Avcı: “Dosya PGM’de…”

Yayın Tarihi: 08/08/22 07:30
okuma süresi: 5 dak.
A- A A+

YÖDAK Başkanı Prof. Dr. Turgay Avcı’yı konuk aldım ve merak edilen tüm soruları sordum. Turgay Avcı ile dostluğumuz çok eskiye dayanır. YÖDAK’ta yaşanan sıkıntıları anlattı uzun uzun. YÖDAK’ta başkanlık yapılacak iş değil dedim kendisine. Üstelik koltuğunda gözü olanlar sürekli gazetecilere içerden bilgi sızdırırsa. Malum konu Hasret Balcıoğlu. Olay artık polise intikal etmiş durumda. Avcı kendisinin farklı bir tartışmanın içerisine çekilmeye çalışıldığını ancak kendisinin konuyla hiçbir alakasının olmadığını söyledi. Balcıoğlu’nun üyeliğinin kendisinden önce olduğunu ve diploma meselesi ortaya çıkınca bir ay süren bir araştırma yaptıklarını anlattı. Dosya Cumhurbaşkanlığına ve Polis Genel Müdürlüğü'ne verilmiş durumda. Avcı’yı dinledikten sonra kendi kendime Balcıoğlu’nu nasıl suçlayacaklar diye sordum. Sonuçta kadın resmi yollardan ve bir süreçten geçerek bugünlere gelmiş. Ortada bir suç ve ihmal varsa yetkili makamlar gereğini yapacak. Bu konuyu ne kadar büyütmek isteseniz dahi büyümez ama elbette ki gerekli araştırmalara ve incelemeler yapılmalı ve yasalar karşısında bir suç varsa karşılık bulmalı.

Diploma konusu hayli hassas bir konudur ama ne kadar ilginçtir ki ülkemizde birçok isim yapmış ve profesörlük ünvanına sahip kişilerin profesörlüğü hak etmediği şekilde edindiğini biliyoruz. Diplomada sahtecilik yapanlar olduğuna da tanıklık ettik. Akademik hayatta intihalcilik ciddi bir suçtur ve bu suça bulaşan çok akademisyen vardır. Üniversiteler şöyle bir akademisyenlerini ince eleyip sık dokusalar neler çıkar neler.

Avcı YÖDAK’taki sıkıntılardan hayli yakındı ve YÖDAK’ın bu şartlar altında verimli olamayacağını anlattı. Söyleşinin genel detaylarını paylaşıyorum sizinle..

Balcıoğlu olayı sonrası Yükseköğretim Yasası’nda eksikliklerin olduğunun ortaya çıktığını, YÖDAK üyeliği için sadece Prof. belgesi istendiğini, önceki diplomaları istemediğini anlatan Avcı,  bunun da yasadan kaynaklandığını ifade etti.

“YÖDAK’TA ÜYELERE VERECEĞİMİZ BİLGİSAYAR YOK”

YÖDAK’ın her zaman sorunlu bir yer olduğunu söyleyen Avcı, “YÖDAK’ta üyelere vereceğimiz bilgisayar yok, veri tabanı ve dijital tabanı da yok” dedi.

Sistemsizliğin sistem olduğunu ve bu durumdan faydalanan kişiler olduğunu dile getiren Avcı, “YÖDAK, Allah’a emanet” tespitinde bulundu.

Kuruldaki eleman eksiğinden söz eden Avcı, “16 yıllık geçici personel tek başına üniversite bölümlerine bakıyor.” dedi. Avcı, YÖDAK’ta 5 kişinin çalıştığını, hukukçunun da olmadığını söyledi.

“BAŞSAVCILIK BİZE GÖRÜŞ VERMİYOR”

Başsavcılığa görüş için yazı yazdıklarını; ancak kendilerinin kamu olmadığı için Başsavcılık’tan görüş alamadıklarını anlatan Avcı, kamu tüzel olduklarını ifade etti.

Yaşanan sorunlardan söz etmeye devam eden Avcı, YÖDAK bütçesi diye ayrı bir bütçe olmadığını, bütçenin Maliye Bakanlığı’na bağlı olduğunu, yasa geçirmede ise Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olduklarını belirtti. 

"YÖDAK; HUKUKÇUSUZ, ALTYAPISIZ, DİJİTALSİZ, BİLGİ İŞLEMSİZ..."

Avcı, “Bu ülkenin 21 aktif üniversite, 90-100 bin öğrencisini, 5 bin akademisyenini, bin 500 programını denetleyecek YÖDAK, hukukçusuz, altyapısız, dijitalsiz ve bilgi işlemsiz...” dedi. Avcı, YÖDAK’ın yasa ve tüzüklere göre hareket etmesinden hoşnut olmayan kurumlar olduğunu da söyledi.

“NİSAN AYINDAKİ TÜRKİYE ZİYARETİMİN BİLETLERİ HALA ÖDENMEDİ”

Avcı, “Nisan ayında Türkiye’ye ziyarette bulundum. Gidip geldiğim biletler halen ödenmedi. Bugün, pasoportu getirdim. Ankara giriş mühürlerini göstermişim ancak Ercan’dan çıkış belgemi gösterdim. Bugün o belgeleri Maliye Bakanlığı’na gönderdim bilet ödensin diye...” ifadelerini de sözlerine ekledi. 

*************

Günün Sözü

Gel sevgilim gel, benim dünyama gel, çok zaman var içimde yerini hazırladım.

Attila İlhan

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları