Seçim şimdi kızışacak...

Yayın Tarihi: 25/10/22 07:00
okuma süresi: 5 dak.
A- A A+

Anayasa Mahkemesi’nin kararı sonrasında zaten kesin olan yerel seçim tarihi 25 Aralık’ta 18 belediye ile gidileceği de kesinlik kazanmış oldu. Bu kararın ardından seçim hazırlıkları tam anlamıyla başlamış oldu. Zira daha düne kadar bir belirsizlik vardı ve kimin nereden nasıl aday olacağı netlik kazanmamıştı. Özellikle UBP ile CTP bu karara göre, adaylarını şekillendirmeyi bekliyorlardı. Artık sayı olarak 18 belediye ile gidilecek olması sonrasında hızla aday belirlenmeyen belediyeler de belirlenecek ve çalışmalar hızlanacak.

Özellikle büyük belediyelerde tam bir seçim yarışı var. CTP büyük belediyelerde mutlak bir zafer elde etmek istiyor. Lefkoşa, Girne, Gazimağusa, Gönyeli ve Güzelyurt için en popüler adaylarını sahneye sürmüş bulunuyorlar. UBP ise bu belediyelerde zafer elde edebilmek için hükümet ittifakını çalıştıracak. Tabii burada herkesin merak ettiği soru şu ittifak fiili anlamda ne kadar çalışacak ve ne kadar başarıya ulaşacak?

Takdir edersiniz ki belediye seçimlerinde parti desteğinden çok aday olan isme oy veriliyor. Örneğin 2014 seçimlerinde Kemal Deniz Dana UBP ile DP’nin ortak adayıydı ama Dana, 2014 seçimlerinde %25 gibi düşük bir oy almıştı. Oyların çoğu Mehmet Harmancı’ya gitmiş ve seçimi Harmancı kazanmıştı. 2014 seçimlerinde CTP’nin adayı olan Kadri Fellahoğlu da %32’lik bir oy alarak seçimi kaybetmişti.

Gelinen bu noktada bir adayın seçimi kazanması hem partisinin hem de kendisinin salt gücüyle mümkün olabiliyor.

Örneğin 2018 seçimlerinde Hasan Sertoğlu %36’lık bir oy almasına karşın CTP destekli Mehmet Harmancı %52’lik bir oy alarak seçimleri kazanmıştı. Demokrat Parti’nin adayı Gencay Eroğlu ise %7 bir oy alarak seçimi kaybetmişti.

Yine Lefkoşa için konuşacak olursak adaylar arasında seçime avantajlı başlayacak adaylardan biri de UBP adayı Sadık Gardiyanoğlu olacak. Gardiyanoğlu uzun yıllardır UBP ilçe başkanlığı görevi yürütmesinden ötürü taban tarafından bilinen ve kabul gören bir isim. Bu Gardiyanoğlu için önemli bir avantaj. Taban Gardiyanoğlu’nu benimser ve oy verirse Gardiyanoğlu %30 ve üzeri bir oyla seçime başlamış sayılır.

Unutulmaması gereken başka bir konu ise Mehmet Harmancı’nın halen görevde olan bir belediye başkanı olarak popülaritesini koruyor olması ve seçimin iddialı isimlerinden biri olması. UBP’nin adayı olan Gardiyanoğlu açıklanıncaya kadar seçimin Sıla Usar İncirli ile Mehmet Harmancı arasında geçeceğini düşünüyorduk hepimiz. Ancak UBP iddialı bir ismi sahneye sürünce işler değişti.

Şüphe yok ki bu seçimde oylar birbirine yakın seyredecek.

Sokağın nabzına bakarsak Harmancı’dan memnun olan CTP’lilerin partileri Sıla Usar İncirli’yi açıklamasından dolayı Harmancı’ya değil de Usar’a oy vereceklerini söylüyorlar.

Harmancı popüler bir aday olmasına rağmen CTP’den giden emanet oyların CTP’nin kendi adayına büyük ölçüde dönecek olması önemli bir gerçektir.

CTP’nin taban oyuna bakarsak 2014 seçimlerinde Kadri Fellahoğlu’nun aldığı %32’lik benzer bir oyun Sıla Usar İnciri için de denk gelebileceğini söyleyebiliriz ancak bu oy kazanmaya yetecek mi orası önemli.

Bir de asıl önemli olan Mehmet Harmancı’nın kendi potansiyel oyu yanı sıra diğer partilerden yani CTP-UBP-DP-YDP gibi partilerden ne kadar oy alabileceğidir. Harmancı’nın seçimleri kazanması tam anlamıyla diğer partilerden kayacak oyla bağlıdır.

Taban oyu %36 olan bir UBP adayının olası ittifaktan gelecek oylarla seçimi kazanma şansı daha fazla olacaktır.

Yalnız unutulmaması gereken başka önemli bir noktada CTP’lilerin parti adayına sadık kalacağı ancak UBP’nin parti adayına sadık kalmayabileceği gerçeğidir. UBP seçmeni kendisine mantıklı ve yakın gelen adaya oy verirken, CTP seçmeni takım tutar gibi partinin gösterdiği adaya oy verecek olmasıdır.

İşte hep bu dengeler birleştirildiğinde ortaya yakın yakına gidecek bir seçim aritmetiği çıkıyor.

Kimse özellikle Lefkoşa’daki seçimi açık ara farkla kazanmayacak.

Lefkoşa’nın ötesinde diğer büyük ilçelerde de seçim sonuçları muhtemeldir ki yakın yakına gidecek bir seçim aritmetiği ile sonuçlanacaktır. Buna en yakın örnek Güzelyurt Belediyesİ, Girne Belediyesi, Gönyeli Belediyesi'dir.

*************

Günün Sözü

"Sevmek; güzel birinde aşkı aramak değil, bir başkasında kendini bulmaktır."

Dostoyevski

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları