Taçoy: “Başbakanı rakip olarak görmüyorum”

Yayın Tarihi: 12/01/22 07:00
okuma süresi: 6 dak.
A- A A+
  • "KÜÇÜK PARTİLER BEŞ VEKİLİ BULMAZ"
  • "HALK, GENİŞ TABANLI, ÜLKEYİ DÜŞÜNEN BİR YAPI İSTİYOR"
  • "TÜRKİYE İLE İLGİLİ ORTAYA AKILCI POLİTİKALAR KONMALI"
  • "GENEL SEKRETER OLSAM, 35 DEĞİL, 40 BANDI VE ÜZERİNİ KONUŞACAKTIK"
  • "SİYASETİ BIRAKMAYI DÜŞÜNDÜM"
  • "BAZI MESAJLARI ALSINLAR ONA GÖRE HAREKET ETSİNLER"

UBP Lefkoşa Milletvekili adayı Hasan Taçoy ile dün sabah birlikte güzel bir program yaptık. Aslında daha uzun bir yayın yapmak isterdim ama malum süre çok az bu aralar. Hasan Taçoy’la açık açık her şeyi konuştuk. Bazı konularda aynı noktada değiliz belki ama rahat rahat konuşabilecek samimiyetimiz var artık. Doğrudan sordum, açık açık; dedim ki “bu seçimlerde bazı vekillerle Genel Başkan Faiz Sucuoğlu’nu kesiyor muşsunuz, doğru mu bu yapıyor musunuz böyle bir şey?"

Yalan söyleyen adamın yüzünden belli olur, en azından ben anlarım diye düşünüyorum; aslında uzun bir cevap verdi ve gerekçelerini izah etti ama şu kısa cümle önemliydi “Geçmişte bunlar yaşandı. UBP bir daha genel başkanına bu ayıbı yapmamalı, yapmıyorum, yapılmasını da doğru bulmam” dedi ve gerekçelerini anlattı.

Başbakan Faiz Sucuoğlu’nu rakip görüyor musunuz diye sordum; ”hayır görmüyorum. Faiz Bey genel başkanımız, kimse rakip olarak görmemeli” dedi ve ekledi “bakın, birinci sırada çıksanız dahi Genel Başkan sizi bakan yapmayacaksa yapmaz, umarım bu ülkeye bakan olarak hizmet etme şansım olur çünkü çok projemiz var ancak beşinci sırada da çıksam seçilmişimdir artık bir çıkmakla beş çıkmak arasında bana göre bir fark yok. Önemli olan seçilmek ve hizmet etmek”..

HİÇBİR PARTİ BEŞ VEKİLİ BULMAZ

Taçoy oy hesaplaması ile ilgili pek bilinmeyen bir şey anlattı.  “UBP ve CTP haricinde hiçbir parti beş vekili bulamaz. Oy hesaplamasını bilmedikleri için sallayan çok. Ben size söyleyim. Altı partinin de barajı geçtiğini varsayalım. UBP-CTP hariç diğer partiler Lefkoşa’dan sadece birer vekil çıkarabilirler. Geriye size kaldı 12 vekil. Bunu CTP ile UBP paylaşır ve bu muhtemelen 7 UBP - 5 CTP şeklinde olur. UBP Lefkoşa’da sekiz vekili de zorlayabilir. Bu nedenle ülke genelini göz önünde bulundurursak UBP 24-25’e çok yakındır.

Başka türlü anlatayım. Güzelyurt-İskele ve Lefke’den sadece UBP ve CTP vekil çıkaracak. Diğer partiler buralarda yok. UBP Lefke’de 1, İskele’de 3, Güzelyurt’ta 2 vekil çıkaracak. Gazimağusa ve Girne’de de UBP-CTP dışındaki partiler en fazla bir vekil çıkaracak, geri kalanları iki büyük parti paylaşacak.

Gönül arzu eder ki UBP-CTP Hükümeti kurulsun ama mümkün değil bu nedenle iki partili 28 sayılı bir koalisyon olacaktır”.

Söyleşinin ayrıntılarını paylaşıyorum sizlerle...

İçinde bulunulan koşullarda seçim yapmanın zor olacağını kaydeden Taçoy,  UBP’nin iktidar partisi olduğunu belirtti. Taçoy, partisinin yüzde 35  bandında gezdiğini, biraz daha ivme kazanması durumunda partisinin tek başına iktidarı yakalayacak pozisyona gidebileceğini söyledi.

Taçoy, siyasi hareketsizliğe ve sessizliğe rağmen UBP’nin başarısının partinin başarısı olduğunu, kişinin başarısı olmadığını ifade etti. Yurttaşlara “Oyunuz çok kıymetlidir” şeklinde seslenen Taçoy, iki yıl sonra bir seçim daha ve bir kaos daha yaşanmaması için oyların iktidar olabilecek UBP’nin altında birleşmesi gerektiği şeklinde konuştu.

“HALK, GENİŞ TABANLI, ÜLKEYİ DÜŞÜNEN BİR YAPI İSTİYOR”

Halkın iktidar olmak için UBP ve CTP’ye hak verdiğini anlatan Taçoy, “Halk, geniş tabanlı, ülkeyi düşünen bir yapının oluşmasını ister” dedi. Taçoy, CTP ve UBP koalisyonunun olamayacağını, Genel Başkan Faiz Sucuoğlu’nun her haliyle sandıktan birinci çıkacağını belirterek, “Genel başkan bu partinin geleceğidir” ifadelerini kullandı.

“GENEL SEKRETER OLSAM, 35 DEĞİL, 40 BANDI VE ÜZERİNİ KONUŞACAKTIK”

Kendisinin de daha önce üstlendiğin genel sekreterlik makamının en fazla önemsediği makam olarak açıklayan Taçoy, “Başbakan olmak önemli değildi. Bu partide 35 bandını değil, 40 bandı ve üzerini konuşacaktık” diye konuştu.

“TÜRKİYE İLE İLGİLİ ORTAYA AKILCI POLİTİKALAR KOYMALIYIZ”

Türkiye ile ilişkileri de değerlendiren Taçoy akılcı politikaların ortaya konulması gerektiğini dile getirerek, Kıbrıslı Türklerin Türkiye dışında dünyaya açılan başka bir kapının olmadığını belirtti.

Yaşanılan sıkıntıların Türkiye’ye anlatılması gerektiğini de söyleyen Taçoy, TL kullanımının iki tarafın arasını açtığını kaydetti ve TL kullanımının bazı kriterlere bağlanması gerektiğini dile getirdi.

“BAŞBAKANI RAKİP OLARAK GÖRMÜYORUM”

Partisiyle ilgili de sözler sarf eden Hasan Taçoy, Başbakan ve UBP Genel Başkanı Faiz Sucuoğlu’nun açık ara seçimi kazandığını iddia ettiğini bu nedenle partinin içinde kendisini rakip olarak görmemesi gerektiğini belirtti.  Taçoy, “Başbakanı rakip olarak görmüyorum. Şu an o bizim başkanımız” ifadelerini kullandı.

“SİYASETİ BIRAKMAYI DÜŞÜNDÜM”

Partisinin genel başkanlık yarışı sonrası siyaseti bırakmayı da düşündüğünü ifade eden Taçoy, “Ben 23 yıllık düz vekilim. Bakanlık iddiası olmayan, bakanlık talebinde de bulunmadım. Genel sekreterlik, ilçe başkanlığı benim için hep önemlidir” dedi.

UBP’de toparlanma olmaması durumunda 1 yıl sonra çok şey değişebileceğini de söyleyen Taçoy, “Bazı mesajları alsınlar ona göre hareket etsinler” şeklinde konuştu.

***

Günün Sözü

"Yorma kendini, bırak hayatına seninle eşlik etmek isteyenler gelsin."

Charles Bukowski

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları