Ankara’yı doğru anlamak...

Yayın Tarihi: 13/01/22 07:00
okuma süresi: 6 dak.
A- A A+

Başbakan Faiz Sucuoğlu nihayet Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Fuat Oktay tarafından kabul edildi. Randevu hayli geç verildi. Her ne kadar normalleştirilmeye çalışılsa da randevunun geç verilmesi normal değil. Ama bunlara ne girmenin sırası ne de zamanı ne de buna gerek var.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın da bu konudaki emeklerini göz ardı etmemek lazım. Sonuca odaklı konuşacak olursak arzu edilen Başbakan Faiz Sucuoğlu’nun Ankara Hükümeti ile iyi ilişkiler kurarak Kıbrıs Türk halkının menfaatine işler yapmak ve Türkiye devletiyle güçlü ilişkiler çerçevesinde KKTC’nin zenginleşmesi için çaba harcamak olmalıdır.

Öyle görülüyor ki yeni hükümet UBP liderliğinde kurulacak ve hızla icraata başlayacak. Gelin görün ki ekonomik durum inanılmaz kötü ve zorda. 12 milyarın üzerinde bir bütçe ve 2,5 milyar açıkla karşı karşıya kalacak yeni hükümet.

Radikal kararlar alırsınız da radikal kararlar Şubat ya da Mart sonu meyve vermez. Bu nedenle 2022 yılı içerisinde Ankara hükümeti ile güçlü ilişkiler kurup iyi işler yapmak lazım.

AK PARTİ HÜKÜMETİ ÖNCE SAMİMİYET İSTER

Peki bu nasıl olacak? 'Sen ver ben yeyim' değil tabii ki. Bizim siyasilerin genel anlamda gelmiş geçmiş hükümetlerdeki en büyük sorun samimiyet sorunudur. Türkiye’de son derece güçlü bir hükümet var. Cumhurbaşkanı Erdoğan gerçek anlamda lider olmanın ötesinde samimiyete önem veren bir siyasi kişiliktir.

KKTC Hükümetlerinin öncelikle AK Parti Hükümetine karşı samimi ve dürüst olmaları gerekiyor. Bu birinci eşiktir. Samimiyet ve dürüstlük koltuğunuzun altında oldu mu Ankara’da her zaman güler yüzle karşılanırsınız.

“Seni yontmaya değil yardımınla ayağa kalkmaya geldik” olmalı yeni hükümetin sloganı. Bugüne kadar ki hükümetlerin sloganı “madem buradasın ödeyecen be gardaş” modunda oldu. Bu modun bir işe yaramadığı gibi doğru bir yöntem de olmadığı yıl sonu maaşları için can çekişen hükümette bir kez daha görüldü. Tamam Faiz Bey yeni başbakan her şey çok yeni, kötü mirası kucağında buldu ama bunu iyileştirmek için önünde iyi bir süre var.

ERDOĞAN’IN KIYMETİNİ BİLMEK LAZIM

Kim ne derse desin Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan gerçekten çok güçlü bir lider. Önemli bir zafiyeti var. İster inanın ister inanmayın Kıbrıslı Türkleri çok seviyor ve Kıbrıs’la çok yakından ilgileniyor. Herhalde dünya siyasetinde bu kadar sövme duymasına rağmen yine Kıbrıslı Türklere aşırı yardım eden başka siyasi bir lider daha yoktur. Zafiyet diyorum çünkü hakaret ettiğiniz istemediğiniz, yalan söylediğiniz bir devlet başkanından yardım istemeye devam etmek ancak bizim siyasilerin yüzsüzlüğü olur. Bu nedenle evet Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kıymetini bilmek lazım ve Sn. Erdoğan’ın Kıbrıs sevgisini bir zafiyet gibi görüp kullanmamak lazım.

ANKARA’YI DOĞRU ANLAMAK

Evet bir başka önemli mesele de bu. İnanın Türkiye’nin buraya verdiği maddi yardım bir avuç fıstık parasıdır ve üzerinden de politika yapılmaz, yapılamaz. AK Parti Hükümeti hiçbir zaman Kıbrıslı Türkleri parasızlıkla imtihan etme yoluna gitmemiştir. Bizim siyasilerin anlaması gereken önemli bir şey var; Bu adamlar ciddi adamlar. Devlet adamları, bu nedenle onlara karşı da devlet adamı gibi davranmak lazım. Artık bunun altını siz doldurun.  Herkes sanıyor ki Türkiye bizi parasıyla satın aldı ve parasıyla idare ediyor. Yahu bizimkiler tembelliği bırakıp ülke yönetmeye karar verse kısa bir süre sonra kendi kendine yetebilen bir ekonomi hızla tahsis edilir. Türkiye bunu neden istemesin. İstememesi için ne sebep olabilir. Bazı çevreler bunu ısrarla anlamıyor, anlayanlar da kendine çekip, iş karıştırıyor.

FUAT OKTAY’LA DAHA SIK TEMASTA OLMAK LAZIM

Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay. Kelime anlamıyla tam bir devlet adamı. Ciddi ve ayakları yere basan biri. Geçmiş hükümetler döneminde sık gelip giderdi. Adeta bir ara bizden biri gibi olmuştu. Bu samimiyet ortadan kalktı. Tekrar yaratmak lazım. Fuat Beyi tekrardan kazanması lazım bizim siyasilerin. Kim ne derse desin Fuat Beyi bazıları kırdı, bu gönül tekrardan kazanılmalı.

Para için değil, iki devlet esasında sağlıklı ilişkiler için.

Başbakan Faiz Sucuoğlu yeni dönemde iyi işler çıkarır, samimi olduğunu ortaya koyar ve gönüller kazanılırsa 2022 yılı sonu bütçesinin artıyla kapanmaması için hiçbir sıkıntı göremiyorum ben.

Sonuç olarak Başbakan Sucuoğlu’nun Ankara ziyaretini son derece güzel ve olumlu bir gelişme olarak yorumluyorum ve bu fırsatın zenginliğe ve iyi ilişkilere çevrilmesini diliyorum...

***

Günün Sözü

"Eğer yağmur şiddetliyse su çatıdan sızacak yeri bulur."

Viking Atasözü

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları