Uyuşturucu testi neden yok?

Yayın Tarihi: 24/01/23 07:00
okuma süresi: 5 dak.
A- A A+

Trafik Kazalarını Önleme Derneği Prof. Dr. Mehmet Avcı ile oldukça güzel bir yayın yaptık. TKÖD trafik konusunda oldukça önemli noktalara dikkat çeken bir dernek. Sosyal farkındalık yaratma ve trafikle ilgili birçok yasanın hazırlanmasında ve işleyiş kazanma noktasında önemli görevlerde bulundu.

Arka kemer zorunluluğu bunlardan biri uyuşturucu testi yapılması bunlardan biri. Gelin görün ki ülkenin en önemli gündemlerinden biri de trafik kazalarıdır. Sadece düz bir haber gibi okuyup geçiyoruz ama hemen hemen her gün irili ufaklı trafik kazası meydana geliyor. Bu kazalardan ağır yaralananlar olduğu gibi hayatını kaybedenler de var. Aslında çok önemli bir gündem. Ekonomiyle ilgili kimin bakan olacağıyla ilgili yazılar daha çok okunmasına rağmen trafiğin daha önemsiz bir sıraya düşmesi kabul edilecek bir durum değil.

Son haftalarda yaşanan ölümlü ve ağır yaralı kazalar çoğalınca aradım Mehmet Avcı’yı ve programa davet ettim. Sağ olsun kırmadı geldi. Sorunun kaynağı aslında belli; devlet, devlet trafiği ne kadar önemsiyor?

Neredeyse hiç, özellikle trafik konusunda daha çok polise ihtiyaç var. İrsen Küçük döneminde yüz polis istihdamı yapılacak ve daha çok devriyeye çıkacaktı. Gelin görün ki bu istihdamlar yapılmadı. Şu an polis trafiği çevirmede yetersiz kalıyor. Zaman zaman araba sürerken trafikte sivil bir motosikletle ceza yazan polisler görürsünüz. Ellerinde cihaz arabaların plakasını giriyorlar ve eksik belgesi varsa ceza kesiyorlar. Bunun dışında sağlam bir trafik kontrolü yok. Özellikle geceleri yollarda polis göremiyorsunuz. Rutin kontroller dışında sıklaştırılmış bir polis kontrolü göremezsiniz. Gece devriyesi yok. Yani işin özeti vatandaş polisi yani devleti sokakta hissetmediği için hem hızlı araç kullanıyor hem de alkollü araç kullanıyor.

2022 yılının verilerine bakarsanız alkol yüzünden meydana  gelen kaza sıralaması üçüncü sırada yer alıyor.

Dikkatsiz sürüş ikinci sırada hızlı araç kullanma ise birinci sırada yer alıyor. Kaza istatistikleri böyle.

UYUŞTURUCU TESTİ YAPILMIYOR

En önemli konulardan biri de bu. Kazalarda ya da trafik denetimlerinde uyuşturucu testi yapılmıyor. Avcı’nın en çok üstünde durduğu konu ise bu. Kaza nedenleri arasında uyuşturucuya bakılmıyor. Trafik kontrollerinde uyuşturucu testi yapılmıyor ve gerekçe olarak test kitlerinin pahalı olduğu öne sürülüyor. Ne olursa olsun uyuşturucu testlerinin yapılması gerekiyor. Öyle tahmin ediyorum ki bu testler yapılsa birçok iş insanının çocuğu belki de uyuşturucu kullanımından yakalanacak.

Ülkemizde uyuşturucu kullanımının yaygın olduğunu biliyoruz. Polis her gün birilerini yakalıyor. Dünyanın birçok gelişmiş ülkesinde bu testler uygulanıyor.

Avcı, “Kaza yapıyor bir bakıyorsunuz alkol yok doğrudan dikkatsiz sürüşe yazılıyor. Halbuki bir bak bakalım uyuşturucu aldı mı almadı mı? Bu testlerin yapılması lazım. Zorlaya zorlaya meclise gönderdik ve komiteden geçti ancak iş uygulama safhasına geldi mi uygulama yapılmıyor” dedi.

Evet dostlar memleketin dört bir yani trafik kameralarıyla donatılmış olmasına rağmen kazalar olmaya devam ediyor. Oluşan maddi hasarı yazmıyorum bile. Yaşanan yaralanmalara ya da bazen kayıp giden hayatlar var. Vatandaş devleti ensesinde hissetmediği sürece kazalar olmaya devam edecek. Hızlı araç kullanımı dikkatsiz araç kullanımı hatta alkollü araç kullanımı devam edecek.

Kimler, kimler uyuşturucu kullanıyor Allah bilir. Bunun testleri yapılmadığı için bu durum belirsiz kalıyor. Trafiğin kara yüzü olarak kalıyor.

Hükümetin polis teşkilatına bu imkanı sağlaması gerekiyor. Polis siz ne verirseniz onu yapar işini iyi yapar. Birincisi trafik polisi istihdamı yapılmalı, ikincisi ise trafikte uyuşturucu testi yapılmalı. Yapılmalı ki sorunlu araç kullanıcıları tespit edilsin ve trafikten men edilsin.

Avcı güzel bir örnek verdi, “Uyuşturucudan yakalanan bir genç denetimli serbestlik altında serbest bırakılıyor ama kimse ehliyetine el koymuyor. Bu genci yine trafikte araç kullanırken bulabiliyorsunuz.”

Son derece önemli. Uyuşturucu da alkol gibi tehlikeli ve sonuçları yıkıcı olabilen bir enstrüman.

Hükümetin bu işe el atması ve bu sorunları çözmesi gerekiyor.

***********

GÜNÜN SÖZÜ

Rengi bile solardı düşlerdeki saçların zamanIa tanımsız kokuları yastıklara yapışıp kalmasaydı eğer.

Can Yücel

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları