İkili oynayan UBP’liler...

Yayın Tarihi: 18/10/21 07:00
okuma süresi: 7 dak.
A- A A+
  • Bazı bakan ve vekillerin farklı adayları desteklediğini duyuyorum ama hepimiz biliyoruz ki işler ciddiye bindi mi tavırlar otomatik olarak değişir. Değişmeyecek isimler olduğu gibi ikili oynayan bazı bakan ve vekiller de var.
  • Şimdi isimlerini buraya yazıp kimseyi rencide etmek istemem ama herkes kendini biliyor. Gerekirse yazar çizeriz de. Ne yazık ki hem Başbakanı hem Faiz beyi arayıp akıl fikir veren, yol tarif eden UBP’li vekiller var. Şahit olmasam yazmazdım. Şahit olduğum için yazıyorum ama dediğim gibi isim yazmayacağım.

Başbakan Ersan Saner ile haftayı kapatmadan oldukça verimli bir canlı yayın yaptık. Her zaman ki gibi rahattı. Aylar öncesi kendisine neden bu kadar rahat olduğunu sormuştum. Aldığım yanıt farklı değildi. Yayının ortasında “rahat mısınız” diye sorduğumda “rahat olmasam burada karşınızda oturmaz, sahada olurdum”.

Peki Başbakanın bu rahatlığı nereden geliyor. Elbette bildiklerimiz var bilmediklerimiz var. Kurultayı kimin kazanıp kazanamayacağını kahin olmadığımız için bilemeyiz. Ancak şunun net farkında olduğumuzu söylemem lazım; kurultay yarışı Faiz bey ile Ersan bey arasında geçecek. kesin filan kazanır demek bu tür yarışlarda zordur. Futbol maçlarında bile 91. Dakika bir gol gelir maçın kaderi değişir. Bu kurultayda öyle olacak mı bekleyip göreceğiz.

Daha önce de yazdım yine yazıyorum; her iki adayda herkesin tam desteğini aldığını söylüyor. İşte bu ne kadar doğru kurultay sonuçları açıklandığında hep birlikte göreceğiz.

Bazı bakan ve vekillerin farklı adayları desteklediğini duyuyorum ama hepimiz biliyoruz ki işler ciddiye bindi mi tavırlar otomatik olarak değişir. Değişmeyecek isimler olduğu gibi ikili oynayan bazı bakan ve vekiller de var.

Şimdi isimlerini buraya yazıp kimseyi rencide etmek istemem ama herkes kendini biliyor. Gerekirse yazar çizeriz de.

Şahsen ben bakan ya da vekil olsam duruşumu açıkça ortaya koyardım. Ne yazık ki hem Başbakanı hem Faiz beyi arayıp akıl fikir veren, yol tarif eden UBP’li vekiller var. Şahit olmasam yazmazdım.

Şahit olduğum için yazıyorum ama dediğim gibi isim yazmayacağım.

Canım sıkılırsa isimleri ve konuşmaları bir bir yazarım iddiamı koyarım ortaya..

İsteyen çıkar inkar eder. Bizim bu siyasilerin bir kısmı adam gibi durmasını hiç öğrenemeyecek. Açık olmak lazım ama UBP’nin bazı vekillerinde bu olduğu gibi bazıların da ne yazık ki yok.

Evet, Başbakan geldi ve istifasının perde gerisini konuştuk. Ben sordum O anlattı. Öyle anlıyorum ki artık daha fazla zaten sürdürülemezdi. İyi de oldu.

Söyleşinin detaylarını paylaşıyorum..

“İYİ BİR DÖNEM GEÇİRDİĞİMİZİ DÜŞÜNÜYORUM”

Partisinin tabanından UBP’nin “tek başına iktidar” konuşulduğunu ifade eden Saner, hükümette kaldıkları 10 aylık sürede iyi bir dönem geçirdiklerini düşündüklerini söyledi. Saner, yurttaşlara seslenerek, kendilerinin 9 ayda neler yaptıklarına bir de muhalefetin 2 yılda neler yaptığına bakılmasını istedi.

“DEMOKRASİMİZİN EN GÜZEL YANIDIR”

Hükümetin istifasının gecesinde hükümet ortaklarıyla bir fotoğraf çekilmesi üzerine de konuşan Saner, “Demokrasimizin en güzel yanıdır” dedi. Saner, Dörtyol Spor Kulübü bir gece düzenledi. Herkesi gezdim. En son masa, Erhan Arıklı’nın masasının arka Kısmındaydı. Fikri Bey de o saat içeriye girdi. Yan yana gelince bu fotoğraf ortaya çıktı. Biz, Meclis’te de birbirimizi acımasızca eleştiririz, daha sonra lobide çay, kahve içeriz. Bu demokrasimiz en güzel yanıdır” dedi.

“2 BAKANIN TARTIŞMASI SINIRLARIMIZI DOLDURDU”

Hükümetin istifa süreciyle ilgili de konuşan Saner, Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’nda (Kıb-Tek) birçok sorun yaşandığını belirtti. İhalesiz akaryakıt alımından rahatsız olduğunu bir kez daha yineleyen Saner, şartlardan dolayı mecburen yapıldığını kaydetti. Kıb-Tek’te yaşananlarla ilgili sözlerine devam eden Saner, “Kıb-Tek’in sorunlarıyla ben uğraşmaktan kurultaya çalışamadığımı Arıklı’ya söyledim ve gülüştük” dedi.

“En son 2 bakanın Meclis’te tartışması sınırlarımızı doldurdu” diyen Saner, nisabı sağlamakta da zorluk çektiklerini belirtti. Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’a istifa mektubunu sunduğunu hatırlatan Saner, “Nisap sorunu yaşandığını anlattım. Ülkedeki sorunalara çözüm bulamaz görüntüsüne girdiğimizi söyledim” ifadesini kullandım. Azınlık hükümetini keyif olarak kurmadıklarını dile getiren Saner,  azınlık hükümetinin zorunluluktan kurulduğunu söyledi.

“PARTİDEN İHANET GÖRÜYORUM”

“UBP içinde öyle idman yapılıyor ki maça çıktığınız zaman karşı takım çok hafif kalır” diyen Saner, partide kıran kırana bir mücadele yaşandığını, o nedenle hep birinci parti çıktıklarını söyledi. Partisinden ihanet gördüğünü belirten Saner, “Görmüyorum dersem, yalan söylemiş olurum” dedi.

“CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİM SÜRECİNDE İKİ AYAĞI ÖNE, BİR AYAĞI GERİYE GİDENLER VARDI”

Cumhurbaşkanlığı seçim sürecinde bazı UBP üyelerinin Ersin Tatar’a çalışma konusunda iki ayağı öne, bir ayağı geriye gittiğini ifade eden Saner, bunu yapanların kurultaydaki rakipleri mi sorusunu ise yanıtsız bıraktı. Kurultayla ilgili sözlerine devam eden Saner, bir önceki kurultayda hem Faiz Sucuoğlu’nun hem de Hasan Taçoy’un seçimden çekildiğini anımsatarak, pandemi döneminde 9-10 ay boyunca ülkeyi yönetmek için ortaya gayret koyduğunu ifade etti.

Saner, “Faiz Bey’in konuşacak neyi var?” ifadesini de kullanarak, Sucuoğlu’nun açıklamalarını da eleştirdi. Saner ayrıca parti üyelerinin Başbakan konumundaki kendisini yolda bırakacağına inanmadığını söyledi.

“HER AY SONU UYKUSUZUZ”

Maaşları ödeme noktasında sorun yaşanacağı haberleri üzerine de konuşan Saner, Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’dan randevu talebinde bulunmadığını ifade etti. “Her ay sonu Maliye Bakanı ile uykusuzuz” diyen Saner, ekonomik daralma yaşandığını belirtti bu rağmen, 11 milyon TL’lik hibe destek programına çıkıldığını kaydetti. Saner ayrıca Hiçbir şekilde maaş ödeyemeyen Başbakan pozisyonunda olmak istemediğini de sözlerine ekledi. 

* * *

Günün Sözü

"Kadını güzel yapan Tanrı, sevimli yapan ise şeytandır."

Victor Hugo

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#inbox #gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları