Başbakan durumu toparlıyor

Yayın Tarihi: 21/09/21 07:00
okuma süresi: 7 dak.
A- A A+
  • Detay vermeyeceğim ama Başbakan Ersan Saner’in bu erken seçim konusuyla ilgili herkese bir sürprizi olabilir. Dediğim gibi ne olduğunu açıklamayacağım ama bir sürprize hazır olun diyorum yine de ben.
  • Fuat beyin,  Başbakan Saner’in yüzüne bakarak “ilişkilerimiz çok güçlü” demesinden sizin anlamanız gereken çok şey var. Öyle anlıyoruz ki Ankara Hükümeti UBP’nin Genel Başkanlığında Ersan Saner’i görmek istiyor. Tabii şu dedikodu da yapılıyor; Türkiye sahada değil. Evet şu an bizim gördüğümüz öyle peki göremediklerimiz ?

Covid salgınındaki sayılar ağır ağır düşmeye başladı. Test sayıları hayli yüksek. 16-17 binlerde günlük test yapılıyor ve buna rağmen vaka sayısı 100 rakamının altına düştü. Umarım bu sonular hem sağlıklıdır hem de gerçektir. Test sonuçlarının gerçek olup olmadığını kastetmiyorum, taramaların doğru kişilere yapılmış olmasını kastediyorum.

Diğer yandan Yüksek Mahkeme Başkanı Narin Şefik’in geçtiğimiz gün özellikle UBP’ye yönelik olarak yaptığı algısının kabul gördüğü “kurultaylarını tamamlamayan partiler seçime katılamaz” açıklaması. Yani bir başka deyişle Narin Hanım, Başbakan Ersan Saner’e bir gönderme yaparak baskın erken seçim düşünmeyin demek istedi ve ekledi üç partinin kurultayının bu sene yapılacak olmasını.

Detay vermeyeceğim ama Başbakan Ersan Saner’in bu erken seçim konusuyla ilgili herkese bir sürprizi olabilir. Dediğim gibi ne olduğunu açıklamayacağım ama bir sürprize hazır olun diyorum yine de ben.

Gelelim UBP kurultayına. Şimdilik ekim sonu bu kurultayın yapılması konusunda uzlaşılmış görünüyor ve bu tarihe göre de adaylar hazırlıklarını sürdürüyor.

Elbette ki bu kurultayın en favori ismi Faiz Sucuoğlu. Bunun aksini söylersek yalan söylemiş oluruz. Ancak şunu da eklemek lazım bu gerçeğe; sanıldığı gibi Başbakan öyle dördüncü sırada falan değil.

Özellikle son bir haftadır Başbakan Saner’in kurultaydaki pozisyonunu ciddi anlamda toparladığı bilgisi ülkenin dört bir yanından geliyor.

Hani yok Ersan Saner vekil bile seçilmeyecek, yok kurultayda Taçoy’un gerisinde kalacak. Böyle bir durum olmadığını size net bir şekilde söyleyebilirim.

Kesinlikle Başbakanı kayırmak için yazmıyorum bu durumu. Beni bilirsiniz size asla yalan yazmadım yazmam da.

SANER ARAYI KAPATIYOR

Evet bu yazdığıma bazı çevreler inanmayacak haliyle, hatta rüya görüyorsun diyecek. İşte durum öyle değil. İşte buna inanmayanlar yani bir başka deyişle Başbakanın rakipleri gözlerini açması lazım çünkü Saner oldukça dikkatli çalışıyormuş ki son bir haftada karşılaştığım birçok UBP’li Ersan beyin kurultayı kazanacağını söylüyor. Bu durum birkaç hafta öncesine kadar böyle değildi. Özellikle sokağın nabzı bundan üç hafta öncesine kadar Faiz Sucuoğlu’nun tereddütsüz bu kurultayı alacağını konuşuyordu. Son bir haftadır bu algı ciddi anlamda döndü.

Buna şaşırmadığımı söylersem yalan olur. Zira ben bile kedi kendime “Başbakan bu kurultayı nasıl alacak” diyordum. Demek ki Başbakan dahil Başbakan adına geniş ağlı bir ekip çalışıyor.

ADAYLARIN POZİSYONU ÖNEMLİ

Bu kurultay öyle iddia edildiği gibi birinci turda da bitmeyecek. İki turlu olacağı kesin. İkinci turda hem Hasan Taçoy’un hem de Zorlu Töre’nin nasıl bir tutum izleyeceği de önemli.

Ne Taçoy’u ne de Töre kesinlikle önemsiyorum. Her ikisinin de kendilerine ait bir kitleleri var ve kurultayın ikinci turda her iki ismin de hangi tarafı destekleyecekleri son derece önemli.

Zira bu kurultayın sonrasında oluşacak hükümetin ya da olası bir erken seçimden sonra oluşacak bir hükümetin ki muhtemelen UBP Başkanlığında oluşacak bu hükümet siyasi hayatlarını noktalama ya da yükselterek devam etme durumları şekillenecek. Bilmem anlatabildim mi ? !

ANKARA, SANER’İN ARKASINDA

Bu cümleden eminim herkes gibi Başbakan da bir nebze rahatsız olabilir. Zira Başbakanla yaptığım birçok özel sohbette Ankara Hükümeti’nin icraat noktasında kendisine tam destek çıktıklarını ve bundan son derece memnun olduğunu bana defalarca kez dile getirdi ancak Kamuoyunun bu konuda hassas olduğunu da biliyor.

Şimdi kim ne derse desin Ersan beyi sevsek de sevmesek de uzun yıllarda siyasette ve bir kara lekesi yok. Yani Başbakan şartlar gereği Başbakan olmuşsa da gökten zembille inmedi. Uzun bir geçmişi var siyasette. Yani Başbakanın da kendine ait bir kitlesi var ki yıllardır seçim kazanıyor ve kabinelerde yer alıyor.

Bildiğiniz gibi Başbakan dün Ankara’daydı ve Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’la görüştü. Fuat beyin Başbakan Saner’in yüzüne bakarak “ilişkilerimiz çok güçlü” demesinden sizin anlamanız gereken çok şey var.

Bunu ilişkilerimiz sizinle çok güçlü yanınızdayız anlamını da çıkarımlayabilirsiniz, kurultayda sizin yanınızdayızı da anlayabilirsiniz, ilişkilerimiz sizinle çok güçlü ama başkasıyla aynı şekilde olmayacaktır anlamını da anlayabilirsiniz.

Öyle anlıyoruz ki Ankara Hükümeti UBP’nin Genel Başkanlığında Ersan Saner’i görmek istiyor. Tabii şu dedikodu da yapılıyor; Türkiye sahada değil.

Evet şu an bizim gördüğümüz öyle peki göremediklerimiz ?

Hepimiz Mit ajanıyız ya hepimizin Ankara’da dostları var ya, hepimiz CIA ajanıyız ya herşeyi herkes aşırı biliyor ama diyorum ki size ya bizim göremediklerimiz !

Kaldı ki bu bir Cumhurbaşkanlığı seçimi değil yani Ersin Tatar’ın seçiminde olduğu gibi topla tüfekle bir Ankara görmeyeceğiz sokaklarda ama ilginç şeyler göreceğimize eminim.

Yazın bunu bir kenara. Yine konuşuruz…

Erken seçim için de kurultay için de daha konuşmak için çok ama çok erken…

***

Günün Sözü

"Aşklar da bakım istiyor, öğrenemedin gitti..."

Cemal Süreya

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları