Tatar, UBP’ye sahip çıktı...

Yayın Tarihi: 02/11/21 07:00
okuma süresi: 4 dak.
A- A A+

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile dün bir araya geldik ve uzun bir sohbet yaptık. Malum Başkanın dış gezileri benim kurultay yoğunluğum bir türlü bir araya gelemedik. Oldukça uzun bir sohbet oldu ama önemli detayları bana kalsın.

Keyfi yerindeydi ve her zaman olduğu gibi yoğundu. Evet tarafsız olduğu için zaman zaman kendisini eleştirsek dahi UBP’yi toparlama noktasında ciddi bir çaba harcadığını görebiliyorum. Şimdi Tatar’ı eleştiriyoruz eleştirmesine ama vakti zamanında CTP Genel Başkanı Talat, merhum Denktaş Beyin en büyük rakibiydi ama Serdar Denktaş ile hükümet kurduğunda bir nebze yumuşamıştı. Dönemin Cumhurbaşkanı Akıncı’nın, LTB Başkanı Mehmet Harmancı için benim canlı yayınımda Harmancı’ya destek istediğini ben gayet iyi hatırlıyorum.

Tatar en azından Eroğlu gibi UBP’nin dengeleri ile oynamıyor. Derviş Bey de iyi saatte olsun değil taraf olmak UBP’nin resmen dengeleriyle oynardı. Yani özet olarak Cumhurbaşkanı olan kişi her ne kadar bağımsız olması gerekse dahi KKTC siyasetinde bu olmuyor. En azından Tatar’ı toparlayıcı gördüm.

Her şeyi ama her şeyi tepeden tırnağa konuştuk. Dediğim gibi detayları vermem doğru olmaz. Ama UBP içinde kırgın tek bir kişi istemediğini ve küskünlerin barışması için ciddi aracılıklar yaptığına şahit oldum.

HÜKÜMET KURULUCAK

UBP Genel Başkanı Faiz Sucuoğlu’nun kurultayı kazanmasının ardından hükümet kurma çalışmalarına başlayacağını biliyoruz. Parti Meclisi seçiminin tamamlanmasının ardından Parti Meclisinden de yetki almak suretiyle belli ki hızla bir hükümet kurulacak. Halkın Partisi kanadıyla yapmış olduğum görüşmelerde; Halkın Partisi, UBP’nin net bir erken seçim tarihi vermesi halinde hem azınlık seçim hükümetine hem de bütçeye destek verebilirler. En azından benim duyumlarım bu yönde.

UBP öyle tahmin ediyorum ki 19 değil 18 bu saatten sonra. Ersan Beyin olası bir Sucuoğlu hükümetine destek vereceğini pek sanmıyorum. Buna rağmen bir azınlık hükümeti kurulabileceğini tahmin ediyorum. Çoğunluk hükümetinin kurulması pek mümkün görünmüyor.

TATAR KÖPRÜ GÖREVİ GÖRÜYOR

Seçim hükümetinin kurulsa bile önümüzdeki birkaç aylık ekonomik sıkıntının Türkiye’nin desteği ile aşılabilmesi doğrudan Tatar’a bağlı. Bakın bunu net olarak yazıyorum. Şimdi kimseyi rencide etmek istemem ama gerekten bu Tatar’a bağlı. Çünkü Ankara olası UBP hükümeti bağını kuran Cumhurbaşkanından başkası değil. Bunu da “ben bunu halkım için UBP için yapıyorum. Bir hükümet lazım ve ekonominin durmaması lazım” diye yanıtlıyor. Haksız da sayılmaz.

Yani buradaki anahtar isim Cumhurbaşkanının kendisi. Bunu da belirtmezsek Tatar’a haksızlık olur.

KABİNE NE OLUR?

Tabi, UBP Kurultayı bitti ya şimdi herkes bakan olma derdine düştü. Muhtemeldir ki mevut kabine erken seçime kadar devam edebilir. Böyle kısa bir sürede Faiz Sucuoğlu’nun kabineyi yeniden değişmesi UBP içinde rahatsızlık yaratmasının ötesinde Faiz Beyin seçmenden alacağı oy potansiyelini de etkileyecektir. Seçim sistemimizden ötürü Faiz Bey beş bin oyla başbakan olmuş olabilir ama unutmayın 200 bin seçmenden alacağı oyla sıralamanız belirlenecek ve bu sıralama da sizin partiden ziyade asıl önemli olan halk içindeki konumunuzu belirleyecek. İşte bu son derece önemli.

Eroğlu’nun siyasetinden biraz örnek almak lazım diye düşünüyorum.

****************

Günün Sözü

“Mutlu olmayı yarına bırakmak, karşıya geçmek için nehrin durmasını beklemeye benzer ve bilirsin, o nehir asla durmaz.”

Grange

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları