Yabancılara mal edinme müjdesi

Yayın Tarihi: 02/06/22 07:00
okuma süresi: 6 dak.
A- A A+

İçişleri Bakanı Ziya Öztürk ile dün oldukça samimi bir program yaptık. Bakan olmasının ardından ilk canlı yayınını bize Kıbrıs Postası’na verdi. Karşımda bürokrasiden geldiği her halinde belli olan konularına hakim, ne yaptığını bilen ve neleri hedeflediğini bilen bir bakan otuyordu. Bakan Öztürk, Siyasete atılmasının sonrasında erken zamanda İçişleri Bakanlığı gibi son derece önemli ve zor bir görevi üstlendiğinin farkında. Aslında iyi bir eğitimci olmasından ötürü herkes Öztürk’ün Eğitim Bakanlığına gideceğine kesin gözüyle bakıyordu. Başbakan Üstel önemli bir karar aldı ve İçişleri Bakanlığını verdi kendisine. Böylesine zor bir görevi Ziya hoca gibi devleti iyi bilen ve en önemlisi devlet ile halkı buluşturmasını bilen biri yapabilirdi.

Bakan Öztürk’ün en önemli karakterinden biri de İçişleri Bakanı oldu diye halktan uzak durmaması. Bilirsiniz İçişleri Bakanlığı havalıdır. Her siyasetçinin almak istediği bakanlıktır, her hükümet ortağının almak istediği bir bakanlıktır.

Meclise sevk edilen iki önemli yasayı konuştuk. Birincisi yabancıların bir yerine dört mülk edinebileceği bir yasa ancak dengeleri korumak adına sadece altı aylığına geçerli bir yasa olacak. Bir diğer yasa ise Cezaevi Yasa Tasarısı. Malum yeni cezaevinin de temmuz ayında açılması planlanıyor.

Vatandaşlık konusuna da değindik. Ülke adına önemli bir sıkıntı. Vatandaşlık hakkı gelip de vatandaş olamayan ancak çok uzun yıllardır bu ülkede yaşayan insanlar var. Hak edenlere vatandaşlığın verilmesi için de bir plan program çalışması yaptıklarını anlattı. Bir başka önemli konu ise pasif öğrenciler. Sistemin açığını kullan, öğrenci diye adada bulunan ancak okula gitmeyip başka işlerle uğraşan yabancı uyruklular. Rakam son derece ciddi. 15 bin civarında pasif öğrenci olduğu tahmin ediliyor.

Söyleşinin detaylarını paylaşıyorum sizlerle...

Öztürkler, “Ana vatan Türkiye ile olan ilişkilerimizi bozmamak, sağlıklı bir şekilde yürütmek ile ilgili görevlerimiz var, gerek mali-iktisadi iş protokolleri olsun birçok toplantıda yer aldım ve çalıştım. Tüm toplantılarımızda samimi doğru ve temele dayanan projelerimizi ortaya koyduğumuzda hep destek gördük” dedi. Öztürkler, Üstel ile Erdoğan’ın yaptığı görüşmeye dikkat çekerek “Dün Sayın Ünal Üstel ile Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan görüştü. Aldığımız bilgilere göre gayet güzel ve verimli bir görüşme geçti” ifadelerini kullandı.

“KURUMSAL VE TEKNOLOJİK YAPIYLA İLGİLİ CİDDİ ÇALIŞMALARIM OLACAK”

İçişleri Bakanı Ziya Öztürkler, “Bizim bakanlığımıza bağlı muhaceret dairesinde sıkıntılar olduğunu kabul etmeliyiz, İçişleri Bakanlığımızın teknoloji ile çok daha iç içe olması gerektiğini düşünüyorum” diyerek, “Başvurular ile ilgili olarak kurumsal ve teknolojik yapıyla ilgili ciddi çalışmalarım olacak” şeklinde konuştu.

“TAŞINMAZ MAL EDİNME VE KİRALAMA YASASI GEÇİCİ BİR YASADIR”

Yasal hakları olan sosyal ve ekonomik süreçlerini tamamlayan bu toplumun içindeki vatandaşlık hakkına sahip olan kişiler için şeffaf bir başvuru süreci sonucunda bu haklarını teslim edeceklerini belirten Öztürkler, KKTC’de mal edinmek isteyen yabancı uyruklu vatandaşların haklarının daha önce bir olduğunu ifade ederek yapılan düzenlemeyle bu rakamın dörde yükseltileceğini aktardı.

Taşınmaz Mal Edinme ve Kiralama Yasası'nın geçici bir yasa olduğunu söyleyen Öztürkler, "Yürürlükte 6 ay kalacak, 6 ay içerisinde devir işlemi gerçekleştirmekle ilgili de bir şart koyuyoruz” dedi.

İçişleri Bakanı Ziya Öztürkler, dünyada turizm ve inşaat alanının çok önemli olduğunu, bunun ciddi bir anlamda turizme de katkısı olacağını düşündüklerini belirtti. “Ticaret mantığı ile ülkede ciddi bir turizm dolaşmasına neden olacaktır” açıklamasını yaptı.

“BAKTIĞIMIZDA BUGÜN 15 BİN PASİF ÖĞRENCİ OLDUĞUNU GÖRÜYORUZ”

Öztürkler, “Bu ülkenin kurmuş olduğu sistemler vardır. Yabancılara da tanınan haklar vardır. Öğrenci olarak gelip farklı noktalarda çalışmak isteyen öğrencilerle karşı karşıya kaldık. Baktığımızda bugün 15 bin pasif öğrenci olduğunu görüyoruz” dedi.

İçişleri Bakanı Ziya Öztürkler açıklamasının devamında şunları kaydetti:

“İkinci gönderdiğimiz yasalardan biri de cezaevi yasasıdır. Anavatanımızın 112 milyon TL kaynak aktardığı 2020 yılında yapımı tamamlanan ama süreci tamamlanmayan bir noktada kaldı. Yeni cezaevinde, açık cezaevi, çocuk, kadın ve erkeklerin ayrı kalabileceği bir cezaevi olacak ve güvenlik üst düzeyde olacak. Yasayı biz meclise ilettik meclis süresinde de bir sıkıntı olacağını düşünmüyorum ama 2 yıl kapalı kaldığı için teknik bazı sorunlar çıkıyor çok hızlı bir şekilde çalışmalar var. Temmuz hedefi içinde açılabilir.”

***

Günün Sözü

"Düşünme zihnin işi, hayal ise zevkidir. Düşünmek yerine hayal etmek, zehri besinden ayırt edememektir."

Victor Hugo

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları