Çavuşoğlu’ndan sert uyarılar... Göndermeler...

Yayın Tarihi: 19/11/21 07:00
okuma süresi: 6 dak.
A- A A+
  • “Eğer Toplumu Üzen Bir Görüntü Varsa, Bu Türkiye Cumhuriyeti’nden Değil, Bizimkilerden Kaynaklıdır”
  • “Türkiye İle En İyi İlişkiyi Ben Kurarım Yaklaşımını Hele Kendi Partime Hiç Yakıştırmam”
  • “Bu Ay da Memuru Ödedik, Yırttık Yönündeki Açıklamaları Doğru Bulmam”
  • “Hayatı Ucuzlatmamız Bu Şartlarda Mümkün Değil. İnsanların Gelirini Artırıcı Bir Adım Atılmalı”

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Nazım Çavuşoğlu ile dün bir araya geldik ve güzel bir program yaptık. Nazım Bey değerli bir politikacı. Uzun yıllara yayılan tecrübesi var. Bildiğiniz gibi dövizde yaşanan tırmanma, yinelenen akaryakıt zammı ve Korona vakalarındaki ciddi patlama ve dayanılmaz hayat pahalılığı ana gündem maddelerimizdi.

Tüm bunları konuşmak için belki de doğru isim Başbakan Faiz Sucuoğlu’ydu ve Başbakan aslında bu sabah konuğumuzdu ama yoğunluğundan dolayı programı Pazartesi sabaha aldık.

Bakan Çavuşoğlu bugüne kadar yedi farklı bakanlıkta görev yaptığı için birçok konuda tecrübeli bir isim.

İşte söyleşinin detayları..

Özellikle ekonomide yaşanan sorunların, her alana sıçradığını vurgulayan Çavuşoğlu, “Sorunların sebebi hükümet değil ama çözmesi gereken hükümet” dedi.

Bankalara borcu olan insanların, dövizin yükselmesiyle taksitlerinin yüzde 50 oranında arttığına dikkat çeken Çavuşoğlu, “Öte yandan ithalatta yaşanan navlun fiyatlarının artması, dünya genelinde arz – talep dengesinin bozulması, tüketim maddelerinin fiyatlarını arttırdı” ifadelerini kullandı.

“FİYATLARA MÜDAHALE EDİYORUZ AMA EKONOMİK KRİZ ÇOK BÜYÜK BİR DALGA ŞEKLİNDE GELİYOR, MÜDAHALELER O DALGA İÇERİSİNDE YOK OLUYOR”

Fiyatlara müdahale ettiklerini ancak ekonomik krizin çok büyük bir dalga şeklinde geldiğini ve yaptıkları müdahalelerin, o dalga içerisinde yok olduğunu kaydeden Çavuşoğlu, üretimdeki artan maliyetin vatandaşın cebine yansımaması için devletin aylık ortalama 117 milyon TL destek verdiğine ama bunun yetmediğine dikkat çekti.

“HAYATI UCUZLATMAMIZ BU ŞARTLARDA MÜMKÜN DEĞİL. İNSANLARIN GELİRİNİ ARTIRICI BİR ADIM ATILMALI”

“Hayatı ucuzlatmamız bu şartlarda mümkün değil. İnsanların gelirini arttırıcı bir adım atılmalı” diyen Çavuşoğlu, “Nasıl ki memura hayat pahalılığı vererek krizden korumaya çalışıyorsak, özel sektörlüyü de asgari ücret aracılığıyla bu krizden korumamız gerekiyor” dedi.

“ÇADIRLARDA MUTFAK KURMAK ZORUNDA KALACAKSINIZ, İNSANLAR AÇLIĞA DOĞRU GİDECEK”

Çavuşoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Asgari ücret hesaplanırken daha güzel bir yere çekilmesi, memura verildiğimiz gibi hayat pahalılığı oranının aktarılması gerekir. Aksi takdirde çadırlarda mutfak kurmak zorunda kalacaksınız, insanlar açlığa doğru gidecek. Biz siyasetçiler halkın içindeyiz,  gözyaşlarını, sefaleti herkesten fazla görüyoruz.”

“KKTC’NİN TÜRKİYESİZ YAŞAMA ŞANSI VAR MI?”

Mevcut hükümetin Türkiye Cumhuriyeti ile ilişkilerinin sorulması üzerine Çavuşoğlu, “Türkiye ile KKTC her zaman et ve tırnak. Yani KKTC’nin Türkiyesiz yaşama şansı var mı ki da destek alacağı ya da almayacağı konuşulsun? Bazı tartışmalar olabilir, o tartışmalar yapıldığı süreçte kalır, kalmalıdır da” dedi.

“TÜRKİYE İLE EN İYİ İLİŞKİYİ BEN KURARIM YAKLAŞIMINI HELE KENDİ PARTİME HİÇ YAKIŞTIRMAM”

“Türkiye ile en iyi ilişkiyi ben kurarım” yaklaşımına şiddetle karşı olduğunu vurgulayan Çavuşoğlu, “Bu yaklaşımı hiçbir siyasi partiye yakıştırmam, hele kendi partimize hiç yakıştırmam” ifadelerini kullandı.

“BU AY DA MEMURU ÖDEDİK, YIRTTIK YÖNÜNDEKİ AÇIKLAMALARI DOĞRU BULMAM”

“Bir devlet sadece maaş ödemek gailesiyle yaşayamaz” diyen Çavuşoğlu, Maliye Bakanı Dursun Oğuz’un, maliyenin içinde bulunduğu duruma dikkat çekerek maaş ödemeleriyle ilgili yaptığı açıklamaları doğru bulmadığını ifade ederek, “Bu ay da memuru ödedik, yırttık yönündeki açıklamaları doğru bulmam. KKTC kendi kendine yetmeli” dedi.

“EĞER TOPLUMU ÜZEN BİR GÖRÜNTÜ VARSA, BU TÜRKİYE CUMHURİYETİ’NDEN DEĞİL, BİZİMKİLERDEN KAYNAKLIDIR”

Çavuşoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sokakta, orada, burada konuşulan, bizim Ankara’nın memuru olduğumuz yönünde söylemler var. Kendi iradesizliğinden memur olmayı kabul etmiş olanlar olabilir. Ülkenin temsiliyetini buna büründürebilirler. Ama genel olarak Ankara’nın buradaki hükümetlerin ya da bakanların memur olarak görünmesi yönünde bir talebi yok. Ben şu an yedinci bakanlık görevimi yürütüyorum, Türkiye’de en üst seviyede görüşmeler gerçekleştirdik. Kendi makam arabalarını verdiler, otellerimizi ödediler, onurumuza yemekler verdiler. Kısacası, protokol ne ise onu uyguladılar. İmzaladığımız tüm protokoller de iki devlet arasında olacak şekilde imzalanmıştır. Eğer toplumu üzen bir görüntü varsa, bu Türkiye Cumhuriyeti’nden değil, bizimkilerden kaynaklıdır.”

“BAŞBAKANIN AHBAP – ÇAVUŞ İLİŞKİSİYLE BAKAN ATAMAMASI GEREK”

Ocak ayında yapılması planlanan erken genel seçimler sonrası olası bir durumda UBP’nin iktidara gelmesi halinde nasıl bir kabine kurulması gerektiğine ilişkin fikri sorulması üzerine Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

“Mesele kimin bakan olacağından ziyade, ateşin sönmesidir. Önce yangın sönmeli. Ben müdür atarken her zaman tecrübeye ve çalışma disiplinine bakarım. Ahbap – çavuş ilişkisiyle müdür atadığım görüşmemiştir. Başbakanın da ahbap – çavuş ilişkisiyle bakan atamaması gerek.”

***

Günün Sözü

"Seni bazı karanlık şeyleri sever gibi seviyorum."

Pablo Neruda

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları