Sucuoğlu’nun keyfi yerinde

Yayın Tarihi: 14/01/22 07:00
okuma süresi: 5 dak.
A- A A+

Her sabah gözümü açtığımda ilk işim nescafeyi yapıp hemen bir puro ateşlemek olur; ikisi de kötü alışkanlık. Sonra tablet açılır ve gözlerim son gelişmelere bakar. Sabah, Başbakan Faiz Sucuoğlu’nun Ankara ziyaretindeki konuşmalarını dinliyorum. Bir baktım ki Başbakan Sucuoğlu 'Günaydın' diye bir mesaj atmış. Dostluğumuz derindir ve eskiye dayanır. Özellikle bu Ankara ziyareti öncesini birlikte çok değerlendirdik çok konuştuk.

Sözün kısası haberleştik ve bir telefon bağlantısına anlaştık. Sağ olsun beni kırmadı ve ilk değerlendirmesini ve bazı yeni gelişmeleri Kıbrıs Postası’na yaptı. Güzel bir telefon bağlantısı yaptık. Sesindeki heyecan ve mutluluk her şeyin beklediğinden öte iyi gittiğini gösteriyordu. Zaten kendisi de bunu teyit etti “bu kadar iyi olmasını açıkçası ben de beklemiyordum ”dedi.

Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile gerçekleştirdiği görüşmeleri aktardı. Dün gün içerisinde gerçekleştireceği görüşmeleri paylaştı.

Detaylarını artık döndüğünde yüz yüze görüşeceğiz. Bazı şeylerden haberdarım ama detayını konuşacağız Başbakanla.

Bu görüşmeler Başbakan Sucuoğlu için son derece iyi bir gelişme oldu. Adeta aradaki buzlar eridi ve Sucuoğlu, Ankara’ya kendini anlatma fırsatı buldu.

“Siyasi dedikodular da son bulur artık” dedim, kendisi de Namık Kemal’in Kıbrıs’la ilgili meşhur sinek ve dedikodu hikayesini Sn. Fuat Oktay’a anlattığını söyledi.

Seçimden bir hafta önce Faiz Beye Ankara zirvesi adeta ilaç gibi geldi. Randevular nasıl alındı nasıl ayarlandı, perde gerisi nedir bunları konuşmaya da yazmaya da gerek yok.

İleriye bakmak lazım. Başbakanın, Ankara Hükümeti tarafından kelime anlamıyla "grande toilette" karşılanmasının devam etmesi için Faiz Beyin de yapması gereken bir hayli iş var. Dünkü yazımda ifade etmiştim; Türkiye samimiyet ve dürüstlük ister, çalışan adam ister.

Faiz Bey bu çabayı ortaya koyabilirse Ankara ile arasında uzun yıllar sürecek sıkı bir dostluk inşa etmiş olur.

Faiz Beyin başarılı olması toplum açısından şu yönde önemli; Sucuoğlu başarılı olursa Kıbrıs Türk halkını sosyal refah düzeyi artar ve ekonomik olarak rahatlar. Yok başarısız olursa belki Faiz Bey eve gider ama toplum ceza çekmiş olur, cefa çekmiş olur.

Bu anlamda Sucuoğlu başarısız olsun temennisi tutamayız hiçbirimiz.

Ekonomik işbirliğinin devam etmesi için sağlıklı adımların hızla atılması kaçınılmaz. Zaten kendisi de ekonomik protokol anlamında yapabileceklerinin altına imza atacaklarını ve bunu Ankara hükümeti ile istişare edeceklerini söyledi.

Ankara’nın bu randevuyu vermesi ve iyi bir karşıma yapması hem Sucuoğlu için hem de UBP için hayli önemli bir jest. Faiz Beyin başarılı olma zorunluluğu var. Zaten başarısız olursa “kliniğe geri dönerim” ifadesini kullandı ama Sucuoğlu şimdilik kliniği unutsun ve kendini ekonomik anlamda bu ülkeyi kalkındırmak için zorlayabildiği kadar zorlasın.

Türkiye Cumhuriyeti’nin KKTC’ye inanılmaz bir hassasiyet gösterdiğini belirten Başbakan Sucuoğlu, “Bu bizi mutlu ediyor” dedi. 

Verdikleri mesajların ciddiye alındığını ifade eden Sucuoğlu, iş insanlarının ambargolar altında işlerini sürdürdüğünün altını çizdi.

“ÖNCE SİYASİ İSTİKRAR”

Sucuoğlu, siyasi istikrarın önemine değinerek, her 4 yılda 3 hükümetin değişmesiyle siyasi istikrarın sağlanamayacağını belirterek, “Önce siyasi istikrar, sonra ekonomik istikrar” dedi.

“YAPAMAYACAĞIMIZ MADDELERİN ALTINA İMZA ATMAYACAĞIZ”

Detaylı bilgi verdiklerini ve protokolü görüştüklerini söyleyen Sucuoğlu, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a yapamayacakları maddelerin altında imza atmayacaklarını söylediklerini kaydetti. Sucuoğlu, “Devletsek ağırlığını, sorumluluğunu taşımamız gerekiyor” şeklinde konuştu.

"YÜZDE 37,26'LIK ENFLASYON, MAAŞLARA EKLENİYOR"

Son olarak devlet çalışanlarıyla ilgili de açıklama yapan Sucuoğlu, bugün aldıkları kararla yüzde 37,26 enflasyonun maaşlara eklendiğini kaydetti.

***

Günün Sözü

"Ben en iyisiyle kolayca tatmin olurum."

Winston Churchill

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları