Taçoy’dan 'çift başlı canavar' benzetmesi

Yayın Tarihi: 03/08/22 07:00
okuma süresi: 6 dak.
A- A A+
  • Taçoy “Bir başkan var bir başbakan var ikisi de potansiyel aday mıdır genel başkanlığa adaydır; başka adaylar var mı başka adaylarda var. Vatandaş ne yapar sempatizan ne yapar o önemli. Dahası var bu çift başlı canavardır. Bir tanesi ateş püskürür bir tanesi su söndürecektir diye oksijen püskürür ateş daha fazla çıkar. Hangisinin zaman zaman ne yaptığı fark etmez. İki başta ikisini yapabilir. Bu iş sağlıklı olmaz."

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Hasan Taçoy ile dolu dolu bir canlı yayın yaptık. Karşımda dersine son derece iyi çalışmış ve Çalışma Bakanlığı'nda ciddi işler yapan, yasalar hazırlayan bir bakan gördüm. Hasan Taçoy’u bulmuşken UBP’yi konuşmamak olmazdı. Programın sonunda soruyu sordum. Kısa bir değerlendirme yaptı ve daha söyleyecek çok şey var ama bu kadar söylemekle yetineyim dedi ve güldük. UBP ile ilgili dünkü yazım hayli ses getirdi. Faiz Bey'in istifa etmeyeceğini ve istifa ederse de yeniden aday olacağını buna da hazırlandığını yazdım.

Taçoy’a UBP’de bir genel başkan olduğunu ve bir başbakan olduğunu ve bu durumun iki başlılık yaratıp yaratmayacağını sordum. Oldukça önemli değerlendirmeler ve ilginç benzetmeler yaptı.

Taçoy, “Bir başkan var bir başbakan var ikisi de potansiyel aday mıdır genel başkanlığa adaydır; başka adaylar var mı başka adaylarda var. Vatandaş ne yapar sempatizan ne yapar o önemli. 'Vatandaş Faiz Bey'in yanına gidersem Ünal Bey ne yapar? Ünal Bey'in yanına gidersem Faiz Bey ne yapar?' diye düşünür ve yan gelir yatar bırak ikisi de tepişsin günü gelince bakarız ne yapacağımıza der. Ama bu size seçime olumsuz yansır. Dahası var bu çift başlı canavardır. Bir tanesi ateş püskürür bir tanesi su söndürecektir diye oksijen püskürür ateş daha fazla çıkar. Hangisinin zaman zaman ne yaptığı fark etmez. İki başta ikisini yapabilir. Bu iş sağlıklı olmaz. Dünyada örnekleri var mı var. Biri siyasi başkan biri ondan sonra gelecek gölge başkan. Biz de koltuk daha farklıdır. Düzelmesi lazımdır biz kendi aramızda konuşur düzeltiriz. UBP hiçbir zaman başarısızlığa oynamaz her zaman başarıya oynar” dedi.

UBP’de kolay kolay bir kurultay olmaz. Dünkü yazımda da yazdım Faiz Bey kolay kolay o koltuğu bırakıp gitmez ama zaman içerisinde Ünal Bey Başbakanlıkta başarılı olursa zamanı gelince Ünal Bey'in de katılacağı bir kurultay ortaya çıkabilir. Taçoy bunu daha şimdiden görmüş olacak ki kendisi de bu tespiti yaptı.

Taçoy’la yaptığımız söyleşiden önemli yerlerini paylaşıyorum sizlerle...

Asgari ücretteki vergi kesintileri konusuna da değinen Taçoy, asgari ücretten vergi alınamayacağını ve asgari ücretin net olduğunu kaydetti. Taçoy, “8 bin 600 TL net maaştan eğer evliyseniz vergiye tabii olmazsınız” diye konuştu. Taçoy, evli olmayanların ise 74 TL’lik bir kesintiye uğrayacağını ve bunun göz ardı edilmesi ile ilgili bir kararname hazırlanması gerektiğini söylediklerini dile getirdi. https://www.kibrispostasi.com/c35-KIBRIS_HABERLERI/n432670-hasan-tacoy-asgari-ucretli-calisandan-vergi-alinmayacak

Maliye Bakanı ile sürekli istişare içinde olduklarını vurgulayan Taçoy, kararname ile ilgili değerlendirmelerde bulunduklarını ve önümüzdeki günler gerçekleşebileceğini ifade etti.

Taçoy, “İşveren katkı payı olarak yüzde 65 veriyoruz, devlet olarak ve yaklaşık 50 bin kişi faydalanıyor bu teşvikten” diye konuşarak, Ağustos’un primlerinin Eylül’de yatacağını söyledi.

“Sosyal yardım alanlarında esasını değiştiriyoruz, asgari ücrete uyarlı bir sosyal yardım maaşı uyarlamaya çalısıyoruz” ifadelerini kullanan Taçoy, engelli maaşlarının asgari ücretin yüzde 60’ı olduğunu belirtti.

Taçoy, “Muhalefet çıktı dedi ki 65 yaşına çıkardılar emekliliği, emekliden vergi alacaklar, bizim böyle bir niyetimiz yok bilmeleri gerekirdi” diye konuştu.

Taçoy, ülkede maaş alan veya sigorta ve emekli fonuna para yatıran herkesten 10 TL fazla alınması gerektiğini ve bu parayla, yaşlı bakım evi, engelsiz yaşam evi ve çocuk yuva bütçelerine yüzde 30 kadar katkı koyarak fon bağlanması gerektiğini ifade etti.

Work and travel noktasında da imkanların sağlanmasını istediğini belirten Taçoy, “Buraya gelen herkes zengin değil, ben kendim de Amerika'da hem çalışıp hem okudum” diye konuştu.

Taçoy, “Bir genel başkan bir de başbakan var ve ikisi de potansiyel adaydır genel başkanlığa” ifadelerini kullanarak, vatandaşın günü geldiğinde icabına bakarız dediğini ama bunun seçimlere olumsuz yansıdığını belirtti.

UBP’nin her zaman başarıya oynadığından bahseden Taçoy, bu başarıyı da elde edecek noktada olduklarını ifade etti.

Taçoy, “İlgili arkadaşlarımız çok güzel kriterler hazırladı ve çalışmalar yaptı... Belediyeleri; ilçe, bucak, nüfus, coğrafi özellik, tarihi ve siyasi özelliklere göre mi belirleyeceksiniz şeklinde 5 ayrı kriter hazırladılar” dedi.

***************

Günün Sözü

"Yağmur eğer şiddetliyse su çatıdan sızacak deliği bulur..."

Viking atasözü

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları