Özersay: “Perde gerisi diye bir şey kalmadı”

Yayın Tarihi: 11/05/22 07:00
okuma süresi: 5 dak.
A- A A+

İçişleri Bakanı Ünal Üstel bugün Parti Meclisi'nden alacağı yetkinin ardından hükümeti kurma çalışmalarına başlayacak. Demokrat Parti’deki güvenilir kaynaklarımızdan aldığım bazı bilgilerin ardından aslında hükümetin Faiz Sucuoğlu tarafından kolayca kurulabileceğini ve Sucuoğlu’nun anlaşma metnini önce kabul etmesine karşın parti içinde yaşadığı sıkıntılardan dolayı güvenoyundan sonraya ertelemesi ayağına kadar gelmiş bir fırsatı tepmesine neden oldu. En azından DP’deki kaynaklarımız bize bunu anlattı.

DP’ye göre Faiz Sucuoğlu önceden kabul ettiği anlaşma metnini imzalasaydı bugün kendisinin başbakanlığı sıkıntısız devam ediyor olacaktı. Olmadı ve bu süreç geride kaldı. Şimdi Ünal Bey yeni bir süreç başlatacak ve muhtemeldir ki Cuma ya da cumartesi günü hükümeti kurmuş olacak. Pazartesine salkalabileceğini söyleyenlerde var.

Kabineyle ilgili bazı bilgilerde geliyor kim nereye bakan olacağı yönünde ama biraz daha netleşsin belki kaynaklarımız bize bir jest yapar ve kabineyi önceden paylaşmış oluruz. Yalnız şunu net söyleyecek olursam bazı yeni isimlere de kabinede yer verilecek ve bazı önemli isimler kabine dışı kalacak.

Süreç çalışıyor ve birkaç güne hızla netleşecek. Gelelim dünkü programa.

Halkın Partisi Genel Başkanı Kudret Özersay ile dün sabah güzel bir canlı yayın yaptık. Hayli öfkeliydi demeyim ama belli ki yaşananlar Kudret hocayı oldukça gerdi ve isyan ettirdi.

UBP’nin hükümet kurmakta zorlandığını ve hükümet kursa dahi bakan atamakta ve görevden almakta zorlandığını anlattı. Özersay’a  göre UBP eski UBP değil ve liderlik sorunu var. Bunda haksız sayılmaz, UBP’de uzun süredir liderlik sorunu var ve henüz bu açık kapanmadı. Faiz Bey'e de bir liderlik sergilemesi için gerekli fırsat tanınmadı. Yakın gelecekte de tanınır mı orası tam bir muamma.

Söyleşinin detaylarını paylaşıyorum sizinle...

Hükümet kurma görevinin İçişleri Bakanı Ünal Üstel'e verilmesiyle ilgili konuşan Özersay, "Bazı şeyler o kadar açık bir biçimde herkesin gözü önünde ceyran ediyor ki" diyerek, "Eskiden bazı şeylerin perde gerisinin ne olduğunun yorumunu yapardık. Ama şimdi durumu anlatmamıza gerek yok. Herkesin gözü önünde bütün çıplaklığıyla cereyan ediyor ve bundan mutlu olanlar da var" ifadelerini kullandı.

Özersay: "UBP'yi menfaat için destekleyenler bile menfaat bulamayacak hale geliyor"

"YAŞANANLAR TEK SEBEPTEN KAYNAKLANMIYOR"

Yaşananların tek bir sebepten kaynaklanmadığını söyleyen Özersay, "Sadece Türkiye'nin müdahalesinden kaynaklandığını düşünenler var, öyle değil aslında. Türkiye ile kurulan ilişkinin bu halinden UBP yöneticileri ve vekilleri memnunur. Bunu olağan bir yöntem olarak içselleştirdiler" dedi. 

"SEÇMİŞ OLDUĞUNUZ İSMİ 2 AYIN İÇİNDE SİLİP AYMAK İÇİNİZE SİNİYOR MU?"

Dünkü Meclis oturumunda, UBP'li vekillere "Seçmiş olduğunuz, yanında yürüdüğünüz ismi 2 ayın içinde silip atmak, bir kenara koymak içinize siniyor mu" diye sorduğunu ifade eden Özersay, "UBP kendi başkanını değiştirmeye karar verebilir, bunun yolu yöntemi bellidir. Bir kurultayda değiştirirsiniz. Bunun dışında bir başka yöntem yoktur" şeklinde konuştu.

"UBP HÜKÜMETTE KALMAK PAHASINA KENDİ GENEL BAŞKANINI HARCADI"

UBP'nin hükümette kalma pahasına kendi genel başkanını bir kalemde harcadığını söyleyen Özersay, sözlerine şöyle devam etti:

"UBP'li yöneticilerin bir bölümü ile vekillerinin bir bölümü, bir gecede en yakın yol arkadaşlarını satmaktan, en yakın yol arkadaşlarını kıskanıp Bizans oyunlarıyla devirmekten, üzerini çizmekten bir adım geri durmuyorlar, bunu normal görüyorlar."

"MENFAAT İÇİN DESTEKLEYENLER BİLE MENFAAT BULAMAYACAK HALE GELİYOR"

UBP'nin hükümete gelmesi halinde "menfaatlerden yararlanabilirim" diyen bir kesimin olduğunu ifade eden Özersay, "O kesim bile görüyor ki UBP Hükümete gelse bile tutunamıyor. UBP içinde artık güçlü bir liderlik kalmadığı için vekilleri ve Bakanlar Kurulunu bir arada tutmak neredeyse imkansız bir hale geldi. Entrikanın, ayak oyununun, menfaat kavgasının bu kadar çok olduğu bir partide, hükümet de olsa hükümet olarak kalamıyor. Menfaat için deskleyenler bile menfaat bulamayacak hale geliyor" şeklinde konuştu.

***

Günün Sözü

"En hüzünlü şiiri yazabilirim bu gece. Ben onu sevmiştim, ve o da beni sevmişti bazen."

Pablo Neruda

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları