Çavuşoğlu’ndan adaylara müdahale uyarısı...

Yayın Tarihi: 07/10/21 07:00
okuma süresi: 5 dak.
A- A A+
  • “İRADEYE ÇOK ETKİ ETMEMEYE ÇALIŞIYORUM”
  • “DOZAJ ARTMAZSA MÜDAHALE YAPMAM”
  • “ERHAN BEY DAHA ÖNCE BİLMEDİKLERİNİ BÜYÜK İHTİMALLE ŞİMDİ DE BİLMİYOR”
  • “ZAMLARIN YAPILMASI KAÇINILMAZDIR”

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Nazım Çavuşoğlu’nu dün sabah programımda konuk olarak ağırladım ve hem kendisine yöneltilen hayatı ucuzlatmama eleştirilerini hem de kurultayın gidişatını sordum. Uzun uzun neyin nasıl olduğunu ve olmadığını anlattı.

Ama önce kurultay konusunu değerlendirelim. Çavuşoğlu kendine has gücü olan değerli siyasetçilerden biri. Önemli bir oy gücü oluğunu biliyoruz. Kurultayı sordum ve adaylara yönelik ciddi bir uyarı yaptı; “Dozu aşarsanız müdahale ederim” dedi.  Erken seçim kaçınılmaz diyerek başladı sözlerine. Kurultay sonrası erken seçim olacak, bundan kaçış yok dedi.

Nazım Çavuşoğlu, partisinin kurultayında genel başkanlığa aday olan Başbakan Ersan Saner’in 2’nci tura kalmayacağı yönündeki söylemleri değerlendirerek “Rakipleri tarafından yapılan bir algı” dedi.

“İRADEYE ÇOK ETKİ ETMEMEYE ÇALIŞIYORUM”

UBP üyelerinin iradesine çok etki etmemeye çalıştığını kaydeden Çavuşoğlu,  herhangi bir adayın lehine ya da aleyhine çalışma yapmayı doğru bulmadığını söyledi. Mutlaka taraf olacağını ve kitlesinin oylarını yönlendireceğini belirten Çavuşoğlu, sözlerine şöyle devam etti:

“Saner’in 2’nci tura kalamayacağı ya da milletvekili seçilemeyeceği rakipleri tarafından ortaya konulan bir algıdır. Herkes kendine göre bir vizyon ortaya koydu.”

“DOZAJ ARTMAZSA MÜDAHALE YAPMAM”

Genel başkanlık için yarışan adaylara birbirlerine karşı dozajı artırmadığı sürece müdahale yapmayı düşünmediğini belirten Çavuşoğlu, eğer adayların partiye zarar verecek dozaja gelirse bu kadar sakin oturmayacağını ifade etti. Herkesin bu yola akıllı devam etmesi gerektiği yönünde uyarıda bulundu.

“MANEVİ DUYGULARI YIPRATACAK SÖYLEMLERDEN KAÇINILMALI”

Türkiye ile ilişkileri de değerlendiren Çavuşoğlu,  Türkiye ile kardeşliğin korunması gerektiğine vurgu yaptı. “Manevi duyguları yıpratacak söylemlerden kaçınılmalı” diyen Çavuşoğlu, Türkiye nezaketi bizden hiç eksiltmedi” dedi.

“ZAMLARIN YAPILMASI KAÇINILMAZDIR”

Bakan Çavuşoğlu ile zamları konuştuk. Ekonomi Bakanı Erhan Arıklı’ya eleştiriler de bulunmayı ihmal etmedi.

“Zamların yapılması kaçınılmazdır” ifadesini kullanan Çavuşoğlu, dünyayla uyum içinde olunduğunu belirtti. Arpanın önceki fiyatının 1,30 olduğunu anımsatan Çavuşoğlu, “Bu yıl 3 TL... Pandeminin dünyaya verdiği en büyük zarar üretimin azalmasıdır, bu süreçte işçilik maliyetleri de arttı” dedi.

“ERHAN BEY DAHA ÖNCE BİLMEDİKLERİNİ BÜYÜK İHTİMALLE ŞİMDİ DE BİLMİYOR”

Çavuşoğlu, pandemi nedeniyle dünyadaki her şeyin zamlandığını belirterek, halkı korumaya çalıştıklarını belirtti.

Hayat pahalılığının devlet çalışanlarını koruduğunu kaydeden Çavuşoğlu,  devletten geliri olmayan, üretimden kopan insanların bu pahalılıkla nasıl yaşayacaklarına dair telaşları olduğunu dile getirdi.  Çavuşoğlu, “Zamları minimum seviyede tutmaya çalışıyoruz. Bunun bedelini de ödüyoruz” dedi.

Ekonomi ve Enerji Bakanı Erhan Arıklı’nın sebzelerin pahalı olmasıyla ilgili Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı’nı işaret etmesiyle ilgili de konuşan Çavuşoğlu, açıklamasını şu ifadelerle sürdürdü:

“Erhan Bey, daha önce bilmediklerini büyük ihtimalle şimdi de bilmiyor. Kendince bazı ucuzlatmalar yapıyor; ekonomi domino gibidir. Ağustos ayında bir hastalık var ve üretim düşer.

Açığı Türkiye’den karşılarız. 3-4 ithalatçıya vermiyoruz. 90 üyesi bulunan Toptancılar Birliği’ne veriyoruz. Kendi içlerinde başka kavgaları var. Bunlardan biri Erhan Beye ulaşıyor, Erhan Bey de yanlış yorumlarda bulunuyor.”

“MARUL FİYATLARI BU HAFTA DÜŞECEK”

Pandemiden dolayı üretimin düştüğünü anlatan Bakan Çavuşoğlu, daha önce marketlerin bedava marul dağıttığını hatırlattı. Türkiye’de de şu an marulun fiyatının 9,45 TL olduğuna işaret eden Çavuşoğlu,  “Marul fiyatları bu hafta düşecek” dedi.

“HELLİMİN SATIŞ FİYATINI BELİRLEYEMEYİZ”

Hellimin fiyatıyla ilgili de gelen soruyu yanıtlayan Çavuşoğlu, hellimin fiyatını kalite ve maliyetin belirlediğini söyledi. Satış fiyatını sabitleyemeyeceklerini anlatan Çavuşoğlu, “Hiçbir imalathaneye tavsiyemiz olamaz. Tek formülümüz rekabeti körüklemektir; rekabet olması için sisteme yeni bir toptancı sokmamız lazım. Markaların hedef kitleleri var” dedi.

***

Günün Sözü

"Kimi sevsem sensin..."

Attila İlhan

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları