Çoğu ev tek maaşa talim...

Yayın Tarihi: 29/07/22 07:00
okuma süresi: 6 dak.
A- A A+

Asgari ücret 8 bin 600 olarak belirlendi. Ne işverenler ne de işçi kesimi bundan memnun değil. İşverenler çok maaş ödemekten kaçınırken işçi tarafı da hesaplanan hayat pahalılığına yakın bir rakamın verilmesi için uğraştı. Tabii değneğin iki tarafı da pis. İşverenler yükselen asgari ücretin işsizliği tetikleyeceğini dile getirirken işçi tarafı da mevcut asgari ücretle bir ailenin geçinemeyeceği kanaatinde.

Hepimiz biliyoruz ki işveren tarafının büyük bir kesimi yeni asgari ücreti aslında zorlanmadan ödeyebilecek potansiyelde. Yükseltilen asgari ücreti yatırımlarıyla birlikte ödemekte zorluk çekecek kesim küçük esnaf aslında ama bir gerçek var ki 8 bin 600 lirayla bile bir ailenin geçimini sağlamakta zorlanacağı gerçeğidir.

Konuyla ilgili Hür-İş Federasyonu Başkanı Ahmet Serdaroğlu’yla güzel bir program yaptık. Ahmet başkan çok ilginç noktalara dikkat çekti. Bunlardan en ilginci  ise bir evde çalışan insan sayısının iki değil 2020’de 1,13, 2021’de ise 1 olduğu şeklindeydi. Serdaroğlu, Çalışma Bakanı Hasan Taçoy’un karı koca 8 bin 600 liradan ev hanesine 17 bin 200 lira para giriyor bu nedenle geçinebilir iddiasının gerçekleri yansıtmadığını çünkü yapılan istatistik çalışmalarda  evde çalışan kişi sayısının 1 olduğunu, iddia edildiği gibi her evde iki kişinin çalışmadığını ve çoğu ailenin iddia edildiği gibi evine aylık 17 bin 200 lira girmeyeceğini anlattı.

Söyleşinin detaylarını paylaşıyorum sizlerle…

“Yıllardan beri sermaye ve hükümet arasında iş birliği var ve bunu bozmuyorlar” diye konuştuklarından bahseden Serdaroğlu, seçim zamanı vatandaşı iş vaadiyle kandırdıklarından ve koltuklara bu şekilde geldiklerini dile getirerek, öfkelerinin bundan olduğunu söyledi. https://www.kibrispostasi.com/c35-KIBRIS_HABERLERI/n432019-ahmet-serdaroglu-sosyal-devleti-kaybetme-yolunda-ilerliyoruz

“ASGARİ ÜCRETİN 8 BİN 600 TL’ DE KALACAĞI BELLİYDİ”

Serdaroğlu, asgari ücretin 8 bin 600 TL’de kalacağının zaten belli olduğunun altını çizerek, “Basın yayında da görüldü, işveren temsilcisi sanki müjde verir gibi konuşarak biz anlaştık dedi” ifadelerini kullandı. Serdaroğlu, “4 kişilik bir ailenin açlık sınırı 9 bin 46 TL olabilir, ama evde 2 kişi çalışırsa eve giren para 17 bin 200 TL olacak açıklamasını yaptı sayın bakan” dedi.

“ORTALAMA ÇALIŞAN SAYISI SON BEŞ YILDIR İKİ BİLE DEĞİL”

İstatistik Kurumu’nun verilerinden bahseden Serdaroğlu, son beş yılda ortalama çalışan sayısının son beş yılda ‘iki’ bile olmadığına değindi. Serdaroğlu, “2020 yılında en fazla ‘1.13’ 2021 yılında ise sadece ‘1’ olduğundan bahsetti.

Serdaroğlu, “Çalışmadan sorumlu bakanlık diyor ki, sadece yiyip içerek yaşamınızı sürdürün... Peki ev kirası, su ve elektrik faturası, akaryakıt, ilaç giderleri ne olacak veya eğitim hizmeti veriyor musunuz?” sorularını sordu.

“KKTC’DE ASGARİ ÜCRETLE HAYATINI GEÇİRMEYE ÇALIŞAN 60 BİNE YAKIN İNSAN VAR”

Asgari ücretle geçimini sağlayan KKTC vatandaşlarının 22 bin 264 kişi, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının 25 bin 434 kişi  ve diğer ülkelerden gelenlerin ise 13 bin 367 kişi olduğunun altını çizen Serdaroğlu, “KKTC içinde hayatını idame ettirmeye çalışan 60 bine yakın insan var” dedi.

Serdaroğlu, “Biz vekillerimizi neden seçiyoruz? Yaşam kalitemi, refah düzeyimi yükseltmeleri için” ifadelerini kullandı.

“HİZMET İSTİYORUZ”

Hizmet istediklerini belirten Serdaroğlu, “Market alışverişi yaparken korkmayalım, daha asgari ücretin ne olacağı belli olmadan bir çok esnaf fiyatları arttırdı” dedi.

Özel sektörde zor durumda olan iş verenin tabi ki var olduğu konusuna dikkat çeken Serdaroğlu, “Ama siz tespit etiniz mi, zor durumda olanlara teşviklerle yardımcı olmak için?” sorusunu sordu.

“TOPLUMDAN KAYNAĞI GİZLEDİNİZ”

Serdaroğlu, “Kaynağı gizlediniz toplumundan ve tüm halk derde sıkıntıya düştü sonra bir anda kaynağın bulunduğunu söylediniz” dedi.

“İNSANLARIN DUYGULARI İLE OYNADILAR”

Mevsimlik işçinin ise yasalarımıza uygun olduğunu belirten Serdaroğlu, sağlık alanında mevsimlik işçinin ilk defa olduğundan bahsetti. Pandemi sürecinde sürekli bunun uzatıldığını söyleyen Serdaroğlu, “O insanlarında duyguları ile oynadılar her uzattıklarında da kadrolayacakları sözü veriyorlar, 10 yıllık taşeron işçilerine de aynısını yapıyorlar” diye konuştu.

Serdaroğlu, “Pandemi de maaş alamadıkları da oldu bu düzeni bozmak için de örgütlenmek gerektiğini anlattık ve örgütlendiler, Başbakanlık önünde çadır eylemi yapıyoruz ses getirmesi için” ifadelerini kullanarak, bu eylemleri okullara da taşıyacaklarından bahsetti.

*****************

Günün Sözü

"Hayatımda pek çok sorun vardı ve çoğu asla var olmadı."

Mark Twain

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları