İki CTP’li bir UBP’li kim?

Yayın Tarihi: 12/04/23 07:00
okuma süresi: 6 dak.

Aksa için yapılan Kamu İhale Yasa Tasarısı gündemdeki yerini koruyor. Pazartesi günü hayli gergin bir gün olarak geride kaldı. Meclisin kapısı kırıldı. 7 El-Sen üyesi hakkında yasal işlem yapıldı ve en nihayet yasanın görüşülüp oylanması gelecek pazartesine kaldı. Bu yasa geçecek. Hükümet bundan geri adım atmayacak. Günlerdir bu konu hakkında hem hükümetten hem muhalefetten görüşler alıp yazıyoruz. Hükümet kanadının üzerinde durduğu birkaç nokta var. Aksa olmadan oluşan elektrik açığını gideremeyiz. Haklımılar haklılar. Kıb-Tek’in 310 megavat bir üretim kapasitesi var ancak şu an için bu oran üretilemiyor. Çünkü 60 megavatlık santralin bir tanesi bakımda ve çalıştırılmıyor. Geçtiğimiz gün diğer 60 megavatlık santral da kapatıldı. Dün sabah Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Hasan Taçoy konuğumdu. Eski bir Ekonomi ve Enerji Bakanı olarak son yaşanan konuları sordum. Uzun uzadıya anlattı. Erhan Arıklı’dan daha farklı görüşlere hakim. Örneğin Arıklı Kıb-Tek’e yatırımın gereksiz olduğunu 2030 yılında farklı bir yakıt türüne geçileceğini bu nedenle bu yatırımı Aksa’nın yapması gerektiğini ve Aksa’yı bu konuda zorlayacaklarını anlattı. Bakan Taçoy ise kendi bakanlığı döneminde 2035 yılına kadar planların yapıldığını ve bu planların uygulanmasının içerisinde Kıb-Tek’e de yatırımların yapılması gerektiğini; özellikle 2030 yılında enterkonnekte sisteme geçileceğini ve Kıb-Tek’in oluşabilecek kesintilere karşı hazır olması gerektiğine vurgu yaptı. Benden sonra katıldığı Mecliste de bendeki konuşmalarını destekleyici bir konuşma yaptı.

AKSA TAM KAPASİTE ÇALIŞIYOR

Bakan Taçoy’a şu an ne durumda olduğumuzu sorduğumda “Aksa şu an tam kapasite çalıştığı için elektrik kesintileri olmuyor 140 megavat bir elektrik alıyoruz Aksa’dan” dedi. Gerçekleşen elektrik kesintileri için ise iki CTP’li ve bir UBP’li olduğunu söyledi. İsimleri yayından önce bana söyledi ama canlı yayında isim vermediği için bende burada isim açıklamayacağım. Verdiği CTP’li isimler tanıdık ve eski Kıb-Tek El-Sen yöneticilerinden oluşuyor. Hatta bu isimleri polisin de bilgisine getirdiklerini yayından önce bana söyledi.

KESİNTİLER BAŞLAYACAK

Kıb-Tek Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Paşa dün bir açıklama yaptı ve elektrik kesintilerinin giderilmesi için dışarıdan hizmet aldıkları haberinin doğru olmadığını söyledi ancak kulislerde emekli olan eski Kıb-Tek çalışanlarından yardım alındığı ya da aşınacağı bilgisi var. Öyle görülüyor ki bu hafta elektrik kesintileri yaşanacak. Bu kesintiler gerçekleşirse gözler elbette ki sendikaya çevrilecek. Gerçi El-Sen kesinlikle kesinti yapmadıklarını isteseler bunu yapabileceklerini ancak böyle bir olaya girmeyeceklerini açıkladılar. Rutin yaşanan arızlara var. Bu arızalar eylem yokken de sıkça yaşanıyordu. Hatırlarsanız bir ara sürekli elektrik kesintileri yaşanıyordu ve arızalar gideriliyordu. Öyle anlıyoruz ki gerçekleşecek arızalara müdahale yapılmayacak. Müdahale de yapılmadığında elektrik kesintileri yaşanacak. Bakan Taçoy’a göre şu an ki elektrik kesintilerinden iki CTP’li ve bir UBP’linin sorumlu olduğunu isimleri bildiklerini ve bunu çekinmeden söylediklerini çünkü bunun gerçek olduğunu açıkladı canlı yayında.

Yaşanan kesintilere şu an pik yaşanmadığı için Aksa’dan sağlanan enerjiyle birlikte hissedilmiyor ancak ilerleyen günlerde bu kesintilerin artacağını ve Aksa’nın yetmeyeceğini de hesaba katmak lazım.

Pazartesi günü yasa oylanıp geçecek. Bu yasanın neden bu kadar aceleye getirildiğini de yazdık yine yazalım. Mesele Türkiye’de 14 Mayısta gerçekleşecek seçimler. Aksa’nın adadaki varlığı garanti altına alınmak isteniyor. Olası bir hükümet değişikliğinde Aksa’nın durumunun sekteye uğramaması gerekiyor bütün mesele bu.

Sonuç olarak zor bir hafta bizi bekliyor. Bolca elektrik kesintisi yaşayabiliriz. Teknecik tamamen devre dışı kalabilir. El-Sen’in grevi Bakanlar Kurulu tarafından yasaklandı ama El-Sen eylemlerine devam ediyor ve oluşacak arızalara müdahale etmeyecekler. Kuvvetle muhtemel yeni arızalarda yaşanacak. Hükümetin şu an ki tek avantajı mevsim aşırı soğuk ya da sıcak olmadığı için aşırı bir elektrik tüketimi yok. Bu nedenle Aksa’nın kapasitesi ve çalışan Teknecik’in kapasitesi ile gerekli elektrik enerjisi sağlanıyor ve kesinti olmuyor ama yarın bir gün Teknecik de yaşanacak maksatlı ya da maksatsız arızalardan sonra ülke genelinde kesintiler meydana gelecektir. Sendika da hükümete karşı elindeki kozu kullanmaktan çekinmeyecektir. Özellikle Pazartesinden sonra daha sert eylemler gerçekleşecek ve sık sık kesintiler yaşanacaktır. Bakalım bu süreç nasıl atlatılacak.

*****************

Günün Sözü

Belki sıkıca sarılabileceğimiz bir sevgilimiz olmadı, belki yalnızız; ama bilinsin ki adam gibi sevdiğimizdendir yalnızlığımız!

Aziz Nesin

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları