Grip aşıları Kıbrıs’a geldi mi?

Yayın Tarihi: 10/10/20 07:00
okuma süresi: 7 dak.
A- A A+

Dünya üzerinde Covid-19 pandemisi devam ediyor, yaz aylarında Korona olur mu olmaz mı diye tartışırken, sonbahar ayları geldi çattı! Grip salgını da kapıya dayandı! 

Ateşli vakalar, öksüren hastalar artacak, işler karışacaktır… 

Neden mi?

Grip hastalığının Koronavirüs hastalığı ile pek çok ortak özelliği vardır:

Her iki hastalık da;

  • Virüs hastalığıdır
  • Tedavisinde tam etkili bir ilaç yoktur
  • Ateş ve Öksürük ile seyreder
  • Salgınlar halinde yayılır
  • Akciğer enfeksiyonu (Zatürre) yapabilir
  • Ölümcül seyredebilir

Grip geçirirken Koronavirüs’e yakalanmak ise daha büyük bir trajedi olacaktır!

Şu sıralar Koronavirüs ismini duyduğumuz zaman ne hissediyorsak 5-6 Yıl önce Kuş gribi ve 2-3 yıl önce Domuz Gribi için aynı duyguları yaşıyorduk!  Korku, tedirginlik, belirsizlik ve çaresizlik.

Koronavirüs hastalığı için (etkili aşısı bulunana kadar) aynı duyguları hissedecekmişiz gibi gözükse de Grip hastalığı için bu durum geçerli değil!  

Salgınlar halinde ölümcül seyir gösterebilen grip hastalığını aşılanarak önlemek mümkün 

Geçtiğimiz yıl Amerika’da yaklaşık 50 milyon kişinin grip hastalığı geçirdiği bildiriliyor.

Bir yıl içinde grip nedeniyle yaklaşık 62bin kişi ölmüş.

Bu durumda grip hastalığı geçirirseniz (2019 Amerikan verilerine göre)

Hastaneye yatış riskiniz Binde 6 

Ölüm riskiniz Binde 1

Grip, insanların alışageldiği bir hastalık olduğundan, Koronavirüs gibi ciddi karantina ve izolasyon önlemleri alınmadığından bulaşıcılığı da daha kolay oluyor.

Bir okul çocuğunun gribe yakalanması halinde çok büyük bir olasılıkla hastalık kardeş, anne, baba, nene, dede ve muhtemelen yakın arkadaşlara da bulaşıyor.

Hele birkaç ay sonra grip hastalığına yakalandığınız dönemde burun akar, hapşırır öksürürken bir de Koronavirüs ile karşılaşırsanız vay halinize!

Herkes denize girdiği güneşlendiği yaz aylarından çıkarken Koronavirüs hayatımızı bu denli etkilemiş iken bir de yağışlı, soğuk, hapşıran öksüren insanların aramızda dolaştığı bir mevsim Covid-19 salgını ile nasıl mücadele edeceğimizi gözünüzde canlandırmaya çalışın.

Demek ki bu yıl kendimiz için, sevdiklerimiz için ve de toplumumuz için grip olmamaya çalışacağız!

Dünya Sağlık örgütü son yıllarda 6 ayın üzerindeki tüm bireylere yaşa bakılmaksızın her yıl grip aşısı yapılmasını öneriyor!

İşte bu nedenlerledir ki bu yıl her yıldan daha fazla altını çiziyor ve hatırlatıyoruz: Grip aşısını mutlaka yaptırınız!

Grip aşısının yan etkilerinden tedirginlik duyanlara da aynı örnekleri veriyorum uçak kaza yapacak diye uçağa binmekten vaz mı geçersiniz? Ya da farklı bir bakış açısıyla yağmurlu bir günde başınıza yıldırım düşmesin diye şemsiyesiz mi dolaşırsınız?

İşin bilimsel boyutunu ise pek çok kez yazdık merak edenler için daha sonra yeniden yazarız, anlatırız...

İkna olduk, iyi güzel yapalım, pek çoğunuz zaten aylardır soruyor, haber bekliyorsunuz: Peki bu yıl grip aşısı ne zaman çıkacak?

Bu yıl maalesef pandeminin neden olduğu ekonomik kriz nedeniyle hem grip aşılarının üretiminde hem de tedarikinde ciddi sıkıntılar yaşanıyor!

KKTC sağlık sistemi yasal olarak sadece Türkiye üzerinden ilaç ve aşı tedarik edebiliyor. Her yıl Avrupa ve Amerika orijinli aşılar Türkiye’ye ithal ediliyor oradan da belli bir oranda ülkemize aktarım yapılıyor.

Türkiye’ye Ekim ayının ikinci haftasında 1.5 milyon doz grip aşısı ulaşması bekleniyor. 

Bu rakam Türkiye’nin ihtiyaçlarını karşılamaktan çok uzak! Tekrar dozları da düşünüldüğünde Türkiye’nin bu yıl onlarca milyon aşıya ihtiyacı olacağı hesaplanıyor. 

Bu durumda Türkiye’nin stoklarından bize düşecek pay  da o ölçüde azalıyor.

KKTC Sağlık bakanlığının Avrupa Birliği’nden aşı talebi var.  Özel kuruluşlar Avrupa firmaları ile bir şekilde bağlantı kurmaya çalışıyorlar…

Eğer bu çabalar sonuç vermezse bu yıl grip aşıları ülkemize çok az sayıda gelebilir. bu durumda risk grubundaki pek çok vatandaşımız bu yıl grip aşılarını yaptıramayabilirler!

Çabalar sonuç verir uygun koşullar oluşursa Ekim ayının üçüncü haftasından sonra aşıların ülkemize ulaşması bekleniyor.

Grip aşısının yapılması için en uygun dönem ise Eylül-Kasım ayları! 

Grip aşılarının yapılması bu durumda toplum sağlığı için hayati öneme sahiptir. Hapşıran, öksüren insanların bulunduğu bir ortamda Koronavirüs salgını da kontrolden çıkabilir, sağlık sistemi kaosa sürüklenebilir.

Bu durum öngörülerek Grip aşılarının tedariki için Sağlık Bakanlığının hızla girişimlerde bulunması ve özel işletmelere farklı kaynaklardan ülkeye Grip aşısı ithali için olanak sağlaması hayati öneme sahiptir.

Unutulmaması gerekir ki gerekli önlemler alınmazsa grip bu yıl Koronavirüsten daha fazla can alabilir!

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.