Harmancı iddialı…

Yayın Tarihi: 14/11/22 07:30
okuma süresi: 5 dak.
A- A A+

Lefkoşa Belediye Başkanı ve adayı Mehmet Harmancı’nın Cuma günü basın toplantısı vardı. Basın toplantısından ziyade bir kutlama havasında geçti. Gazeteciler partililer ve gönüllülerin arasında serpiştirildi. Anlaşılan Harmancı gazetecilere ve kamuoyuna bir gövde gösterisi yapmayı istedi. Gazeteciler her ne kadar ön saflara oturtulduysa da basın açıklamasından ziyade bir miting havası vardı. Salonu hınca hınç partililer doldurdu. Tarz olarak yanlış bulduğumu söylemem lazım ama Harmancı’nın bir saate aşkın süren basın toplantısında yaptıkları anlatması son derece önemliydi.

Evet karşımızda yaptığı o kadar şeyden sonra kazanması muhtemelen bir adayı dinledik. Harmancı’nın şansı var bunu açıkça söylemek lazım. Şu an için diğer iki aday kapı kapı geziyor. Henüz UBP’nin adayı Sadık Gardiyanoğlu pek basına yansımıyor ancak onun da bir kitlesi olduğunu biliyoruz.

Lefkoşa’da seçimler başa baş gidecek bu ap açık ortada. Üç adayın kendine has bir oy gücü var.

HARMANCI TDP VE KARMA OYDAN KAZANÇ SAĞLAYACAK

Harmancı TDP’nin adayı olarak bu yarışa katılacak. TDP’nin pek bir oy gücü yok bunu hepimiz biliyoruz. Bu da demek oluyor ki Harmancı’ya oylar A politik kesimden gelecek. Bu averajın kesinlikle % 30’un üzerinde olması gerekiyor. 2018 seçimleri değil de 2014 seçimlerinde olduğu gibi bir oy gücünü arkasına alması gerekiyor. 2018 seçimlerinde Harmancı’nın CTP destekli oyu % 52’ydi. 2014 seçimlerinde CTP’nin adayı olan Kadri Fellahoğlu % 32 oy almıştı. Bu demek oluyor ki CTP’nin % 30’ların üzerinde bir oyu var.

UBP’NİN TABAN OYU % 36

Bu bağlamda UBP’nin oyunu küçümsememek gerekiyor. 2018 seçimlerinde UBP’nin adayı Hasan Sertoğlu % 36 oy almıştı. Bu orana bakarsanız UBP’nin taban oyununda genel seçimlerden de çıkardığı oy oranının % 36 civarında olduğunu görürsünüz. Sadık Gardiyanoğlu’nun iyi bir bazası var ama belediyeyi kötü yönetmemiş bir aday olan Harmancı’ya karşı seçim kazanmak öyle kolay olmayacak. Sadık’I henüz kamuoyunda pek görmüyoruz. Muhtemeldir yakın zamanda O da boy gösterecek. Eğer UBP kendi adayının etrafında toplanırsa bu seçimleri UBP’nin kazanması daha kolay olacaktır.

Harmancı UBP’den ne kadar oy kapacak bunu bilmiyoruz. Henüz elimizde bir anket yok. Adaylar bir anket yaptırdıysa da henüz bu bilinmiyor.

SOKAK HARMANCI DİYOR AMA…

Önemli bir detay vermek gerekirse şunu söylemek lazım. En azından benim gözlemlerime göre şu an sokağın nabzını Harmancı tutuyor. Sadık’a oy verecek daha tek bir kişiye ben rastlamadım. Ağırlıklı Harmancı arkasından da Sıla Usar geliyor. Belki benim karşılaştığım kişiler A politik kişilerdir. Karşılaştığım insanların çoğu Harmancı’ya oy vereceğini söylüyor. Bunu Gardiyanoğlu’nun oyunu küçümsemek için söylemiyorum. UBP’liler eğer adaylarına sadakat gösterirse bu seçimi şüphe yok ki Gardiyanoğlu kazanır.

Ancak karşımızdaki tablo bu seçim sonuçlarının birbirine yakın olacağını gösteriyor bizlere.

Henüz bir anket görmeden tahmin yapmak öyle kolay değil.

USAR’IN ARKASINDA PARTİ DESTEĞİ VAR

Örneğin şunu da sokakta gördüm. CTP’li olup da partim aday göstermeseydi Harmancı’ya oy verirdim ancak CTP aday gösterdiği için Sıla Usar’a oy vereceğim diyenlerde var. bu da bize Sıla hanımın da seçim potasında olduğunu gösteriyor. Bu tamamen parti artı Sıla Usar’ın popülaritesiyle verimli bir sonuç alabileceğini gösteriyor. Yani CTP’nin tek başına oyunun Sıla hanıma kazanması için yetmeyeceğini söyleyebiliriz. Bakın UBP’de işler farklı CTP’de işler farklı.

İTTİFAK SOKAĞA YANSIYACAK MI?

Sadık Gardiyanoğlu UBP’den ziyade hükümetin adayı olarak bu yarışa katılacak. Demokrat Parti ile YDP’nin de desteği Gardiyanoğlu’nun arkasında olacak. Burada sorulması gereken önemli soru ittifak fiiliyatta çalışacak mı?

Bana sorarsanız çalışmayacak. Belediye seçimlerinde seçmen partisini dinlediği kadar kendi özgür iradesine göre şekil alır. Örneğin YDP’den sanıldığı gibi Gardiyanoğlu’na değil de Sıla Usar’a oy gideceğini söyleyebiliriz. YDP’nin seçmeninin bir kısmı sol tabanlıdır ve sol bir adaya oy verebilir.

Sonuç olarak bekleyip göreceğiz. Anketler çıktıkça fotoğraf daha da netleşecek. Ama bana sorarsanız seçimi A politik olan seçmen belirleyecek…

****************

Günün Sözü

Sen bana bakma ben baktığın tarafta olurum.

Cemal Süreya

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları