Seçmen "aptal değiliz" dedi

Yayın Tarihi: 30/07/13 07:00
okuma süresi: 5 dak.
A- A A+
Kırılmalar, bölünmeler içinde bu tür sürprizler yaşansa da 2013 seçimleri birçok açıdan kolay unutulacağa benzemiyor.

Sürpriz sonuçlar bekliyorduk ama bu kadarını değil.

Halk geçen dönem Parlamentoda olan 50 vekilden 23'ünü evine gönderdi.

Yıllarca hep aynı yüzleri görmeye alıştığımız Meclis yapısının çok uzağında bir durum bu. Zira vekil seçilen elinde tuttuğu güç ve tanınmışlıkla en az üç dönem vekil kalırdı.

Lefkoşa'da 11 eski 5 yeni, Gazimağusa'da 7 eski 6 yeni; Girne'de 5 eski 5 yeni, Güzelyurt 2 eski 4 yeni, İskele'de ise 2 eski 3 yeni isim seçimi kazandı.

Genel itibarıyla seçime baktığımızda kadın erkek dengesi değişmedi. Bu dönemde, tıpkı geçen dönem olduğu gibi 4 kadın vekilimiz var. Başbakan Sibel Siber, Doğuş Derya, İzlem Gürçağ ve Fazilet Özdenefe Meclis'e giren kadınlarımız. Üçü CTP'den, biri UBP'den…

Sibel Siber hariç üç yeni isim. Allah hayırlı etsin ancak gönül isterdi ki geçen dönem Meclis'te olan kadın vekillerimiz bu dönemde girebilsin.

Meclis eski başkanımız Fatma Ekenoğlu'nun, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi'nin, DP-UG Mağusa milletvekili Afet Özcafer'in haklarıydı diye düşünmekteyim.

Kişisel olarak da çok sevdiğim bu hanımlar, Meclisin gülen yüzü olmalarının yanında Kıbrıs Türk kadınının da en başarılı örnekleriydiler, yazık oldu.

Ha birde partileriyle özdeşleşmiş isimler var. Örneğin Sonay Adem. Meclisin en iyi hatiplerinden olan ve konuşmalarını teşbihlerle süsleyen Adem, her konuşmasından en az 5 başlık çıkardığımız bir vekildi. Adem'in bu dönem Meclis'te olmaması da büyük eksiklik.

Meclis Başkanımız Hasan Bozer'in, Meclis Başkan yardımcısı Mustafa Yektaoğlu'nun ve UBP Girne milletvekili İlkay Kamil'in de bu Mecliste olmasını isterdim açıkçası.

Bu seçimden çıkan bir başka sonuç ise yeni yüzlerin ön plana çıkması. Başta da söylediğim gibi Meclisin yarısı yeni yüzler, diğer yarısının ise yaş ortalaması düşmüş durumda. Halk genç vekillere icazet verirken, artık körü körüne bir parti ve partiliye bağlanma devrini de kapatmış oldu.

Bugün Meclis'te 1976-1981 ekolünden kimse yok.

En genç milletvekili 1981 doğumlu TDP Girne Milletvekili Zeki Çeler; en yaşlı milletvekili 1944 doğumlu Serdaroğlu. Gerisi orta yaş olarak adlandırabileceğiz yaş grubundan.

Sürprizler yaratan seçmen bir konuda istikrarını korudu: Doktor vekil. Bu dönem de 50 milletvekilinden 16'sı doktor... Doktor vekillerin 6'sı CTP'den, 6'sı DP-UG'den, 3'ü UBP'den, 1'i TDP'den.

Bundan önceki yazımızda karma ve tercih oyların geçen yıllara nazaran fazla olacağını yazmıştık, yanılmadık. Yüzde otuzlara varan karma oylar; Meclis'e birçok yeni ve genç isimleri taşıdı. İyi eğitimli, idealist ve çalışkan genç yüzler umut verdi.

Ve UBP… Tam anlamıyla bir hezimet yaşayan UBP, kurultay sürecinin, o süreçteki hırsın, herkese mavi boncuk dağıtıp sözlerinin arkasında durmamanın bedelini çok ağır ödedi. 26 vekille tek başına iktidar olan ve sonra vekil sayısını transferlerle 30'a çıkaran UBP 14 vekili zar zor çıkarabildi.

En mühimi de genel başkanı Meclis'e giremeyen tek parti oldu bildiğim kadarıyla. (Arşivi karıştırdım, başka göremedim.)

İrsen Küçük gibi iyi niyetli bir parti başkanının bu hale düşmesindeki sebepler muhtelif olsa da, en mühimi halkın parti içi didişmelerden nefret ettiği. Halk kendi sorunlarının çözümü için yetki verdiği vekilin vaktini boşa harcamasını kabul edemiyor. Son bir yılda komitelerden bir şey çıkaramamış ve bir çoğu kadük olmuş yasa tasarılarıyla halkın öfkesini kazanan UBP bu seçimde sandığa gömüldü.

Acı ama gerçek; İktidara geldiği 2009 yılından bu yana sadece '17' yasa geçiren Cumhuriyet Meclisinde Seçim ve Halkoylaması Yasası, Siyasi Partiler Yasası ve Meclis İç Tüzüğü ile ilgili değişiklik çalışmaları kadük oldu.

Ayrıca, geçen dönem 74 yasa tasarısı, 28 yasa önerisi ve 6 kararname olmak üzere 108 yasa tasarısı, yasa önerisi ve kararname kadük oldu, kurulan 15 ad-hoc komiteden sadece bir tanesi rapor sunabildi.

Halk bunu affetmedi…

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Yurdagül BEYOĞLU yazıları