Tufan Hocasız CTP...

Yayın Tarihi: 25/01/23 07:00
okuma süresi: 5 dak.
A- A A+

Aklıma ne zaman Tufan Erhürman’ı getirsem kirlenmemiş tertemiz bir siyasetçi gelir. Hemen hemen herkesin sempati duyduğu bir siyasetçidir. Halkçıdır, farkındalığı yüksektir ve sokaktaki vatandaşın sesidir.

Dün öğle saatlerinde bir dedikodu yayıldı “Tufan Hoca Genel Başkanlıktan istifa etti” diye. Hemen CTP içindeki güvenilir kaynaklarımızı aradım, kısa bir telefon trafiğinin ardından istifa meselesinin Tufan Hoca tarafından değerlendirildiğini öğrendim. Bildiğiniz gibi bir süredir Tufan Hocanın kıymetli annesi rahatsız ve tedavisi devam ediyor. İnşallah tez zamanda sağlığına kavuşur. Tufan Hoca annesine çok düşkün olduğu için mümkün mertebe yanında olmaya çalışıyor. Her erkek evladın annesine düşkün olduğu gibi.

Evet Tufan Hoca istifa etmediğini ve görevinin başında olduğunu açıkladı. Umarım istifa etmez. Erhürman hem CTP için hem de ülke için çok önemli bir değerdir ve CTP’nin halk nezdinde değerini fazlasıyla artıran bir siyasetçidir. Son seçimlerde yani milletvekilliği seçimlerinde iyi de bir başarı elde etmiştir.

Üç sene sonra gerçekleşecek Cumhurbaşkanlığı seçiminin en iddialı isimlerinden biridir. Bu nedenle istifayı gündeminden bir an önce çıkarıp partisindeki görevini sürdürmelidir. “Görevimin başındayım” diye açıklama yaptığına göre ikna çabaları sonuç verdi demek ki. Çünkü güvenilir kaynaklarımız Hocanın istifa etmemesi için girişim yaptıklarını da söylediler.

CTP ÇÖZÜMÜ TEMSİL EDİYOR

Her ne kadar konjonktür artık federal bir çözümü ön görmüyor olsa dahi CTP’nin federal çözümün yegâne savunucusu olduğu bir gerçektir. Adadaki en mantıklı ve olması gereken çözüm şeklide federasyondur. Her ne kadar ne Rum tarafı ne de Türk tarafı artık federal çözümü konuşmuyor olsa dahi ya da Rum tarafı değil federasyon hiçbir çözümü konuşmuyor olsa dahi, ya da Rumların federasyondan anladıkları bize uymuyor olsa da Türk tezi olan federasyon en mantıklı çözüm şeklidir.

Konjonktür değişir taşlar farklı yerine oturur gün gelir yine federasyonu konuşur halde buluruz kendimizi. Yeter ki taraflar çözüm konusunda birbirlerine yakınlaşsınlar.

İşte bu noktada CTP’nin olası çözüm adına siyasetini federal çözümden yana koyması ve bundan bir milim dahi sapmaması son derece önemlidir. Unutmayın ki yalnızca CTP ya da Rum tarafı federasyon demiyor. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, Avrupa Birliği’de Kıbrıs’ta olası bir çözümün ancak federasyonla mümkün olabileceğini söylüyorlar.

Tabii şartlar koşullar değişti bunu da kabul etmek lazım. Crans Montana zirvesi sonrasında Rumların samimiyetsizliği ortaya çıkınca Türk tarafı da haklı olarak köprüleri attı ve farklı bir çözüm modelini ortaya sürdü. Hal böyle olunca artık Kıbrıs’ta herhangi bir çözümü konuşmak en azından koşullar değişinceye kadar mümkün değil.

ERHÜRMAN İYİ BİR BAŞBAKANDI

Konuyu Tufan Hocadan açtık ya ondan devam edelim. Dörtlü hükümet döneminde ciddi maddi zorluklar yaşanmasına ve Türkiye’den tek bir kuruş gelmemesine rağmen son derece başarılı bir şekilde ülkeyi yönetmişti. Hükümetin halkın menfaatine birçok noktada feragatlerde bulunduklarını dün gibi hatırlıyorum. Özellikle elektrik konusunda vatandaşın lehine verilen tavizleri hatırlıyorum. İyi bir başbakanlık yaptı. Zor koşullara rağmen maliyenin bütçesi artık vererek yılı kapattığını da daha dün gibi hatırlıyorum. KKTC’de başbakanlık yapmak hükümet yapmak aslında kolay gibi gözükür ama olağanüstü zordur. Bütçenizin neredeyse tamamı maaş ödemelerine gidiyorsa ve yatırım yapmak için geriye bir para kalmıyorsa Türkiye’siz tek bir adım bile atamazsınız. Şu an da yaşanan farklı değildir. Hükümetin yatırım için parası yok ve gördüğünüz gibi birçok yatırım Türkiye’nin desteği ile vücut buluyor. Bu nedenle Türkiye’den destek alacak hükümetlerin kurulması kabul etsek de etmesek de halkın menfaatine oluyor aynen şu an ki hükümetin olduğu gibi.

Sonuç olarak Tufan Erhürman kesinlikle ülke siyasetinde olması gereken bir isimdir. CTP’nin yüz akıdır ve başkanı olarak görevine devam etmelidir. CTP’nin Erhürman’dan başka bir ismin başkanlığında küçüleceğine ve oy kaybedeceğine sokağın nabzını tutan biri olarak inanıyorum.

Erhürman görevinin başında olduğunu açıkladığına göre şimdilik bir sıkıntı yok. Kıymetli annesine de acil şifalar diliyorum.

*******************

Günün Sözü

"Vurdun kanıma girdin itirazım var."

Attila İlhan

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları