KIB-TEK artık Maliye'de...

Yayın Tarihi: 24/02/22 07:00
okuma süresi: 6 dak.
  • Malum KIB-TEK günlerdir zararına çalışıyor. Elektrik zammının çoktan yapılması gerekiyordu. Akaryakıt fiyatlarının aşırı yükselmesi bunu zorunlu kılıyor. Fiyat İstikrar Fonu'nda para yok. Devlet bu zammı sübvanse edemiyor.
  • KIB-TEK yaklaşık dört milyar lira bütçesi olan apayrı özerk bir cumhuriyet. Siyasi atamaların daha doğrusu ehil olmayan siyasi atamaların yönetebileceği bir kurum değil. Velhasıl kelam zaten şu an zararına elektrik üretmenin ötesinde, artık kapasite olarak da yetmiyor.

Elektrik zammı kaçınılmaz, kapıda bekliyor.  Nasıl olacak ne şekilde olacak? Tek tarifeden bahsediyorlar. Sıkıntılarına dünkü yazımızda da değindik. 0-250 KW yakan ucuz elektrik kullanmış olacak. Hepimiz biliyoruz ki kimse 0-250 KW elektrik yakmıyor. Herkes bu oranların üzerinde. Fakir vatandaşa ucuz elektrik kullanabileceği bir zaman diliminin yaratılması gerekiyor. Öyle anlıyoruz ki bu olmayacak.

Malum KIB-TEK günlerdir zararına çalışıyor. Elektrik zammının çoktan yapılması gerekiyordu. Akaryakıt fiyatlarının aşırı yükselmesi bunu zorunlu kılıyor. Fiyat İstikrar Fonu'nda para yok. Devlet bu zammı sübvanse edemiyor.

KIB-TEK MALİYEYE BAĞLANIYOR

Maliye Bakanı Sunat Atun ile dün sabah telefonlaştık. KIB-TEK'in Maliye Bakanlığına bağlanması gerektiğini kaç gündür söylediğimi ve en nihayetinde bunun gerçekleşeceğini duyduğumu kendisine aktardım; “Seni duymuş olmalılar evet KIB-TEK, Maliye’ye bağlanıyor” dedi.

Bu son derece önemli bir haber; zira KIB-TEK uzun süredir iyi yönetilmiyor. Bakan Atun’un Ekonomi Bakanlığı döneminde iyi yönetilmiş ve artıya geçmişti. Sunat Atun’dan sonra KIB-TEK ne yazık ki hep aşağıya gitti.

Tabii burada ilginç tezatlıklar da yaşanacak; daha düne kadar KIB-TEK, borcundan dolayı Maliye Bakanlığının elektriğini kesiyordu, belki de halen kesiktir. Bundan sonra nasıl olacak bekleyip göreceğiz...

Sebebi ise açık. KIB-TEK yaklaşık dört milyar lira bütçesi olan apayrı özerk bir cumhuriyet. Siyasi atamaların daha doğrusu ehil olmayan siyasi atamaların yönetebileceği bir kurum değil. Velhasıl kelam zaten şu an zararına elektrik üretmenin ötesinde, artık kapasite olarak da yetmiyor. Devlet Aksa’ya tek kelimeyle muhtaç.

KIB-TEK'in Maliye Bakanlığına bağlanacak olması neden önemli? Çünkü şu anki Ekonomi Bakanı Kutlu Evren’in enerji konularında bir bilgi birikimi yok. KIB-TEK'i hem idare etmek hem de kendi içindeki sorunlarla boğuşmak bu konuda ehil olmayı gerektiriyor.

Bakan Evren beni yanlış anlamasın ama kendisi Başbakan tarafından adeta oraya sürgün edildi. Kutlu Beyin siyasette tecrübe edindiği alanların dışında bir alanda görev yapacak; Ekonomi ve Enerji.

Bu nedenle vakit kaybetmeden KIB-TEK'in doğru kişilerce yönetileceği bir yerde olması gerekiyor.

Sunat Bey Maliye Bakanı olmasaydı KIB-TEK'in maliyeye bağlanması yine doğru olmazdı.

Bizim memlekette artık adama göre iş değil de işe göre adam görevlendirilmesinin yapılması gerekiyor.

EKONOMİ BAKANLIĞINA DA GÖREVLER DÜŞÜYOR

Piyasaları denetleme yetkisi bildiğiniz gibi Ticaret Dairesinde. Açıkçası pek denetlediklerini sanmıyorum. Denetleniyor diyorlar ama hangi kadro, ne kadar elemanla? Bu nedenle Ekonomi Bakanlığının bünyesinde bulunan Ticaret Dairesi piyasayı fiyatlandırma konusunda ciddi anlamda denetlemeli.

Başbakan Faiz Sucuoğlu bu konuda daha dün bir açıklama yaptı ve denetlenmelere kendisinin de katılacağını ve ciddi cezaların uygulanacağını açıkladı. Umarım lafta kalmaz.

TÜRKİYE’NİN MADDİ DESTEĞİ SÜRECEK Mİ?

Aslında bu başlık apayrı bir yazı konusudur. Güvenilir kaynaklardan aldığım bilgilere göre, Türkiye Hükümeti bugünden sonra maddi destek konusunda pek sıcak davranmayabilir.

Altında yatan neden de kabinenin şekillenmesi deniliyor. Bir iddiaya göre kabinede Ankara Hükümetinin birtakım tavsiyeleri göz ardı edilmiş ve yapılacak denilip yapılmamış. Açıkçası ben böyle duydum.

Bundan mütevellit Ankara ile ilişkiler biraz sıkıntıya girebilir deniliyor.

MECLİS BAŞKANLIĞI SÖZÜ

UBP Girne Milletvekili İzlem Gürçağ’ın ilginç açıklamasıyla herkes bir irkildi. İzlem Hanıma Meclis Başkanlığı sözü verildiğini bende duymuştum ama gerek görmediğim için bunu kabine listeme yazmadım. Ben yazmadım ama İzlem Hanım, Başbakan Sucuoğlu tarafından kendisine Meclis Başkanlığı teklifi geldiğini açıkladı.

Yanılmıyorsam Faiz Beyin Meclis başkanlığı konusunda aday olanlar yarışır kazanan olur açıklaması var. İlginç ve nahoş durumlar bunlar. Ne oldu ki Başbakan bu verdiği sözden döndü ve yarışa açık bıraktı Meclis Başkanlığını.

Siyaset işte... Sıkıntılı bir durum. İzlem Hanımın yerinde olsam Meclis Başkanlığına aday olurdum. Kazanma şansı olan bir vekil kendisi.

***

Günün Sözü

"Onaracak kişi o olduktan sonra; kalbinizin kırılıp parçalanmasının zerrece önemi yok."

Ernest Hemingway

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları