Kabine değişmeyecek...

Yayın Tarihi: 14/09/22 07:00
okuma süresi: 5 dak.
A- A A+

Uzunca bir süredir kamuoyunda dolaşan bir dedikodu var. Başbakan Ünal Üstel kabineyi değişecek diye. Geçtiğimiz gün ben de bu konuyla ilgili bir yazı kaleme aldım. Kimi iddiaya göre iki kimi iddiaya göre üç bakanın ismi dolaşıyor. Hatta adı geçen söz konusu bakanlar dahi bu konuda bir değişim bekler hale gelmişler. UBP camiası tarafından hayli merak edilen bir konu olduğundan kısa bir araştırma yapma ihtiyacı duydum ve bir nabız yokladım.

UBP içindeki üst düzey bir kaynağıma kabinenin değişip değişmeyeceğini sordum. Aldığım yanıt netti “hayır değişmeyecek”. Kaynağım son derece güvenilir olduğundan bugün köşemde bu konuya yer vermeyi uygun buldum. Zira kabinenin değişebileceği o kadar bir yayıldı ki o kadar bir dedikodusu yapılıyor ki yeni genç milletvekilleri bile görev alacakları noktasında hayli umutlanmış durumdalar. Kaynağım güvenilir ve genelde doğru cevaplar aldığımız bir kaynak.

BAKANLAR İLE BAŞBAKAN ARASINDAN SIKINTI VAR MI?

Evet bu önemli bir soru ve sorun. Başbakan Ünal Üstel’in bazı bakanlarla özellikle bakanlar kurulunda bazı sıkıntılar yaşadığını zaman zaman duyuyoruz. Öte yandan Başbakanın arkasından bazı bakanların hoş olmayan konuşmaları Başbakanın da kulağına gidiyor. Öyle tahmin ediyorum ki bu nahoş durumlardan dolayı Başbakanın kabine de bazı değişiklikler yapacağı iddiası ortaya atıldı. Ya da başbakan bazı durumlarda böyle bir tutum içine girebileceğini ifade etti ki bu tür dedikodular yayıldı.

Ancak ifade ettiğim gibi UBP içindeki üst düzey kaynağım bana şimdilik bir kabine değişimi olmayacağını aktardı.

BAŞBAKAN KABİNEYE HÂKİM

Tabii bir durum daha var ki görmezden gelemeyiz. Başbakan Ünal Üstel genel olarak kabinesine hâkim. Kabineyle birlikte birçok yere ziyarete gidiyor, bölgesel toplantılar yapıyor ve kitlesel sorunları çözmek için halkın da katıldığı önemli bölge toplantıları gerçekleştiriyor. Nereye giderse gitsin kabineyi de peşinden sürüklüyor adeta. Bu da bize kabinesine hâkim olduğunu ve dirayetli durduğunu gösteriyor.

Üstel’in siyasetteki tecrübesinden de kaynaklanan duruşuyla otoriter bir tutum sergiliyor ve kendi saygınlığını kabineye kabul ettirmiş görünüyor.

İKİ YIL SONRA KURULTAY YİNE TEK ADAYLI OLUR MU?

Önümüzde UBP kurultayı için iki yıl var. Öyle tahmin ediyoruz ki Üstel iki yıl boyunca Başbakan olarak kalacak ve UBP Genel Başkanlığı da buna bağlı olarak devam edecek. İki yıl sonra gerçekleşecek kurultaya yeniden tek aday mı olur bugünkü güçler o gün geldiğinde de perde gerisinden olaya müdahil olur ve tek adaylı bir kurultay yapılır bilemeyiz. Hükümet yeni kuruldu ve bir aksilik olmazsa önümüzdeki beş yıl devam edecek. Kolay kolay bozulacağını sanmıyorum bu hükümetin. Bazı çevreler uzun soluklu olmayacağını söylese de devam etmemesi için ortada bir sebep göremiyorum ben.

Şu an için nasıl ki Üstel’in tek aday olması istendi ve kimse karşısına rakip olarak çıkmadı. İki yıl sonraki kurultayda da karşısına herhangi bir rakibin çıkmaması istenebilir ve tarih tekerrür edebilir.

Zira KKTC’de arzulanan yegâne iki şey var. Birincisi istikrarlı ve başarılı bir hükümet ikincisi de Ankara’yla uyumlu olabilecek bir parti başkanı ve başbakan. Ünal Üstel bu iki koşulu da fazlasıyla yerine getiriyor. Bu nedenle kurultay günü geldiğinde ilahlar yeniden tek adaylı bir kurultay isteyebilir ve bu durum tekrarlanabilir. Bu da size benden küçük bir dipnot ve kehanet olsun. 

Sonuç olarak tekrar başa dönecek olursak şimdilik kabinede bir değişiklik beklenmiyor. Bakan olacak diye heveslenen genç vekiller olduğunu biliyorum ama şimdilik böyle bir değişiklik yok. Muhtemeldir ki Başbakan bir kabine değişikliğini arzuluyor ancak dengeleri korumak adına bir kabine değişikliğinden kaçınıyor ve yapmayacak...

Tabii siyasettir bu yarın ne olur ne değişir hiçbirimiz bilemeyiz.

******************

 GÜNÜN SÖZÜ

“Eğer bu adam kadınları yazdığı kadar iyi tanısaydı onunla çok mutlu olurduk.”

Tolstoy’un karısı.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları