Erhürman: “Tepkimiz çok sert olur...”

Yayın Tarihi: 15/10/21 07:00
okuma süresi: 7 dak.
A- A A+
  • Sadece küçük bir ipucu vereyim; Ersan Saner, seçime yüksek ihtimal Başbakan olarak girecek. Bu kurultaydan bağımsız bir mesele, bunu da söyleyim. Sadece küçük bir dip not. Fazlasını Pazartesi okuyacaksınız.
  • Bakınız Cumhurbaşkanı ne dedi dünkü açıklamasında; “ yeni bir hükümet olarak kabinenin başında başbakan olarak kalması için gerekli yazıyı verdim Anayasanın bana tanıdığı haklar çerçevesinde” dedi.
  • Bana gelen bilgiler sağlam; Cumhurbaşkanının dünkü açıklaması bana gelen bilgileri onaylar nitelikte. Şu hafta sonunu bir görelim sonra etekteki taşları dökeriz.

CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman ile dün sabah oldukça verimli bir canlı yayın yaptık. Tufan hocayla yapılan programların güzel geçmemesi mümkün değildir. Hocayı her dinlediğimde kaybettiğim umutlarım yeniden toparlanır ancak ne yazık ki bu ülke de pek az şeyin değişeceğini bilerek yaşamaya da devam ederiz diğer yandan. Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın kendisine yönelttiği eleştirilerden tutun da Hükümetin kuruluşuna ve yeterli desteğe aslında hiç sahip olmamasına kadar birçok şeyi konuştuk.

Tabii Cumhurbaşkanı dün bir açıklama yaptı ancak bu birkaç gün içerisinde tahminim Ersin beyin tüm parti başkanları ile görüşecek olması yönünde. Önceki akşam yazımı yazmak için masanın başına oturduğumda seçimin 26 Aralık tarihinde olacağı bilgisi bana ulaşmıştı. Henüz bu konuda hiçbir açıklama yokken.

Tabii başka bilgilerde geldi bana; Cumhurbaşkanı Tatar’ın nasıl bir süreç izleyeceği ile ilgili. Allah var, Cumhurbaşkanı bana tek bir kelime etmedi bu konuda. Benim kaynaklarım başka. Başbakanın istifasının perde gerisinin de ne olduğunu biliyorum. Birileri Türkiye desteği çekti demesine bakmayın siz, Türkiyesiz operasyon olmaz Kıbrıs’ta. Tabii bazı konularda Türkiye’de de bazı belirsiz ya da farklı düşünceler olduğu bilgisi de geliyor.

Neyse detaylara girip girmeyeceğime pazartesi günkü yazımda karar vereceğim.

Sadece küçük bir ipucu vereyim; Ersan Saner, seçime yüksek ihtimal Başbakan olarak girecek. Bu kurultaydan bağımsız bir mesele, bunu da söyleyim. Sadece küçük bir dip not. Fazlasını Pazartesi okuyacaksınız. Bakınız Cumhurbaşkanı ne dedi dünkü açıklamasında; “ yeni bir hükümet olarak kabinenin başında başbakan olarak kalması için gerekli yazıyı verdim Anayasanın bana tanıdığı haklar çerçevesinde” dedi.

Bana gelen bilgiler sağlam; Cumhurbaşkanının dünkü açıklaması bana gelen bilgileri onaylar nitelikte. Şu hafta sonunu bir görelim sonra etekteki taşları dökeriz.

Neyse Tufan hoca ile olan söyleşimizin detaylarını sizlerle paylaşıyorum..

“TEPKİMİZ ÇOK SERT OLUR”

Hükümetin istifasının sunulması sonrası sürecin hemen başlatılması gerektiğine vurgu yapan Erhürman, UBP’nin kurultayına kadar beklenilmesinin teamüller gereği mümkün olmadığını anlattı. Devletin herhangi bir partinin kurultayı nedeniyle kendi kuralları dışına çıkamayacağını ifade eden Ehürman, “Tepkimiz çok sert olur” dedi.

Hükümetin yaptığı her tuhaflıkta Türkiye’nin adının mazeret olarak kullanıldığını dile getiren Erhürman, bunun Kıbrıs Türk halkıyla Türkiye’nin ilişkilerine zarar vermekten başka işe yaramadığını söyledi.

“TATAR SİSTEMİN TA KENDİSİ”

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın sosyal medyadan kendisini hedef alan açıklamasını değerlendiren Tatar, “Bana, gece yarısı ağza alınmayacak sözler söylerken bile işin içine Türkiye’yi iliştirmeye çalışıyor. Kıbrıs sorunuyla ilgili kendi politikasını açıklarken kendini herhalde yeterli bulmuyor Türkiye’yi iliştiriyor” dedi. Bu sisteme karşı olduğunu belirten Erhürman, statükodan memnun olan bir kişinin olmadığını söyledi. Statükonun sürdürülebilir olmadığını, insanların her gün günlük yaşamını daha da kötüye götürdüğünün son derece açık olduğunun altını çizen Ehürman, Tatar’ın bu sistemin ta kendisi olduğunu ifade etti. Erhürman, “Bunun böyle devam etmesini istiyor. Kıbrıs Türk halkını yok oluşa sürüklediğini farkında değil. Farkında olsa bile umurunda değil” dedi.

“HALK ADINA KAYGILANIYORUM”

Tatar’ın davranışları dolayısıyla halk adına kaygılandığını ifade eden Erhürman, Cumhurbaşkanlığı makamının önemini anlattı. “Bu makamı bozuk para gibi harcayamazsınız” ifadesiyle Tatar’ı eleştiren Erhürman,  Önceki cumhurbaşkanlarının eleştirilere cevap verirken kullandıkları üslup, dil ve içeriğin hiç bu kadar aşağılara inmediğini söyledi.  Tatar’ın şu an Cumhurbaşkanı olduğunu ve makamı da itibarsızlaştığını ifade eden Erhürman, bu şekilde Kıbrıs Türk halkının kaybettiğini söyledi.

“DERTLERİ, HANGİ MANEVRAYLA AVANTAJ KAZANILIR”

Başbakan Ersan Saner’in hükümetin istifasını Cumhurbaşkanı Tatar’a sunmasıyla ilgili konuşan Erhürman, 2 önce Cumhuriyet Meclisi’nde yapılan toplantıyı hatırlattı. Seçimle ilgili kendilerinin hiçbir şekilde şart koşmadığını ifade eden Erhürman, yasa ve mevzuatın uygulanmasını istediklerini belirtti. Yasanın, seçim tarihinin belli olması sonrası, 48 saat içinde seçim tarihinin Resmi Gazete’de yayınlanması ve seçim yasaklarının başlamasını işaret ettiğini ifade eden Erhürman, hükümetin seçim yasaklarını 6 Aralık tarihinde başlamasını talep ettiğini söyledi. Erhürman, “Dertleri, kurultaya giderken hangi manevrayla avantaj kazanılır” vurgusunu yaptı.

“KIBRIS TÜRK HALKI KIRILMA NOKTASINDA

Kıbrıs Türk halkının bir kırılma noktasında olduğunun altını çizen Erhürman, hükümetin ölü doğduğunu 10 aydır söylediklerini anımsattı. Erhürman, “Bundan sonra Kıbrıs Türk halkı karar verecek. Kıbrıs Türk halkı, abuk sabuk, felaket, yer yer rezalete kadar varan durumu yaratanlar mı devam etsin istiyor, yoksa artık yeter mi diyecek?” ifadelerini kullandı. UBP’nin 1’inci parti çıkacağı veya tek başına iktidar olacağı ifadelerinin algı operasyonu olduğunu dile getiren Erhürman, yapılan algının Kıbrıs Türk halkına hakaret olduğunu söyledi. Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a 17 milyon TL’nin sunulmuş gibi yapılmasını da eleştiren Erhürman,  memleketin Türkiye’ye ve Türkiye halkına duyduğu sevginin Türkiye’den gelen paranın 4’te 1’ini Türkiye’ye vermek olmadığını söyledi. Erhürman, “Kıbrıs Türk halkı, kendi dişinden tırnağından artırdığını en zor koşullarda İngiliz sömürge döneminde verdi” sözlerine ekledi.

***

Günün Sözü

“Kim seni kendinden daha fazla kandırdı?”

Benjamin Franklin

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#inbox #gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları