Türk-Yunan gerginliği kapıda...

Yayın Tarihi: 14/06/22 07:00
okuma süresi: 6 dak.
A- A A+

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun KKTC ziyareti son derece önemliydi. Tesadüf değildir diye düşünüyorum İzmir’de geniş katılımlı gerçekleştirilen askeri tatbikat ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açık bir dille Yunanistan’ı uyarması sonrasından Türk Dışişleri Bakanının Kıbrıs ziyareti manidar bir şekilde aynı zamana denk geldi. Tayyip bey İzmir tatbikatının son gününde tatbikatı yerinde izleyerek bir konuşma yaptı ve Miçotakis yönetimini “akıllı durmazsanız üzülürsünüz” manasına gelen “şaka yapmıyorum” sözüyle özetleyen bir dizi uyarı mesajı verdi. Bu sözlerin ardından Türk Dışişleri Bakanı adaya gelerek “görüşme zemini iki toplum değil iki devlet arasından olacaktır ve egemen iki eşit devlet düzeyinde olacaktır” demesi Türkiye’nin bir kez daha Rum tarafına ayar vermesi anlamına geliyor.

Aslında uzun zamandır sessizce dillendirilse de olası bir Türk-Yunan savaşı çıkabilir tezinin gerçek olma ihtimalinin hiç uzak olmadığını görüyoruz. Yunanistan Hükümetinin uluslararası anlaşmaların aleyhine hareket ederek Türkiye’ye yakın Ege adalarını silahlandırmasını göz önünde bulundurursak bunun apaçık tahrik olmasının ötesinde Yunan Hükümetinde bir korku olduğunu bundan dolayı adaları silahlandırdığını söyleyebiliriz.

Yine uzunca bir süredir Ege’de devam eden hali hazırda bir Türk-Yunan gerginliği var. Miçotakis yönetiminin Amerika ve Fransa olmak üzere her iki ülkeden hem silah desteği aldığını hem de yürü de arkanda biz varız cesareti aldığını da bilinen bir gerçek.

EGE’YE AMERİKAN ÜSSÜ

Olası bir Türk-Yunan gerginliği sonrasında her zaman olduğu gibi Amerika’nın bölgesel abilik raconu gereği Ege’de bir Amerikan üssünü Yunanistan’dan temin edeceği ve bölgede olası bir savaşı engellemek için yer edineceği de konuşulan dedikodular arasında.

MİÇOTAKİS ATEŞLE OYNUYOR

Yunanistan Başbakanı Miçotakis’i kendi muhalifleri dahi Türkiye ile bir savaşa girmemesi noktasında açıkça uyardığını basından takip ediyoruz. Yunanistan’ın böyle tehditkar devam etmesi halinde hiç beklemediği bir anda kendisini savaşın içinde bulması artık an meselesi olduğunu yaşananlardan sonra açıkça görüyoruz.

Bugüne değin yaşanan birçok gerginlikten öte bu sefer yaşanan gerginliğin sıcak çatışmaya dönüşmesi gerçekleşebilir. Uluslararası kulislerde yapılan konuşmalarda her zamankinden farklı olarak sıcak bir çatışmanın olası olduğu yüksek sesle konuşuluyor.

Türkiye’deki seçimler öncesinde böyle bir gerginlik Türkiye’nin gündemine oturabilir. Bu nedenle Yunanistan’ın ne olmasa bir şey olmaz deyip tacizlerine devam etmesi iki ülkeyi bu sefer savaş noktasına getirebilir.

ÇÖZÜM RAFA KALKMIŞTIR

Öyle görüyoruz ki ne Türkiye’nin ne de Rum tarafının çözümle ilgili herhangi bir yakınlaşması şu sıralar yok ve olmayacakta. Rum tarafının federasyon temelinde bir çözümü savunduğunu ancak Rum tarafının federasyon algısıyla Türk tarafının federasyon algısının bir biriyle örtüşmediğini biliyoruz. Zaten Türk tarafının artık federal değil iki eşit devlet temelinde bir çözümden bahsettiğini göz önünde bulundurursak bir süre daha çözüm konuşulamayacağını ve ancak olası bir gerginliğin ardından Kıbrıs Müzakerelerinin hareketlenebileceğini söylemek pek yanlış olmaz.

Yakın zamanda yeni bir müzakere masası kurulur mu sorusunun cevabı Egede yaşanan gerginlikte yatmaktadır.

ÇAVUŞOĞLU’NIN DİLİ UZLAŞMACI

Mevlüt Çavuşoğlu, Türk siyasi tarihinin en başarılı Dışişleri Bakanlarından biridir. Bugüne kadar ki konuşmalarında hep uzlaşıcı dili kullandığını ne zaman dinlesek fark ediyoruz. Çavuşoğlu’nun genel konuşmasında yine uzlaşıcı bir dil kullandığını ama yürünebilecek yolun artık Tür tarafının şartları ile mümkün olabileceğini çünkü bugüne kadar Rum tarafının uzlaşmaz bir tutum sergilediğini fark ediyoruz. Bakan Çavuşoğlu her konuşmasından yakın süreçten örnekler vererek Rum tarafının her konuda uzlaşmaz olduğunu ve çözüm masasını nasıl berhava ettiğini anlattığını görüyoruz.

Bu gerçekler ışığında olası bir çözüm süreci başlayacaksa artık Türk tarafının tezleri üzerinden gitmesi gerektiğini net bir şekilde ortaya konuluyor. İşte bu nedenle olası bir müzakere süreci bence yakın zamanda başlamaz.

Rumlar uzlaşmaz tutumlarından ötürü aşırı iyi niyetli olan Türk tarafının artık ilgisini değil tepkisini çekmektedir.

Sonuç olarak Rum tarafında bu uzlaşmaz tutum, Yunan Hükümetinde bu savaş çığırtkanlığı varken  çözüm masası kurulmayacağı gibi Ege’de sıcak çatışma dahi gündeme gelebilir. Şu an için Türkiye kamuoyunda zaten olası Türk-Yunan savaşı yüksek sesle tartışılmaktadır.

Denizler önce dalgalanır sonra durulur derler ; Ege’de deniz hayli dalgalanmaya başladı, bu sefer ciddi bir gerginlik hiç uzak görünmüyor..

***

Günün Sözü

“Miçotakis hükümeti çeşitli çıkarlara hizmet etmekte ve Yunanistan'ı pervasız bir silah yarışına sürüklemektedir.”

Aleksis Çipras... Yunanistan Eski Başbakanı

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları