Biz ne vereceğiz?

Yayın Tarihi: 27/09/22 07:00
okuma süresi: 5 dak.
A- A A+

Rusya’dan doğrudan uçuşlar olacak mı olmayacak mı? Görünüşe göre ve yapılan yalanlamalara göre olmayacak. Bunun gerçekleşip gerçekleşmemesi tam anlamıyla siyasi ilişkilere bağlı. Ola da bilir olmaya da bilir. Bu kadar erken reklamı yapılmasaydı ortalık velveleye verilmeseydi 15 Kasım geldiğinde Rusya’dan charter olsa bile seferler yapılırdı o zaman gündem olurdu. Şimdi siz kalkar da 15 Kasım’da Rusya’dan KKTC’ye direkt uçuşlar başlayacak diye haber yaparsanız Ruslarda çıkar böyle bir şey yok diye yalanlar. Peki gerçekten altı boş bir haber miydi bu yapılan. Dayanağı neydi ya da aslı tam olarak nedir?

Şu an Avrupa’nın çeşitli ülkelerinden KKTC’ye yüzlerce charter seferi yapılıyor ve turist getiriliyor ama elbette ki bir farkla bu şirketler Türk uçaklarından oluşuyor.

Kurulması planlanan yeni hava yolu şirketinin destinasyonları arasında olabilir mi Rusya pazarı. Bambaşka değerlendirilmesi ve heybeden sallanmaması gereken bir konudan bahsediyoruz. Yeni hava yolu şirketinin Rusya’dan turist getireceği de iddia ediliyor. Böylesine bir olay apayrı bir turizm girişimciliği istiyor.

BİLETLER UCUZLAYACAK MI?

Aslında hepimiz isme takıldık kaldık. Mavi Girne Hava Yolları. İsim bir kere çok çirkin ama isme de takılıp kalmamak gerekiyor. Önemli olan böyle bir hava yolunun kurulması ve kurulurken yeni hava yollarına memleketten menfaat sağlanmamasıdır. Peki bu nasıl olacak. Yani bir düşünün bir hava yolu şirketi kurulacak yüzde 25 ortaklığımız olacak ve fakat bunun karşılığında biz bir şey vermeyeceğiz.

Gerçi yeni kurulacak hava yolu şirketinin öyle görülüyor ki yerli ortakları da olacak. Hava yolu şirketi işletmek çok ciddi iştir ve öyle anlatıldığı gibi kâğıt üzerinde olduğu gibi basit bir iş değildir.

KAZIKLANMAKTAN KURTULACAK MIYIZ?

Önemli soru bu. Yeni kurulacak hava yolu şirketi sayesinde ki başka bir hava yolu şirketinin de dahil olacağı iddia ediliyor; önemli olan biletlerin ne denli ucuzlayacağı. Şu an yaşadığımız durumda tam anlamıyla kazıklanıyoruz. Bilet fiyatları son derece pahalı ve bu pahalılığa rağmen uçakların biri gidiyor biri geliyor. Gelmek ve gitmek zorunda olanlar bu yüksek paraları ödüyorlar. Önemli olan yeni hava yolu şirketi kurulduktan sonra bariz bir ucuzlama yaşanacak mı, gerekli rekabet koşullarını yaratabilecek mi? Şu an için hem THY hem Pegasus fiyat konusunda iş birliği yapmışçasına fahiş fiyatlar uyguluyorlar.

BAYRAK TAŞIYICI OLABİLECEK Mİ?

Bu da başka önemli bir soru. Yeni kurulacak hava yolu şirketi gerçekten milli hava yolu şirketi olacak mı? Yapılan yorumlara göre ve karşımıza konulan tabloya göre Mavi Girne Hava Yolu şirketinin milli olmayacağı. %25’lik bir ortaklıkla milli hava yolu olmaz. Özel-devlet iş birliği olur. Uçakların üzerinde KKTC bayrağı olacak mı? Base olarak neresi kullanılacak. KKTC mi yoksa Antalya mı ya da Türkiye?

Bunlar hep önemli sorular.

En nihayetinde yeni bir hava yolu şirketinin kurulması ve Ercan’a tarifeli uçuşların başlaması son derece önemli bir gelişmedir. Burada önemli olan Ercan çıkışlı bilet fiyatlarının ucuzlaması ve KKTC’ye gelen gidenlerin artık kazıklanmaktan kurtulmasıdır. Yaşamamız gereken gelişme budur. Yoksa ismi şu olmuş milli olmuş olmamış bunun pek de önemi yoktur. Kimsenin de yeni kurulacak hava yolu şirketini millidir diye pazarlamasının bir anlamı yoktur.

Önemli olan yeni hava yolu şirketinin kurulmasının ardından güvenli ve ucuz bir seyahat elde edip edemeyeceğimizdir. Hem ucuz hem de güvenli olması gerekmektedir.

Güvenliği kimse göz ardı etmesin. Dünyanın birçok yerinde birçok uçak şirketi son derece ucuz rakamlara uçuyor ama güvenlik sıralamasında sınıfta kalıyorlar.

Sonuç olarak yeni kurulacak hava yolu şirketi hem devletin hem de Kıbrıs Türk halkının aleyhine olmamalı. Bir de en önemlisi KKTC devleti %25 ortak girerken ne kadar bir sermaye koyarak bu ortaklığa girecek? Ne kadar bir para ödeyecek veya hangi konularda taviz verilecek? Karşılık vermeden bir ortaklık olmayacağına göre bu soruların da yanıtlanması önemli.

***************

Günün Sözü

"Aslında kadın; erkeğin beğenen bakışlarından çok, hemcinsinin kıskançlık dolu bakışlarını görünce, güzel olduğundan emin olur."

Pablo Neruda

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları