Erhürman’ın önü açık…

Yayın Tarihi: 06/09/22 07:30
okuma süresi: 5 dak.
A- A A+

CTP’nin kurultayı Pazar günü vardı. Tufan hocanın da son başkanlık adaylığıydı. Tek aday olarak CTP kurultayını yaptı ve Tufan Erhürman’ın etrafında kenetlendi. Kurultayda son derece duygusal konuşmalarda yaptı ve kitlesini bir kez daha etkiledi. En azından buradan bakıldığında öyle gözüküyor. Genel seçimlerin arifesinde çok dedikodusu yapıldı Tufan hocanın kaybetmesi için ya da geri sıralarda çıkması için operasyon yapılacak diye. Tufan hoca Pazar günkü kurultayda tek adaydı aday olmasına ama koltuğunda gözü olanlar var. Öyle tahmin ediyorum ki Tufan hoca da bunun farkında. Fakat söylenilen olmadı ve Tufan hocanın aleyhine kimse çalışmadı genel seçimlerde. Erhürman hem kendi oyunu hem de partisinin oyunu artırarak seçimlerden ciddi bir zaferle çıktı. CTP’yi olması gereken yere taşıyamadıysa da beklentileri karşıladı ve 18 milletvekiliyle sandıktan CTP’yi çıkardı.

Bundan sonraki süreçte Erhürman’ın kapı gibi üç senesi var. Bu üç seneye başka seçim sığar mı doğrusu bunu tahmin etmek zor anacak şu an ki hükümet öyle ya da böyle sonuna kadar gidecek, gitmesi CTP’nin de menfaatine. Çünkü CTP’nin büyüyebilmesi için daha da büyüyebilmesi için muhalefette kalması gerekiyor. CTP’nin stratejisi de bunun üzerine.

Bir erken seçim olsun CTP birinci parti çıkar hükümet kurar diyenlere inanmayın, ben inanmıyorum. Çünkü seçmen her gün sövdüğü ve utanç getirdiği UBP’ye yine can havliyle sarılır ve birinci parti çıkarır. Son seçimlerde bunu bir kez daha gördük. 273 oy daha alsalar 26 vekille tek başına iktidar çıkacaklardı.

Tufan hocaya dönecek olursak. Önü son derece açık bir siyasetçi görüyorum ben. Tutarlı politikası, söylemleri, yaşanan ülke problemlerine anında pragmatik tepkiler veren ve verdiği tepkilerle takdir toplayan bir siyasetçi var karşımızda. CTP olur da bir şekilde hükümete girerse bu büyü bozulur. Bu nedenle ne pahasına olursa olsun CTP’nin hükümete girmemesi ve muhalefette kalması gerekiyor.

ERHÜRMAN HERKESİN ADAYI POZİSYONUNDA

Erhürman CTP Genel Başkanı olabilir ama partiler üstü bir kimlik olduğunu biliyoruz. Birçok partiden oy alabilen bir kitlesi var Erhürmanın. UBP’lisi DP’lisi samimi bulan başka partililer de var. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Erhürman’a UBP’den de oylar kaydı. CTP’nin hatırı sayılır oyu Mustafa Akıncı’ya kaymıştı ve UBP’den gelen oylarla Tufan hoca % 21,67 civarında bir oy almıştı. Hepimiz biliyoruz ki seçmen Erhürman’ı Tatar’la ikinci tura bıraksaydı Erhürman bu seçimi kazanırdı. Bu genel bir algıdır ve toplumda oturmuş bir algıdır.

CTP’li olmayıp Erhürman’a oy veren hatırı sayılı bir kesim var. Öyle olmasaydı CTP son seçimlerden 18 vekil çıkarmazdı. Genel seçimlerde CTP % 32,4’lük bir oy aldı. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde almış olduğu oyun % 11 üstü bir oy aldı CTP. Bu % 11’in içerisinde partisi olmayıp Erhürman’a oy vermiş seçmenle birlikte partili olan ama kendi partisine oy vermeyen ve Erhürman’ın CTP’sine oy veren seçmende var. Unutmayın ki CTP çok az bir oyla 20’nci vekili kaybetmiştir.

CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMLERİ

Hiç şüphe yok ki 2025 yılında gerçekleşecek olan cumhurbaşkanlığı seçimlerinin en popüler ismi Tufan Erhürman’dır. Çok uzun bir süre sonrasıyla ilgili bugünden yorum yapmak mantıklı değil. Çünkü üç yılda derelerin altından daha çok sular geçecektir. UBP’nin bugünkü dağınıklığı, bölünmüşlüğü, çift başlılığı, parti içi rekabetler öyle tahmin ediyorum ki üç sene gitmez, gidemez. Bu dağınıklık devam ederse cumhurbaşkanlığı seçimlerini de negatif etkiler. UBP’nin kendini bir an önce toparlaması gerekiyor.

Sonuç olarak Tufan Erhürman’ın önü açıktır ve her kesimden aldığı destek gün geçtikçe artmaktadır. UBP’nin içinde bulunduğu dağınıklık, bölünmüşlük şu an CTP’nin hanesine yazmaktadır.

Özellikle Lefkoşa belediyesini de kazanabilirse CTP, rüzgar CTP’nin yelkenlerini bir o kadar daha dolduracaktır.

Hocanın yapması gereken ülke sorunlarıyla ilgili muhalefetine ara vermeden devam etmesi ve Kıbrıs konusunda daha aktif olmasıdır.

*****************

Günün Sözü

"Aslında kadın; erkeğin beğenen bakışlarından çok, hemcinsinin kıskançlık dolu bakışlarını görünce, güzel olduğundan emin olur."

Pablo Neruda

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları