UBP’de derin kriz...

Yayın Tarihi: 29/04/22 07:00
okuma süresi: 5 dak.
A- A A+

Memleketin tadı kaçtı diye dün yazmıştık. Maliye Bakanı Olgun Amcaoğlu dün konuğumuz olacaktı. Tam programa girmek üzereydik ki Meclise gitmesi gerektiği acil bir mesajla kendisine bildirildi. Meclisi açıp programa geri geleceğim diye kapıdan çıktı ama bir saat sonra grup toplantısı nedeniyle programa gelemeyeceğini bildirdi ve affını istedi. Program bir başka güne erteledik ertelemesine ama bu acil grup toplantısı da nereden çıkmıştı. Çok gitmedi birkaç saat sonra UBP’nin oldukça kritik bir toplantı yaptığını öğrendik. Kimi aradıysak ulaşamadık. Tüm UBP’li vekiller bakanlar toplantıda UBP’nin kaderini tartışıyordu.

Derin bir kriz vardı ama neydi bu krizin adı. Çok gitmedi ve krizin adının Faiz Sucuoğlu olduğunu öğrendik. Tamam ya da devam noktasında zorlu bir toplantı yaptı Ulusal Birlik Partisi.

Krizin temelinde Ankara Hükümeti ile bir türlü aşılamayan problemlerin olduğunu duyduk. Bir bilgiye göre grup toplantısında bazı milletvekilleri açıkça Başbakana istifa etmesi gerektiğini yüzüne karşı söyledi, başka bir bilgiye göre bazı vekiller ve bakanlarda dolaylı yönden bu istifa telkinini yaptı. Bu bilgiler yine bize UBP’li vekillerden geldi.

Akşam saatlerinde Başbakan Faiz Sucuoğlu ile de konuştuk. Grup toplantısında herkesin eteğindeki taşları döktüğünü ve cumartesi günkü oylamada bir sıkıntı beklemediğini söyledi bana. Ortaklarla bir sorun var mı diye sorduğumda ortaklarla da bir sorun olmadığını ifade etti. Zaten Erhan Arıklı ile Fikri Ataoğlu’da sonradan bir sıkıntı olmadığını açıkladılar.

ÜÇ AYLIK ZAMAN TALEBİ

Saatler ilerledikçe yaşanan krizin de boyutu belli oldu. Ortada halen çözülüp çözülmediğini bilmediğimiz bir kriz duruyor. Başbakana göre cumartesi günü hükümet güvenoyu alacak ama bazı vekiller bu işin cumartesine kalmayacağını da söylüyorlar. Öte yandan gelen bazı bilgilere göre Hükümetin protokolün uygulanması noktasında üç aylık bir zaman istediklerini ve bu protokolün uygulanmasında hükümetin başarısız olması halinde bir istifanın gündeme geleceğini buna bağlı olarak üç aylığına bu hükümete anlayış istediklerini öğrendik.

ANKARA İLE SORUNLAR AŞILAMADI

Defalarca kez yazdık bunu köşemizde. Ankara Hükümetiyle her ne sorun olursa olsun bir yolunun bulunup çözülmesi gerektiğini ancak ne yazık ki bu sorunlar çözülmediği gibi yenileri de üstüne eklendi. Her şey güzel başladı darken Tahsin Ertuğruloğlu ile başlayan bakan değiştirme krizine yenileri eklendik sonra eklendi ve olay buralara geldi.

Ankara Hükümeti ile uyum içinde çalışan bir hükümete ihtiyaç var bu ülkede. Aksi takdirde Ankara’nın desteğini alamayan bir hükümet kendi kendine yetemediği müddetçe bu yolu yürüyemez ve istifa noktasına gelir.

Aslında dün yaşanan derin krizin temelinde yatan sorunda aynen bu yazdıklarımdır.

Başbakan Faiz Sucuoğlu hem görevinden hem genel başkanlıktan istifa eder mi sorusunu şahsen ben kendi kendime sorduğumda aldığım cevap net hayırdır. UBP’li vekiller cumartesi günü güvenoyu vermemezlik yaparlar mı sorusunu da sorduğumda yine cevap hayırdır.

Ne olur ne kalır bilinmez ama bence UBP bu cumartesini bir şekilde atlatır, sonrasında ne olur ne kalır bunu da yaşayıp göreceğiz.

Başbakan olur da cumartesi gününü atlatırsa Ankara ile yeniden uzlaşı noktasına gelmenin bir yolunu bulması gerekiyor, bu kaçınılmaz bir gerekliliktir.

Ama burada başka önemli bir nokta daha var, UBP’nin bölünmesi ve parçalanması da gündeme gelebilir ki bu konu dünkü grup toplantısında konuşuldu. Kaş yapayım darken göz çıkma noktasına gelirse UBP’liler kendi içinde kenetlenecektir.

İşte dostlar KKTC'nin böyle bir gündemi var. Brezilya dizileri yanımızda sönük kalır…

***

Günün Sözü

"Bir yanlışı tekrar ediyorsan, artık o bir yanlış değil karardır."

Paulo Coelho

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları