Türkiye 'işgalciyse', gitmeyeceksin...

Yayın Tarihi: 12/10/21 07:00
okuma süresi: 6 dak.
A- A A+

Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu ile dün telefonlaştık ve buluşup bir kahve içtik. Zaman zaman düşüncelerinden dolayı ağır eleştirilere hedef olabiliyor ama en azından başkaları gibi değişken değil. Tam anlamıyla bir Türk Milliyetçisi ve oturup konuştuğunuzda özellikle Kıbrıs konusuyla ilgili düşüncelerine katılmamak elde değil. Elbette ki çözüm noktasında zaman zaman farklı düşünebiliyoruz da ancak benim için yalnızca ilkeli, dürüst bir siyasetçi değil, sağlam bir dost ve bir abi.

Malum bir süreden beridir bazı gazetecilerin ya da bireylerin Türkiye’ye seyahatlerinde sınır kapısından geri çevrildiklerini biliyoruz. Her böyle bir gelişme yaşandığında gözler Dışişleri Bakanı olarak kendisine çevriliyor ve “müdahale yap, ara sor, soruştur, açıklama yap” deniliyor kendisine.

Halbuki işin aslında konu Dışişleri Bakanının konusu değil. Olur mu neden değil diyeceksiniz. Çünkü KKTC ayrı bir devlet olduğu gibi Türkiye, İngiltere, Fransa ya da Güney Afrika da başka ülkeler, devletler.

Örneğin İngiltere’ye gidip kapıdan dönen birçok Kıbrıslı Türk olmuştur geçmişte ya da Kıbrıslı Türk bir bayanla evli olup İngiltere vizesi alamayan Türkiye kökenli kardeşlerimiz olmuştur. Ya da dünyanın herhangi bir ülkenin sınır kapısından döndürülen insanlar olmuştur. Örneğin Ukrayna’ya İngiliz pasaportuyla gidip, vize almadığı için kapıdan geri çevrilenler olmuştur. Demem o ki her ülkenin her devletin kendi karar ve kuralları vardır.

Herhangi bir Kıbrıslı Türk’ün giremediği her hangi bir ülke için Dışişleri Bakanı o ülkeyi arayıp “benim vatandaşımı niye almıyorsunuz izahat verin kardeşim” diyebilir mi?

Şimdi işimize geldiğimizde KKTC, Türkiye tarafından işgal altında, işimize geldiğinde KKTC diye bir devlet yok “Kıbrıs Cumhuriyeti” vardır, işimize geldiğinde de Türk ordusu Kıbrıs’ta işgalci, Erdoğan diktatör ama “neden biz Türkiye’ye giremiyoruz” ya da bazen Ankara Hükümeti antidemokratik, Türk askeri işgalci ama boş verin bunları Türkiye ayrı bunlardan diyebiliyoruz.

Tamam da hangisi? Bir karar vermek lazım.

Barra Türkiye, sen çok yaşa Kıbrıs Cumhuriyeti ama neden Türkiye’ye giremeyeyim ki?

Tamam da hangisi dostlar?

Bir karar vermek lazım. Neyle neyi satın almaya çalışıyoruz.

Anlıyor musunuz ne kadar çelişkiler var. Konuştuk bunları uzun uzun Tahsin başkanla; “olay manipüle edilmeye çalışılıyor, bu tartışmaya girmem. Her ülkenin kendi güvenlik kuralları vardır ve sınırlarından içeriye kimi alıp almayacağına kendi kurallarına göre karar verir. Bizim buna karışmak gibi bir durumumuz olamaz. Sonra nerede görülmüş bir devletin yasaklı listesini açıkladığı. Bu kadar yıllık siyasi hayatımda hiç böyle şey görmedim. Neden bir devlet kendi yasaklı listesini açıklasın ki ? Türkiye’nin de böyle bir zorunluluğu yok. Kendinin yasaklı olduğunu merak eden birisi bunu Elçiliğe başvurarak öğrenebilir. Olay siyasi tartışmaya çekilmeye çalışılıyor, Türkiye karalanmaya ve bizim üzerimizden siyaset yapılmaya çalışıyorlar. Biz bu oyuna gelmeyiz peşinen söyleyim. Halbuki Türkiye aslında bizim için ne kadar önemli bir ülke. Türk askerinin Kıbrıs’taki mevcudiyeti bizim için ne kadar önemli. Kıbrıs Türk halkının refah ve huzur içinde yaşaması için başta Türkiye Cumhurbaşkanı Sn Erdoğan olmak üzere tüm Türk halkı ciddi fedakarlıklarda bulunuyor. Keza Kıbrıs Türk halkının, Türkiye sevgisi de son derece büyüktür ve asla zedelenmez, zedelenmesine de asla izin vermeyiz.” dedi.

Tahsin başkanın basına yaptığı açıklamayı kaçıranlar varsa diye burada veriyorum..

“ Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, dünyada hiçbir ülkenin, kendi yasa ve kriterleri çerçevesinde ülkeye “giriş yasağı konulan kişiler” listesini yayımlaması veya duyurması uygulaması bulunmadığını belirtti.  Yazılı açıklama yapan Ertuğruloğlu, “Bu zaten mantık dışı bir durumdur. Bu konuda kişilerin, ilgili ülkelerin büyükelçiliklerine bireysel başvuru yaparak bilgi edinmelerinin önünde bir engel yoktur.” ifadelerini kullandı. “Kamuoyuna yansıyan bu konunun farklı mecralara çekilip manipüle edilmesi girişimlerinin, ya bu konuda teknik bilgisizlikten ya da maksatlı suçlayıcı niyetlerle yapıldığı görülmektedir. Söz konusu listeye giren kişilerin, Türkiye’nin yasalarına ya da teamüllerine dayanarak alınan bu yasağa girmelerinin aynı nedenden olup olmadığı bilinmemektedir.  Ayrıca, konunun istismar edilerek veya yanlış yorumlanarak, vatandaşın hakkının korunmaması gibi bir suçlamanın kabul edilmesi söz konusu değildir. Türkiye’ye giriş, birtakım güvenlik, muhaceret ve diğer konsolosluk işlemlerine tabi bir olaydır; sorgusuz sualsiz giriş diye bir hak olmadığı gibi, bunun ihlali de yoktur.”

* * *

Günün Sözü

"Barış bile, büyük ücretlerle satın alınır."

Benjamin Franklin

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#inbox #gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları