HP 5-7 vekil bandında…

Yayın Tarihi: 10/01/22 07:00
okuma süresi: 8 dak.
A- A A+

Seçim çalışmaları bir yandan devam ede dursun Covid vakalarındaki artış da dört nalla devam ediyor. Açıkçası şansız bir dönem. Her ne kadar varyantın sonuna gidiliyor dense dahi binlerce insan evinde izole olmuş durumda. Sağlık Bakanlığının pozitif kişilerle temaslı olanları semptom gösterinceye kadar temassız sayması ve sokağa salması tam anlamıyla 23 Ocak’ta seçimlere katılımın düşük olmaması için yapılmış bir manevra ama sorsanız Türkiye böyle yapıyor bakın İngiltere artık PCR istemiyor diyeceklerdir size. Halbuki birkaç ay daha bu işin sıkı tutulması daha mantıklı olacaktı.

Şu an için devlet Sağlıktaki acizliğinden dolayı tam anlamıyla sürü bağışıklığını serbest bırakmış oluyor, bir başka deyişle ölenler ölür kalan sağlar bizimdir noktasındayız.

Neyse kaldı iki partinin değerlendirmesi, tabii bir de boykotçular var onları da ayrı değerlendiririz fırsat bulursak.

Bugünkü yazımızda Halkın Partisi’ni değerlendireceğiz. Malum hem HP’nin hem de YDP’nin 2018 yılında ilk seçimleriydi. Bundan dolayı söz konusu iki partiyi sona bıraktım. Çünkü diğer partiler gibi beş seçimlik bir geçmişleri yok değerlendirme yapabilmek için. Bu nedenle hem anketler hem de genel algı üzerinden gideceğiz.

HP UMUT OLARAK DOĞDU

Evet bu doğru. Halkın Partisi umut olarak doğmuştu ve 2018 seçimlerinde birçok anket HP’yi barajın hemen üstü gösterirken ya da bu partiden bir şey olmaz derken HP beklenmedik bir sürpriz yaptı ve % 17,07 oy alarak 9 vekil çıkardı. % 17’nin karşılığı çok açıktı; 17 bin insan gidip HP’ye mühür vurmuştu. HP’nin genel acemilikleri, siyasette yeni olmaları, Hükümet ortaklıklarındaki sıkıntılar derken Halkın Partisi bu kısa sürede ciddi imaj kaybı yaşadı ve bu imaj kaybı Cumhurbaşkanlığı seçimleriyle taçlandırıldı.

Aslında Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin sonuçlarını da doğru okumak lazım.

CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMLERİNİ DOĞRU OKUMAK LAZIM

Evet Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Halkın Partisi Genel Başkanı Kudret Özersay bağımsız olarak katıldı ve  % 5,74 yani 6,356 oy aldı. Yılların Serdar Denktaş’ından neredeyse 2 bin oy fazla. Peki neden bu kadar umut olmuş bir isim bu kadar düşük oy almıştı. Aynı sıkıntı Serdar Denktaş ve Erhan Arıklı içinde geçerliydi. Partilerinin parlamentoda bir yeri vardı ama bu isimler her nedense Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde beklenilen karşılığı alamamıştı. Çünkü bu seçim kim ne derse desin Ankara ile Akıncı arasında yaşanan adeta yüksek gerilimli bir seçimdi ve Akıncı’nın karşısındaki en güçlü isim olan Ersin Tatar’ın kazanması için hem UBP hem AK parti hem de MHP sahadaydı. Bu kadar güçlü bir cephenin karşısında şüphesiz HP-YDP-DP’ye de operasyonlar yapıldı ve sağ tabanlı oylar Ersin Tatar’a kaydırıldı. Zaten Halkın Partisi’nden sonradan istifa eden üç milletvekilinin kime çalışmış olabileceğini düşünebilirsiniz.

HP NASIL TOPARLANDI? 

Kudret Özersay’ın yarı yarıya parti ve kendi uğraşlarıyla ve aslında yıpranmış bir imajla ve dış müdahale ile Halktan alabileceği oy bu kadardı. 6,356 oy.

Peki gelelim o zamanlardan bu zamanlara. Özersay bir suskunluk dönemi yaşadı ve sonrasında sahaya indi. Önce yapması gerekeni sonra yaptı ve partisini hükümete sokmadı. Bu muhalefet dönemini yıpranmadan ve bircik bircik kırgınlıkları toparlayarak, imajı düzelterek geçirdi.

Bir dönem hükümetteyken halktan uzaklaşan Özersay yanlışlarını fark etti ve kelime anlamıyla halkın içine indi. Kıbrıs Türk kimliğini sonuna kadar ortaya koydu ve modern tarzda geleneksel anlayışı birleştirerek siyaset yaptı. Akılcı konuşmalar ve hitabet yeteneğini kullanarak partisini tekrardan toparladı. İster katılırsınız ister katılmazsınız gerçek budur.

HP ÜZERİNDEKİ ALGI OYUNU

Evet kimse HP’nin alabileceği oyu kestiremiyor çünkü koronadan dolayı kimse sahayı doğru okuyamıyor. HP’nin uzun bir oy geçmişi yok siyasette bu nedenle sağlıklı okuma yapamıyorlar. Uyduruk anketler de ortalama üzerinden gidiyorlar ki birazdan ben muhtemele rakamları size ortaya koyduğumda anlayacaksınız, ortaya koyacağı rakamlar aslında anketlerin de rakamını yansıtacak size.

2018 seçimlerinde Halkın Partisi 17 bin mühür almıştı. Yani 17 bin kişi gidip bu partiye mühür vurmuştu.

2020 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ise bu sayı 6,356 kişiye düştü. Bu da demek oluyor ki Halkın Partisi’nin en düşük alması muhtemel oy % 6,3. Farkındaysanız bu nedenle bazı anketlerde bu oran çıkıyor hemen hemen.

Gezici’nin anketine bakarsanız Gezici’ye göre Özersay % 6,1 oy alacak. Bakın ben ne yazdım size % 6,3.  Anlıyor musunuz demek istediğimi ?

Anketlere geneline baktığınızda ise Halkın Partisine % 10 oranına yakın olarak görürsünüz. % 8,50 - % 10,50 oranına yakın görürsünüz.

Olaya bir başka açıdan bakacak olursak Halkın Partisi Genel Başkanının kendi oyunun yaklaşık % 6.5 olduğunu varsayarsak diyebilir miyiz ki geriye kalan tüm adayların partiye getireceği mühür sayısı sadece % 3,5’dur?

HP’NİN OYU % 11’İN ÜSTÜNDE

HP koalisyonun Demokrat Parti gibi olası en güçlü ortaklarından biridir. Bu nedenle HP üzerinde elbette ki bir algı oyunu yapılacak. Ancak rakamlar üzerinden gidecek olursak ve Özersay dışında geriye kalan 49 adayın her birinin sadece yüz oy artı yapacağını bile kabul etsek Halkın Partisi’nin bu seçimlerden % 11 altında bir oy almayacağını söyleyebiliriz. neyle nasıl oynuyorlar anlayasınız diye size bu basit hesabın karşılığını yazdım. O öyle olmaz, sen yanlış biliyorsun diyenler olacaktır elbet fark etmez. Fotoğraf budur.

Tescil edilmiş 6,356 mührün üzerine geriye kalan 49 adayın her biri 100 oy eklese 4900 mühür yapar bunun da sandıktaki karşılığı 11.3’tür. Bakın ben en düşük ihtimali hesapladım.

HP 5-7 VEKİL BANDINDA

İşte bu nedenle Halkın Partisi’nin oyunu çok net olarak ortaya koyamıyorlar ve Özersay’ın Cumhurbaşkanlığı aldığı seçim sonuçlarından başlayarak ortalama alabileceği bir oy oranına kilitliyorlar. Zaten bir parti % 10,1 aldığı anda 4,5-5 vekil bandına çıkıyor. Bu nedenle Halkın Parti en kötü ihtimalle beş milletvekilini sandıktan çıkaracaktır.

Duygular istekler başkadır rakamlar başkadır. Bu da demek oluyor ki Halkın Parti’sinin kendi performansına bağlı olarak Özersay minimum Beş vekil maksimum 7 vekille meclise girmeye adaydır diyebiliriz.

Benim şahsi tahminim altı vekille meclise girecekleri yönündedir. Barajı geçemeyen partilerin de oranları buna eklendiğinde zaten bu sayılar yerine rahat rahat oturur.

***

Günün Sözü

“Kadınsız bir erkek horozsuz bir tabanca gibidir; erkeği ateşleyen kadındır.”

Victor Hugo

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları