Elektrik yok… İnternet yok…

Yayın Tarihi: 02/02/23 07:00
okuma süresi: 5 dak.
A- A A+

AKSA’da yaşanan elektrik üretim sıkıntısından dolayı elektrik kesintileri başladı. EL-SEN’in açıklamalarına göre bu elektrik kesintileri devam edecek. AKSA’nın 100 MW elektrik sağlaması öngörülürken şu an 45 MW elektrik üretimi sağlanıyor ve buna bağlı olarak elektrik kesintileri meydana geliyor. AKSA’nın sözleşmesi hiç şüphe yok ki uzatılacak. AKSA’nın şu an ki hükümetle çok sıkı bağlarının olduğunu biliyoruz. Devlet KIB-TEK’e yatırım yapmadığı sürece bu muhtaciyet devam edecek. Adaya getirilen ikinci el santrallerde bildiğim kadarıyla kurulmadı. Bu kadar yıldır kendi kendine yeten bir KIB-TEK yaratılmadı. KIB-TEK ne yazık ki zarar eden bir kurum. Doğru politikalarla KIB-TEK artıya geçirilebilir ve elde edilen ekstra gelirlerle santral alınıp AKSA’ya muhtaciyet giderilebilir.

Böyle devam ettiği sürece AKSA’ya muhtaciyet devam edecek. AKSA’nın sahiplerinin AK Parti hükümetine yakın olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu nedenle bu sözleşme uzatılacak ve bağımlılık devam edecek. Zaten gelinen bu aşamada uzatmama şansı gibi bir lüksü de yok hükümetin. Çünkü KIB-TEK’e yapılması gereken yatırımlar yapılmadığı için KIB-TEK’in ürettiği elektrik şu an için yetersiz kalıyor. Hatta zaman zaman Rum tarafından bile elektrik satın alınmak zorunda kalınıyor.

YAKIT YOK MU?

Her ne kadar yakıt sıkıntısı yok dense dahi güvenilir kaynaklardan öğrendiğimize göre AKSA’nın elektrik verememesinin arkasında yatan neden yakıt sıkıntısı. Yakıt olmadığı söyleniyor. Her ne kadar TPIC’ten yakıt alınıyor dense dahi KIB-TEK’in sürekli üç günlük yakıtlarla durumu idare etmeye çalıştığını da biliyoruz. Olması gereken yakıt bolluğu yok. Hani arabaya benzin koyarsınız ama yakıt lambası sürekli yanar yani deponun dibini çekersiniz. Yolda kalmanız an meselesidir. AKSA ile sözleşme uzatılsa bile artık KIB-TEK’e gerekli yatırımların yapılması ve KIB-TEK’in kendi kendine yetebilecek duruma getirilmesi gerekiyor.

Hükümet pek ala yeni santrallerin alınması için kaynak yaratabilir. Yetmediği yerde Türkiye’den yardım istenebilir tabii burada meselenin özünden kaçmamak lazım. KIB-TEK eğer kendi kendine yeterse AKSA’ya ihtiyaç kalmaz. Bu da birilerinin işine gelmez. Öyle anlıyoruz ki meselenin özü budur. Yoksa zaman içinde KIB-TEK’I güçlendirmek bu kadar zor olmamalı. AKSA’ya ödenen paralarla çoktan KIB-TEK’in santral ihtiyacı karşılanır ve bu bağımlılık da ortadan kalkar. Tabii niyet varsa.

İNTERNET DURDU

Dün yağmurlu bir gündü. Telefon şirketleri istediği kadar 4,5G’ye geçiyor reklamı yapsın 3G’ler bile çalışmadı. Öyle bir memleket düşünün ki elektriği çok pahalı ama yok, internet çok pahalı ama yok. Seyrüseferi çok pahalı ama yolu yok. Dünyanın başka neresinde böyle bir çelişki yaşanır. Bizim memleketin kaderidir. 4-5 saat yağmur yağdı mı internet gider. Dün uzun saatler internet çalışmadı ve telefonlardan internet hizmeti alınamadı. Yerel internet sağlayıcıları da internet vermekte güçlük çekti. Yani bir tek 3 G’lerde değildi sorun. Normal ev internetleri de ya çok yavaş çalıştı ya da hiç çalışmadı.

YOLLARDA YİNE SU TAŞKINLARI OLDU

Kendi yaşadığım yere göre söyleyecek olursam Lefkoşa’da dün yine yollar su taşkınlarıyla doluydu. Belediye her ne kadar iyileştirme çalışması yapmış olursa olsun demek ki bu yeteri kadar değilmiş. Birçok ara sokakta ve merkezi caddelerde ciddi su birikintileri oldu. Belediyenin müdahale ettiği yollarda yani yatırım yaptığı yerlerde su birikintisi görmedik ama yatırımın yapılmadığı birçok noktada ciddi su birikintileri vardı.

SEYRÜSEFER KAZIĞI

Değinmeden geçmeyeceğim malum seyrüsefer zammı. %80 bir zam yapıldı. Hükümetin yapmış olduğu memur maaşı zamlarını nereden çıkaracağı belli oldu. Seyrüsefere sağlam bir zam yapıldı. Seyrüseferler neredeyse iki katına çıkarıldı. Düzgün olmayan bu memleketin yollarını yıprattığımız gerekçesiyle bu kadar fahiş bir ücret ödemesi doğrusu Kabul edilemez.

Sonuç olarak evet burası KKTC. Hiçbir şeyimiz tamam olmadığı gibi karşılığını alamadığımız aşırı bir pahalılıkta yaşıyoruz. Asgari ücret arttı, memur maaşları arttı, hayat pahalılığı verildi ama karşılığında da birçok şey zamlandı ve zamlanmaya devam edecek gibi gözüküyor.

Buyurun yaşayın ve tadını çıkarın bu memleketin...

*****************

Günün Sözü

“Cehennemin dibindeyim” dese yanına gidecek kadar çok sevdik bazılarını.

Küçük İskender

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları