, Tarım Bakanlığı’nın elinde. Temizlik, hijyen gibi ürünlerin denetimi ise Sağlık Bakanlığı’nda. Bize bağlı olan şeker, tuz gibi ürünlerin fiyatları zaten ucuz. Türkiye ile hemen hemen aynı. Denetim yetkisi tamamen bize verilmeli” şeklinde konuştu.

Arıklı, “denetim noktasının böyle olduğunu bakan olmadan önce bilmiyordum” itirafında da bulundu.

Kıbrıs Postası’nın “Devlet 60 milyon TL dolandırıldı mı?” başlığıyla güneme getirdiği; bazı özel PCR merkezlerinin geriye dönük süreç içerisinde günde 10-15 bin testin üzerinde “yapılmamış testi devlete fatura ettiğine” dair şüphelerle ilgili Başbakanlık Maliye Teftiş Kurulu’nun harekete geçmeye hazırlandığı öğrenildi.

Kıbrıs Postası TV’de Gökhan Altıner’in sunduğu “Sabah Postası” programına konuk olan Başbakan Yardımcısı, Ekonomi ve Enerji Bakanı Erhan Arıklı, “Bildiğim kadarıyla Sayın Başbakan, konuyla ilgili Başbakanlık Maliye Teftiş Kurulu’nu devreye koyuyor” dedi.

Arıklı, konunun Başbakanlığın gündeminde olduğunu belirterek, “Bu konu önceden de tartışılan bir konuydu. Bu testler geçmişte de çok pahalıya satılıyordu. Testleri getiren kişiler belliydi ve çok uçuk rakamlara fatura ediliyordu. Sanırım artçı depremler devam ediyor” şeklinde konuştu.

Bakan Arıklı, “Herkes nereden rant elde edebileceğinin derdinde” diyerek, soruşturma bitmeden yorumda bulunmak istemediğini kaydetti.

***

Günün Sözü

"Kimi sevsem sensin..."

Attila İlhan

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları