DP 5-7 vekil bandında

Yayın Tarihi: 05/01/22 07:00
okuma süresi: 7 dak.
A- A A+
  • Fikri Ataoğlu’nun ve Ataoğlu’na yakınlığı ile bilinen özellikle Lefkoşa ve Mağusa’daki aday isimlerin seçimi kazanmalarına kesin gözüyle bakılıyor.
  • Son beş seçimi incelediğimizde DP’ye küsmemiş olan tabanın DP’ye oy vermesi halinde Demokrat Parti eski gücünü yakalayıp çok rahat 6-7 vekil çıkarma potansiyeline sahip.

Cumhuriyetçi Türk Partisi’nin dünkü yazımızda alması muhtemel oy oranını ve çıkarması muhtemel vekil sayısını kaleme almıştık. Bugünkü yazımızda Demokrat Parti’yi işleyeceğiz. Demokrat Parti her seçim döneminde barajı geçmeyecek söylentilerine maruz kalan ama her defasında da barajı geçip bir şekilde hükümet ortağı olabilme yeteneğini korumuş bir parti.

Son beş seçimi baz alarak değerlendirmeyi yapacağız. Bugün bir anket açıklanacak. Açıkçası pek ilgilenmediğimi söylemem lazım, çünkü anketleri hiçbir zaman güvenilir bulmadım bulmayacağım da.

Olası bir seçim sonucunu değerlendirirken söz konusu partinin son beş seçimdeki karnesine ve olayların gelişimine bakmak lazımdır.

Yinelemek gerekirse, bu yazı dizisi bir seçim tahmininden ziyade partilerin son beş seçimde seçmen tarafından nasıl değerlendirildiğini görmek için hatta partilerin de kendilerini daha net görebilmesi için biçilmiş bir kaftandır.

Evet gelelim DP’ninn analizine. Analizden sonra bazı değerlendirmelerim olacak.

“Bu detay önemli her gün paylaşacağım” 2018 seçimlerinde 190 bin kayıtlı seçmenden sadece 126 bini sandığa gitmiş. 14 bin oy geçersiz 112 bin oy geçerli sayılmış. 99,752 mühür, 12,252 karma oy kullanılmış. Yeri gelmişken söyleyim. Verileri incelediğimde partilerin aldığı oy oranı net aldıkları mühürü gösteriyor. Vikipedi - 2018 Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti genel seçimleri

DP’NİN ÇIKARDIĞI VEKİL ORANLARI VE ALDIĞI MÜHÜR SAYISI

Bu seçmen sayısından DP 2018 seçimlerinde %7,82’lik bir oy alarak 3 milletvekili çıkarmış. Bir diğer deyişle DP’ye 7,820 kişi mühür vurmuş.

DP 2013 Genel Seçimlerinde %23,16’lık  bir oy alarak 12 milletvekili çıkarmış. Bir diğer deyişle DP’ye 23,160 kişi mühür vurmuş

DP 2009 seçimlerinde %10,6’lık bir oy alarak 5 milletvekili çıkarmış. Bir diğer deyişle 10,600  kişi mühür vurmuş.

DP 2005 Seçimlerinde % 13,47’lik bir oy alarak 6  milletvekili çıkarmış. Bir diğer deyişle 13,470  kişi DP’ye mühür vurmuş.

DP 2003  Seçimlerinde %12,95’lik bir oy alarak 7 milletvekili çıkarmış. Bir diğer deyişle 12,950 kişi DP’ye mühür vurmuş.

DP 5-7 VEKİL ARASI..

Son beş seçimi incelediğimizde, DP’nin en yüksek %23,16  en düşük ise %7,82’lik bir oy almış. Bir başka deyişle en fazla 12 en düşük ise 3 vekil çıkarmış.

Yine DP’nin son beş seçimde aldığı mühür sayısı ile çıkardığı milletvekilinin ortalamasını alacak olursak şu rakamlar çıkıyor ortaya..

DP son beş seçimin ortalaması olarak seçmenden 13,600 mühür almış. Yani %13,6.  Yine son beş seçimin ortalamasını baz alacak olursak; 6,6 milletvekiline tekabül ediyor.

Farkındaysanız 2003 seçimlerine kadar gittim. 2022 yılında gerçekleşecek olan seçimlerle arada 19 yıl var.

DP’DEKİ ÇÖKÜŞ SÜRECİ..

Demokrat Parti’nin kurulduğu günden bugüne sürekli kan kaybettiğini biliyoruz. Bunun temelinde Serdar Denktaş’ın partiye küstürdüğü binlerce seçmen var. Bunu zaten DP’lilerin kendisi de kabul ediyor. 2003-2005 seçim sonuçlarına baktığımızda DP’de ciddi bir kan kaybı olmadığını gözlemliyoruz ancak 2009 seçimlerinde Demokrat parti % 3 puan kaybederek % 10’lara düşlüyor ve DP’deki kan kaybı tekrar başlıyor.

2013 seçimlerinde UBP’de başlayan Genel Başkanlık kavgası sonrasında Derviş Eroğlu’nun ciddi etkisiyle yaşanan bölünme sonrasında UBP’nin önemli isimleri Demokrat Parti listelerinden aday oldu ve Demokrat Parti ciddi bir oy alarak %23,16’yı gördü ve 12 vekil çıkardı. Bu başarıyı Serdar Denktaş partinin bir akşam etkinliğinde “bükemediğim eli öperim” sözleriyle taçlandırmış ve DP tabanından ciddi tepki görmüştü.

Sonrasında İrsen Küçük’ün seçim kaybetmesi ve UBP’nin yeniden Derviş Eroğlu’nun kontrolüne geçmesinin ardından emanet vekiller bir bir istifalarını verip DP-UG’den ayrılmışlardı. Zaten 2013’deki başarı DP’ye değil DP-UG’ye aittir.

O yıllara gittiğimizde birçok Demokrat Partili Serdar Denktaş’ın yanlış politikası yüzünden DP’den ayrılmıştı.

Sonrasında 2018 seçimleri geldi ve Serdar Denktaş başkanlığındaki Demokrat Parti % 7,82 oy alarak adeta çakıldı. Gerçek DP’liler küsüp kaçmış, emanet oylarda UBP’ye geri dönmüştü.

ATAOĞLU, DP’Yİ HIZLA TOPARLADI

Zar zor da olsa Serdar Denktaş DP Genel Başkanlığından ayrıldı. Ayrıldı ayrılmasına ama zarar vermeye de devam ederek. DP’nin bünyesinde olan Çalışma Bakanlığını önce kendi almak istedi sonra başka bir vekile verilmesini istedi, nisapta sorunlar çıkardı.

En nihayetinde Fikri Ataoğlu tek kelimeyle çökmüş bir Demokrat Parti’yi kucağında buldu. Fikri başkan adeta yollara düştü ve Serdar Denktaş’ın küstürüp kaçmasına vesile olduğu binlerce DP’liyi geri getirmeyi başlardı.

Gelin görün ki DP’nin şu an ki aday listelerinde halen Serdar Denktaş’ın kendi adayları mevcut. DP’liler arasında yaygın konuşulan Serdar başkanın halen geri dönme planları var. Bu nedenle bazı isimlerin seçilmesi ve günü geldiğinde bunun zemininin hazırlanması şart. İddialar bu yönde. Özellikle Lefkoşa ve Mağusa listelerinde ciddi oyunlar döndüğü iddia ediliyor. Amaç Fikri Ataoğlu ile Ataoğlu’na yakın adayların kaybettirilmesi.

Tabii DP tabanı, Serdar Denktaş’ı artık partide istemiyor. Zaten Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde de bu mesaj kendisine net olarak gönderildi.

Son beş seçimi incelediğimizde DP’ye küsmemiş olan tabanın DP’ye oy vermesi halinde Demokrat Parti eski gücünü yakalayıp çok rahat 6-7 vekil çıkarma potansiyeline sahip.

Fikri Ataoğlu’nun ve Ataoğlu’na yakınlığı ile bilinen  özellikle Lefkoşa ve Mağusa’daki aday isimlerin seçimi kazanmalarına kesin gözüyle bakılıyor.

***

Günün Sözü

"Uyandım uyandım, hep seni düşündüm. Yalnız seni, yalnız senin gözlerini."

Cemal Süreya

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları