İşsizlik böyle tetiklenir...

Yayın Tarihi: 05/08/22 07:00
okuma süresi: 5 dak.
A- A A+

Ekonomist Şükrü Umarbeyli ile ilk kez program yaptık. Dolu dolu geçti. Belirlenen asgari ücretin yan etkilerinden tutun da Türkiye ekonomisinin KKTC ekonomisine yansımalarına kadar her şeyi konuştuk. Program da hayli yüksek izlendi. Umarbeyli artırılan asgari ücretin küçük esnaf tarafından ödenmesinin güçlüklerini anlattı. Bir asgari ücretlinin bir işverene maaliyetini anlattı ve “çoğu zaman küçük esnaf bir ay boyunca o parayı kazanmakta zorlanır” dedi.

Hayat pahalılığı ve asgari ücret artırılmadan Piyasaların yüzde 30 zamlandığını ve yurttaşın alım gücünün yine düştüğünü anlattı. En önemli sıkıntının ise yakın zamanda baş gösterecek işsizlik olduğunun altını çizdi. Söylediklerinde haksız da sayılmaz. Büyük işletmeler her ne kadar asgari ücret çok arttı diye ağlasalarda bu ücretleri ödeyebilecek maddi imkanları var. Çünkü birçok ekonomik emtiada bu artışlarla zamlandı ve büyük işverenlerin kazancıda zamlarla birlikte çoğaldı. Bu nedenle büyük işverenler belirlenen asgari ücreti ödeme noktasında sıkıntı yaşamayacaklar ancak küçük esnafa bir asgari ücretlinin maliyeti yüksek. Küçük esnaf iş yapmazsa para kazanamaz ve kazanmazsa da yanında çalıştırdığı işçileri ödeyemez böylelikle doğal olarak küçülmeye yani işten adam çıkarmaya başvurur. Tabii bizim memlekette iş beğenmeyenlerin sayısı da az değil. Yani yeri gelmişken şunu da söylemek gerekir ki işsizler ordusunun içerisinde iş beğenmeyip çalışmamayı tercih edenlerin sayısı gerçekten az değildir.

Ancak bir gerçek var ki küçük esnaf artışlardan ve zamlardan çok ciddi oradanda etkilenecek ve küçülmeye gidecektir. Yakın zamanda bunların yaşandığını göreceğiz.

Söyleşinin detaylarını paylaşıyorum sizinle...

Umarbeyli, 8 bin 600 TL olan asgari ücretin maaliyetinin işveren için 9 bin 700 - 10 bin TL civarlarında olabileceğini söyleyerek, özellikle küçük esnafın sadece elektrik ve yanında çalışan bir kişi için en az 14 bin TL kadar masrafı olacağına dikkat çekti. Umarbeyli, esnafın bir aylık gelirinin 14 bin TL olamadığını da belirtti. https://www.kibrispostasi.com/c35-KIBRIS_HABERLERI/n432963-sukru-umarbeyli-piyasa-asgari-ucret-artisini-hissetigi-an-her-sey-yuzde-30-zamlandi

“İŞSİZLİK SORUNU ORTAYA ÇIKIYOR”

Umarbeyli, bunlara bağlı olarak işsizlik sorununun ortaya çıktığından bahsetti. “Zaten piyasa asgari ücret artışını hissettikten sonra bile yüzde 30 her şey zamlandı” diye konuşan Umarbeyli, özelikle sabit giderlerde çok artış olduğunu söyledi.

“Türkiyede heterodoks bir politika var” ifadelerini kullanan Umarbeyli, İngiltere ve Amerika gibi gelişmiş ülkelerin faiz artışı yaptığını ve şu an için doğru olanın zaten bu olduğuna değindi. Umarbeyli, enflasyonun sebep, faizin ise sonuç olduğunun altını çizdi.

“Türkiye bunu kabul etmiyor” diye konuşan Umarbeyli, Türkiye’nin enflasyona bakmadan faizleri düşürerek ya da sabit tutarak ‘arz talep’ dengesi ile enflasyonu düşürmeye çalıştığını ancak bunun başarılı olamayacağını belirtti.

“AMAÇLARI AMERİKA’NIN REZERV PARASINI BİTİRMEK”

Umarbeyli, dünya ticaretinin yüzde 89’unun dolar ile devam ettiğini ifade etti. “Çin ve Rusya kendi coinlerini üretti” diye konuşan Umarbeyli, bunun esas amacının dolar rezerv parasını bitirmek için olduğunu söyledi.

Rezerv paralarının bitmesi durumuna ABD'nin sıkıntıya uğrayacağından bahseden Umarbeyli, “Amerika’nın 22 trilyon dolar dış borcu var ama sıkıntı etmiyorlar çünkü istedikleri kadar para basabiliyorlar” dedi.

Kredi fonu ile ilgili de açıklamalarda bulunan Umarbeyli, “Bankalar Eylül, Ekim ayında bir yükselme olacağını düşündüğü için, skoru iyi olan insanlara veriyor krediyi sadece, veya geliri belli olmayan insanlara temkinli olarak veriyor” ifadelerini kullandı.

“BAŞKA ÜLKELER YAPABİLİYORSA BİZ NEDEN YAPMAYALIM?”

“Taşıma su ile değirmen dönmez, elektrik sorunu böyle çözülmez” diye konuşan Umarbeyli, Hollanda’nın biyolojik karanlıkta parlayan boya ürettiğini, Rum tarafında rüzgar gülleri kullanıldığını ifade ederek, ‘lamba ağaç’ diye bir ağacın olduğunu ve çok ışık vermese de gidilecek yolun aydınlandığını belirtti.

"Başka ülkeler bu sistemleri yapabiliyorsa biz neden yapmayalım?" sorusunu soran Umarbeyli, doğa dostu ve uygun maaliyetli çözümlerin olduğundan ve uygulanması gerektiğinden bahsetti.

*****************

GÜNÜN SÖZÜ

"Bir zamanlar mutlu olduğum mekanları tekrar ziyaret etmeyi severim. Geri getirilemez geçmişi, şimdiki anda yeniden şekillendirmeyi severim."

Dostoyevski

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları