Ataoğlu, DP’yi toparladı

Yayın Tarihi: 13/12/21 07:00
okuma süresi: 5 dak.
A- A A+

Uzunca bir süre Demokrat Parti’nin baraj sorunu yaşayacağını dinledik durduk. Aslında durum öyleydi de biraz. Ancak Fikri başkan hiç boş oturmadı bu süreçte ve ciddi bir çalışma temposunda ne yaptı yaptı DP’yi toparladı. İyi adaylar bulundu. Partiye katılımlar artırıldı ve üyelik duygusu pekiştirildi. Bu son derece önemli.

ALTERBATİF SAĞ OLMALI..Evet, Demokrat Parti aslında bugüne kadar hep eşik bekçiliği görevi yaptı. Bir tür sağ siyasetin alternatifi oldu. UBP’den koptu ve küçüldükçe küçüldü ama çoğunluklu olarak iktidar olmayı başardı. Demokrasilerde çoğulculuk önemlidir bunu hiçbir zaman unutmayın. Demokrat Parti halen alternatif sağ özelliğini koruyor..

Demokrat Parti, Serdar Denktaşsız ilk genel seçimine gidiyor. Fikri Ataoğlu ile Serdar Denktaş’ın uzunca bir süredir aralarında var olan gerginlik ya da limonilik diyelim artık son bulmuşa benziyor. Siyasettir olur geçer demek lazım. Denktaş sonuç olarak çok uzun yıllar Demokrat Parti’yi bir şekilde hem hükümet ortağı yapmış bir siyasetçi. Öte yandan Fikri Ataoğlu da çok uzun yıllardır partinin hep koruyucusu kollayıcısı olmuş biri. Maddi manevi Ataoğlu’nun Demokrat Parti için yaptıklarını en azından yakinen bilenlerden birisi de benim. Bu nedenle siyasette ayrılıkçı değil birleştirici olmak lazım.

Bu noktada Serdar Denktaş’a da önemli görevler düşüyor. Her ne kadar aktif siyaseti bırakmış olsa dahi Serdar bey siyaseti bırakamaz, Denktaş’ı tanıyan herkes bunu teslim eder.

Bildiğim kadarıyla Denktaş, dört yıl sonra yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Cumhurbaşkanı adayı olacak. Bu nedenle hükümet ortağı ve güçlü, halen ayakta duran bir demokrat Parti’ye ihtiyacı olacaktır. Bu nedenle de uzun yıllardır Genel Başkanlığını yapmış olması hasebiyle de bu seçimlerde DP’ye desteğini esirgememeli.

DP’NİN BARAJ SORUNU YOK

Yine uzunca bir süre Demokrat Parti’nin baraj sorunu yaşayacağını dinledik durduk. Aslında durum öyleydi de biraz. Ancak Fikri başkan hiç boş oturmadı bu süreçte ve ciddi bir çalışma temposunda ne yaptı yaptı DP’yi toparladı. İyi adaylar bulundu. Partiye katılımlar artırıldı ve üyelik duygusu pekiştirildi.

Bu son derece önemli.

ALTERNATİF SAĞ OLMALI

Evet, Demokrat Parti aslında bugüne kadar hep eşik bekçiliği görevi yaptı. Bir tür sağ siyasetin alternatifi oldu. UBP’den koptu ve küçüldükçe küçüldü ama çoğunluklu olarak iktidar olmayı başardı. Demokrasilerde çoğulculuk önemlidir bunu hiçbir zaman unutmayın. Demokrasilerde çoğulculuk önemlidir bunu hiçbir zaman unutmayın. Demokrat Parti halen alternatif sağ özelliğini koruyor..

Örneğin hiç unutmuyorum, Türkiye seçimlerini izlemek için Ankara’da olduğum bir dönemde CHP’li olan bir dostumun MHP’ye oy verdiğini hatırlıyorum. Neden böyle yaptın diye sorduğum da ise “ Çoğulcu demokrasiyi destekliyorum ben, MHP’yi desteklemeseydik iki partili bir meclise uyanırdık” demişti bana.

Çok ilginç gelmişti bana bu tavrı ama sonrasında doğru olduğunu anlıyoruz.

DP ile ilgili olarak bir oy istatistiği yayınlayabilirim, sonuçta hepsi internette kayıtlı bilgiler ancak buna şimdi girmeyeceğim.

DP kaç vekil çıkarır onu da bilemeyiz konuşmak için çok erken ancak olası bir koalisyonda ortak olabileceklerini düşünüyorum.

İlerde değerlendirmeler yapacağız biraz acımasız olacak zira her parti en yüksek oyu hedefler.

Aslında burada her parti için sınır % 10 ve üstü % 10 alan parti beş vekili zorlar ve hem grup kurar hem de doğal hükümet ortağı olur.

UBP’ye gelince, tek başına iktidar olmaları mümkün değil. Çok adayları olması onları belki birinci parti yapar ama tek başına iktidar yapmaz.

Arkalarında bu kadar ağır ekonomik krizler dururken ben pek bir rüzgar olduğunu görmüyorum açıkçası.

İlle ki bir koalisyon hükümeti olacak. Bakalım zaman ne gösterecek..

***

Günün Sözü

"Konuşmuyor, anlatmıyor diye hissetmiyor sanmayın. Kimisi içine atar çığlıklarını. Özlemek, ölmekten sadece iki harf fazla be çocuk."

Cemal Süreya

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları