Başbakan neden kimseye söylemedi?

Yayın Tarihi: 14/10/21 07:00
okuma süresi: 6 dak.
A- A A+
  • Rüya bitti vekil dostlar. Rüyada olmayanlara ve ayakları yere basanlara sözüm yok, onlar üstüne alınmasın. Meclise gitmeden maaş alan vekil dostlar, meclise haftada iki ya da bir giden onun dışında hava atan vekil dostlar, vekilliğin olanaklarını kullanan vekil dostlar, film bitti. Herkese sandık göründü.
  • Ne siyaset kaldı ne raconu ne de siyaset ahlakı. Sinema bitti, hadi herkes dışarı, yeni film yeni izleyiciler gelsin…

En nihayet çok önce olması gereken dün oldu ve Başbakan Ersan Saner istifasını sundu. Kim ne derse desin bir insan evladı ancak bu kadar dayanabilirdi. Aslında belki de en başında bu hükümetin kurulmak yerine erken seçime gitmesiydi. Gelin görün ki hükümet kurulacağı günlerdeki organizasyonları, operasyonları yapanlar bugün sahneden çekildi. Aylar önce Ersan Saner’e başbakanlık yolunu açan herkes yavaş yavaş Başbakanın yanından kaçtılar. İsim vererek kimseyi kırmak istemem, herkes kendini biliyor ancak mesele yalnızca Başbakanın istifa etmesi değil mesele Ulusal Birlik Partisi’nin hangi koşulda olursa olsun adına yakışı hareket etmemesi ama bu zaten yeni bir şey değil, ne yazık ki UBP dediğimiz parti BU.

Ayak oyunu, operasyon, bölme, dağıtma. Dediğim gibi ilk defası değil; İrsen Küçük Başbakanken ona seçim kaybettiren de UBP’nin kendisi, Derviş Eroğlu Cumhurbaşkanıyken de Eroğlu’na seçim kaybettiren kendisini.

Menfaat umudu dağıttığı için çoğu zaman birinci parti çıkıyor ve çıkmaya da devam edecek.

Gelelim düne ; Başbakan Ersan Saner aylardır Meclisi açmaya çalışıyor; çoğunluk yok. Nisap bir türlü tutmuyor. Hükümetin tümüyle vekillerinin hemen hemen hepsinin kendine ait hesap kitabı var. İşte azınlık hükümeti olunca böyle oluyor. Biri bakan olamadığı için meclis açmaz, biri gücendi diye meclis açmaz, bir başkası kavgalı diye meclis açmaz.

E tamam kardeşim de ne diye kurdunuz bu hükümeti. İş olsun torba dolsun. Bu nedenle Başbakan en güzelini yaptı ve gitti istifasını sundu.

Bir nevi “hade bakalım buyurun altında kalanın boynu kopsun” dedi.

BAŞBAKAN NEDEN KİMSEYE SÖYLEMEDİ?

Evet burası da doğru. Başbakan Ersan Saner ile dün bir telefon konuşması yaptım, detayları bana kalsın ama Başbakan istifa edeceğini herkesten gizledi. Gizlemesine gerek var mıydı bilemem ama demek ki kendini ya yalnız hissetti ya da başka planları var kafasında.

Kimseye sormadı, kimseye hissettirmedi. Eminim söylemesi gereken yerlere söyleyeceğini söylemiştir.

Doğrusunu yaptı ve erken seçimin yolunu açtı. Şimdi meclisteki 50 milletvekili de topun ağzına geldi ve rüya bitti. İnanın herkes bu hükümetin aksak da olsa bir müddet daha süreceğini düşünüyordu.

Rüya bitti vekil dostlar. Rüyada olmayanlara ve ayakları yere basanlara sözüm yok, onlar üstüne alınmasın. Meclise gitmeden maaş alan vekil dostlar, meclise haftada iki ya da bir giden onun dışında hava atan vekil dostlar, vekilliğin olanaklarını kullanan vekil dostlar, film bitti. Herkese sandık göründü.

Her genel seçimde önemli sayıda vekil seçim kazanmaz ve kaybeder.  Evet bu parlamentonun en az yarısı değişmeli. Yeni yüzler yeni isimler gelmeli parlamentoya. İş yapacak, halk için çalışacak insanlar gelmeli.

Ben vekilim havasında gerine gerine yürüyen ve hiçbir işe yaramayan insanlar bir zahmet evlerine gitsin artık.

Başbakanı tebrik ediyorum. Geç bile kaldı istifa etme noktasında.

Ne siyaset kaldı ne raconu ne de siyaset ahlakı.

Sinema bitti, hadi herkes dışarı, yeni film yeni izleyiciler gelsin…

CUMHURBAŞKANI NE YAPACAK?

Tabii Cumhurbaşkanı için de bir muamma bu durum. Duyduğuma göre bu konuda biraz kafası karışık ve yorgun. Sanırım bir süre parti başkanları ile bir istişare yapacak. Şu an için hükümeti kurma görevini kime verse kuramaz. Usul olarak CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman’a vermesi lazım görevi ama hepimiz biliyoruz ki UBP’nin olmayacağı bir koalisyon hükümeti kurulamaz. Teknokrat hükümeti de çok zor.

Yeniden Ersan Saner’e verse bile UBP-HP-DP teknokrat hükümeti kurulabilir. Ancak böyle olabilir ya da üçlü koalisyon kurulabilir. Ancak HP’nin burada ön şartları var. Teknokrat hükümet gibi.

Bu teknokrat hükümeti meselesini UBP kabul etmez, bu nedenle Kudret Hoca teknokrat hükümeti fikrini sanırım rafa kaldırması lazım eğer hükümet kurma noktasında ısrarcı değilse. Şimdilik öyle bir ısrarları yok gördüğüm. Aman aman hevesleri de yok gibi.. bilemem.

Ancak diğer yandan süreç UBP kurultayına doğru da hızla ilerliyor. Aklımda bir şey var.

Top tekrardan UBP’ye dönecek ama  UBP kurultayının bitmesinin ardından. Bu iş ay sonuna kadar sallanacak gibime geliyor, eğer bir sürpriz olmazsa…

* * *

Günün Sözü

"Bilmek acı çekmektir ve bildik..."

Pablo Neruda

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları