UBP birlik olmazsa…

Yayın Tarihi: 10/05/22 07:00
okuma süresi: 5 dak.
A- A A+

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, hükümeti kurma görevini İçişleri Bakanı Ünal Üstel’e verdi. Belki de en iyisi en doğrusu böyle oldu. Çünkü iş sürüncemeye girmişti artık. Böyle durumlarda Anayasa açık ve nettir. Cumhurbaşkanı hükümeti kurabileceğine inandığı bir milletvekiline hükümeti kurma görevini verir. Olay aslında bu kadar net. UBP MYK’sı karar üretecek veya UBP grubu oylama yapacak veya UBP Parti Meclisi oylayacak kimin parti başkanı olacağını. Hani partinin de olurunun olacağı bir vekil olsun ki nisap sorunu yaşanmasın meselesinin üzerinden gidilmesi sağlıklı bir yol gibi görünse de unutulmaması gereken bir şey var ki hiçbir partide hiçbir organ Kurultayın üzerinde değil. Yani bir başka deyişle ne UBP grubunun ne de Parti Meclisinin bunu yarıştırması ya da oylaması hukuken de mümkün değil. Anayasanın üzerinde değil.

Tabii Ünal Üstel hükümeti kurma görevini aldı nisaba takılacak mı sorusu soruluyor. Üstel dün akşam saatlerinde Cumhurbaşkanlığında bir açıklama yaptı ve Başbakan Faiz Sucuoğlu’na ve UBP’li vekil arkadaşlarına da teşekkür etti. Demek ki en önemlisi şu an ki Genel Başkanın bu görevlendirmede oluru var, yani rizası var. Hasan Taçoy basından öğrendim dese de gerçekten haberi yok muydu emin değilim. Bence vekillerinde de bir kısmının bundan haberi var.

Yani bazı dinamiklerin oluru alınmış ki bu görev Ünal Üstel’e verildi.

SÜREÇ NASIL İŞLEYECEK?

İlk etapda görünen mevcut hükümetin devamı. Yalnız bakanlıklarda uzlaşı sağlanabilir mi emin değilim ancak unutmayın ki YDP ağır şartlar koşsa UBP-DP var veya aynı durum DP için geçerli olsa YDP var. her ne kadar her iki parti de ortak hareket edeceklerini söylemiş olsalarda bu süreçte öğrendik ki Ankara Hükümeti onlara ne derse onu yapıyorlar ve bu kurulacak hükümet Ankara’nın tam desteğini alacağına göre her iki parti de zorluk çıkarmak isteleseler de bunu yapamayacaklar. Yani bir başka deyişle hiç kimse merak etmesin zorluk çıkarsalar bile o zorluk bir telefonla aşılacak sorunlardır. Bundan dolayı çok sıkıntı çıkmadan hükümet kurulacak diye düşünüyorum.

Tabii bu sefer UBP’nin eli değil de sanki küçük ortakların eli daha güçlüymüş gibi bir imaj var.

YETER Kİ KURULSUN BOZULMAZ

Aynen başlıkta yazdığım gibi yeter ki bir şekilde bu hükümet kurulsun ondan sonra bozulmaz. Azınlık hükümeti olarak bile yola devam edebilir. Kimsenin de erken seçim istediğine bakmayın siz. Bugün CTP bile erken seçim diye tutturmasına rağmen emin olun ki herhangi bir seçimin kime ne getireceği ne götüreceği belli değil kaldı ki Ankara herhangi bir erken seçime izin vermez. Bu nedenle bu hükümet yeter ki bir şekilde kurulsun artık bozulmaz. Öyle tahmin ediyorum ki hükümet ya Cumartesi ya da Pazartesine kurulmuş olur.

TATAR DOĞRUSUNU YAPTI

Evet Cumhurbaşkanı Tatar, Üstel’e hükümeti kurma görevi vererek doğrusunu yaptı. Bu süreç çok rahat oldu ve sorunsuz yürüyecek demiyorum çünkü normal bir süreç değil. Ünal Üstel’i kolay bir dönem beklemiyor. Oluşacak kabine memnuniyetsizlikler, hükümet ortaklarının nazı niyazi hep bunlar zorlu geçecek bir hükümet dönemine işaret. Ankara’nın desteğini de alacak bu hükümete Türkiye’nin de gereken maddi desteği vermesi gerekiyor ki Ünal Üstel çalışabilsin. Öyle anlıyoruz ki hedef sorunsuz bir hükümet ve sorunsuz bir 2023 yılı. Ne kadar gider sorusu çok zor bir soru olsa dahi bu hükümetin rahat bir yılı var ama gelin görün ki başkanı başka başbakanı başka bir hükümetin ömrü ve yapısı da çok sorunlu olacaktır.

SUCUOĞLU BAŞKANLIĞI BIRAKIR MI?

Bu sorunun cevabı başkalarına göre evet ama bana göre hayır. %60 oy alarak seçilmiş bir adam başkanlığı bırakmaz ve mücadelesine devam eder. Şu anki yapı sağlıklı olmamasına ragmen, Başbakan olan kişinin genel başkan olmaması sorun olacak olmasına ragmen bu iki başlılık bir süre daha devam edecek ve illa ki bir yerde kopacak. Bu kopuşlar bölünmeyi ya da hükümetin istifasını da ilerde gündeme taşıyabilir ama biz şu an bakmak durumundayız.

Sonuç olarak yeni bir dönem yeni bir sayfa hayırlı olur mu onu da zaman gösterecek...

***

Günün Sözü

"Gel sevgilim gel, benim dünyama gel, çok zaman var içimde yerini hazırladım."

Attila İlhan

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları