Maaşlar hazır ama...

Yayın Tarihi: 31/03/22 07:00
okuma süresi: 5 dak.
A- A A+
  • Sonuç olarak para yok, her ay sonu hükümet maaşları dengeleyebilmek için akla karayı seçiyor. Türkiye’den tek bir kuruş yardım gelmediği gibi kükümetin kolay borçlanmasına da destek verilmiyor. Maaş ödeyemeyen hükümet herkes bilir ki istifa etmek zorunda kalır. Bu hükümetin akibeti ne olacak herkes bu soruyu soruyor. Cevap basittir; Ankara ile tekrardan uyum içinde bir sürece girilmeli. Tek yol bu.

Hükümet maaşları ödeyebilme noktasında yine ciddi sıkıntılar yaşadı hatta Maliye-Sen’in eylemi hükümetle danışıklı dövüş olduğu bile iddia edildi. Maliye Bakanlığı dün 90-100 milyon gibi bir para eksiliyordu ki para bulundu ve bugün maaşlar ödenecek. Peki herkesin sorduğu en önemli soru şu; nereye kadar bu böyle gidecek?

Hükümetin ciddi anlamda her ay sonu kaynak sıkıntısı var ve Ankara’dan bu konuda gerçekten de bir destek yok. Maliye Bakanı Sunat Atun bir dizi görüşmeler yaptı yapmasına ama para temin edemedi.

Devletin iç borcu yaklaşık olarak 5 milyar lira, yapılan iç borçlanmalar gerektiği gibi ödenemediği için yüksek faiz işliyor bu borçların üzerine. Daha da önemlisi hükümetin her ay sonu çıktığı borçlanma ihalesine hiçbir banka katılmadı, katılmamasının iki nedeni olduğu iddia ediliyor. Yerel bankalar alacaklarını alamadıkları ve borç verme limitleri dolduğu için bu ihalelere katılmıyor, Türkiye Bankaları da Türkiye’den onay gelmediği için bu borçlanma ihalesine katılmıyorlar.

Sonuç olarak hükümet her geçen gün borçlanma kabiliyetini kaybediyor ve kaybettiği için maaş ödemelerinde gecikmeler ve sıkıntılar oluyor ve olmaya devam edecek.

ANKARA İLE SIKINTILAR DEVAM EDİYOR

Öyle anlıyoruz ki kabine kriziyle patlak veren temas sıkıntısı devam ediyor. Ankara ile şu an için sağlıklı temas kuran Maliye Bakanı Sunat Atun oldu. Gitti mevkidaşı ile görüştü. Antalya’da yenen kahvaltı sonrasında ilişkiler ne kadar iyileşti sorusunun cevabı işte bu maaş ödeme kriziyle cevaplanmış oldu. Demek ki Ankara ile ilişkiler halen istenen düzeyde değil ve Ankara’nın şu an ki hükümete vetosu, dargınlığı devam ediyor. Ediyor ki maddi destek yok.

Halbuki Türk Lirası'nın bu kadar değer kaybettiği bir dönemde ve ülke de yaşanan bu kadar sıkıntının üzerine Türkiye’den genellikle sıcak para desteği olurdu. İlle ki bir şekilde bu para desteği yapılırdı. Hükümet kuruldu kurulalı bu destek yok.

Ankara ile temasın düzeyi düşük gidiyor. Bu sorunun bir şekilde çözülmesi lazım.

ANKARA’YLA İLİŞKİLER DÜZELTİLMELİ

Gelinen bu noktada bir şekilde Ankara Hükümeti ile ilişkilerin düzeltilmesi lazım. Hükümet ilk kurulduğunda bu temas bir şekilde gerçekleşmiş ve buna günlük telefon trafiği de eklenmişti. Ne olduysa Kabinenin açıklanması sonrasında olmuş ve adeta iki hükümetin ilişkileri kopma noktasına gelmişti. Sürekli olarak kabine değişecek söylentilerinin çıkmasındaki en önemli neden ise Ankara Hükümetinin kabine konusunda tatmin olmaması ve bundan yola çıkarak Ankara’nın istediği ve istemediği bazı değişikliklerin yapılma ihtimalinin olması. Aynen Tahsin Ertuğruloğlu’nda olduğu gibi.

Bir kabine değişimi olacak ama bu kabine değişimi yaza doğru hatta sonbaharda olması bekleniyor. Sürekli kabine değişilecek denmesinin altında yatan tek neden Ankara ile ilişkilerin sağlıklı zemine oturması için kabine değişimi daha erken yapılabileceğidir.

Sonuç olarak para yok, her ay sonu Hükümet maaşları dengeleyebilmek için akla karayı seçiyor. Türkiye’den tek bir kuruş yardım gelmediği gibi Hükümetin kolay borçlanmasına da destek verilmiyor. Maaş ödeyemeyen hükümet herkes bilir ki istifa etmek zorunda kalır. Bu hükümetin akibeti ne olacak herkes bu soruyu soruyor. Cevap basittir; Ankara ile tekrardan uyum içinde bir sürece girilmeli. Tek yol bu.

***

Günün Sözü

"Mükеmmеl kişiyi aramaktan vazgеç. Tеk ihtiyacın olan sana sahip olduğu için şanslı olduğunu düşünеn biridir."

Anonim

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları