UBP'de iç isyana disiplin...

Yayın Tarihi: 18/11/22 07:00
okuma süresi: 5 dak.
A- A A+

Yerel seçimler için geri sayım devam ederken Ulusal Birlik Partisi’nde bir dizi disiplin kararları açıklandı ve hem görevden almalar oldu hem de disiplin soruşturması açıldı. UBP’nin Alsancak-Lapta ve Çamlıbel seçim bölgesinde bağımsız aday Fırat Ataser’i destekleyecek olması UBP Genel Başkanı Ünal Üstel’e de yakınlığı ile bilinen Fuat Namsoy’un bağımsız aday çıkmasına neden oldu. Mevcut belediye başkanı Mustafa Aktuğ’un da Namsoy’a destek belirtmesi UBP’de disiplin mekanizmasının çalışmasına vesile oldu. Keza Çatalköy'de ve Mağusa’da da benzer adımlar atıldı. Ünal Üstel parti kararlarına aykırı hareket edilmesini affetmedi ve bazı önemli isimleri görevlerinden alırken bazı önemli isimleri de disipline sevk etti. Disiplin mekanizmasının çalışması demek partiden atılmaya kadar gidilecek yol anlamına geliyor.

NAMSOY İDDİALI BİR ADAY

Belediye birleştirme yasasının ardından bölgelerde de ayrılıkçı sesler yükselmeye başladı. Örneğin Lapta bölgesinin Lapta’dan küçük bir yer olan Alsancak’a bağlanmış olması birçok Laptalı seçmen tarafından tepkiyle karşılandı. Benzer bir durum Çatalköy’de ve Yenierenköy bölgesinde de yaşanıyor. Bu nedenle seçim ittifakından istenilen sonuç bu bölgelerde çıkmayabilir.

Uzun yıllar Lapta Belediye Başkanlığı yapmış Fuat Namsoy aday olmakla önemli bir iddia koydu. Namsoy kazanır mı kaybeder mi bilinmez ama adaylığı sonrasında UBP’nin oylarının bölüneceği ve böylelikle Fırat Ataser’in kazanmasının engellenebilme tehlikesi peyda oldu. Uzun yıllar Lapta Belediye Başkanlığı yapmış olan Fuat Namsoy’un dengeleri değiştirecek bir aday olduğunu da bilinen bir gerçek.

DENGELER CTP LEHİNE DEĞİŞEBİLİR

Namsoy’un adaylığının ardından dengeler CTP lehine değişebilir. Ya da Ataser kazansa bile iyi bir oyla değil zorlanarak bu seçimi alabilir pozisyonuna düşmüş olacak. CTP adayını da küçümsememek gerekiyor. Günün sonunda CTP’nin adayı Emre Efendi’nin arkasında bir parti gücü var ve Efendi’nin hatırı sayılır bir oy alacağını göz ardı etmemek gerekiyor. Sağ oylarda yaşanacak ciddi bir bölünme şüphesiz CTP’nin az bir oyla olsa bile seçimi kazanmasına neden olabilir. Fuat Namsoy ile Mustafa Aktuğ cephesini küçümsememek gerekiyor. Demem o ki oylar ciddi anlamda bölünecek.

İTTİFAK FİİLİ OLARAK ÇALIŞMAYABİLİR

UBP-DP-YDP hükümeti her ne kadar 18 bölgede ittifaka gitseler bile gerçek anlamda bu ittifakın sahada çalışmayabileceğini söyleyebiliriz. Belediye seçimleri her ne kadar parti güçlerinin etkisiyle şekillense dahi kişilerin ön plana çıktığını teslim etmek lazım. Bu nedenle özellikle Lapta Alsancak Çamlıbel gibi bölgelerde tecrübeli isimlerin tanınmamış kişilere göre bir güç dengesi yaratabileceğini kabul etmek lazım. Fuat Namsoy çok uzun yıllar belediye başkanlığı yaptığı için çalacağı kapıları dokunacağı insanları Fırat Ataser’den daha iyi biliyor. Ancak gelin görün ki Ataser’in de Alsancak da sahip olduğu popülariteyi Lapta ve Çamlıbel’de etkili bir şekilde kullanabileceğini biliyoruz. Bu bölgelerde seçim kolay geçmeyecek ve ciddi bir yarış olacaktır. 

ÇATALKÖY-ESENTEPE’DE DE BENZER BİR DURUM VAR

Lapta-Alsancak bölgesinde yaşanan çarpışmanın bir benzeri de Çatalköy-Esentepe de gerçekleşecek. Hacim olarak Esentepe’den büyük olan Çatalköy seçmeni hiçbir şekilde Esentepeli bir belediye başkanının hakimiyetine girmek istemiyor. Benzer bir durum Esentepe içinde geçerli. Bölgede bağımsız olan ancak UBP’ye yakınlığıyla bilinen Mehmet Hulusioğlu ile diğer adaylar arasında kıyasıya bir yarış gerçekleşecek. Bu bölgede YDP’nin adayının potada dahi olduğunu söylemek neredeyse imkansız. Her ne kadar ittifak adayı olsa dahi mevcut belediye başkanlarının yarıştığı bir ortamda önemli bir iddia koyabilmek zor olsa gerek.

Sonuç olarak seçimlere yaklaşık 40 gün var ama seçim erken kızışmaya başladı ve buna bağlı olarak parti disiplinine aykırı adımlar da atılabildiğine şahit olacağız.

********************

Günün Sözü

"Neden yorgunsun sorusuna cevap aramaktan ve bunu sormasınlar diye gülümsemekten yoruldum…"

Cemal Süreya

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları